A víz lehet a jövő nukleáris üzemanyaga – Kész a fúziós technológia

A víz lehet a jövő nukleáris üzemanyaga – Kész a fúziós technológia
2023. 11. 03., 14:19

Egy vizet nukleáris üzemanyagként használó startup azt állítja, olyan nettó energianyereséget sikerült elérnie, ami komoly mérföldkő, egyrészt a fúziós energia, másrészt a tényleg fenntartható energiatermelés terén.

A gibraltári székhelyű ENG8 fúziós energiával foglalkozó startup azt állítja, hogy kísérletei során következetesen ötszörös energia-nyereséget ért el, vagyis ötször annyi energiát tud termelni, mint amennyit a fúziós energiafolyamatba beletesz. A vállalat eredményeit már validálták is, az oxfordshire-i Culham Innovation Centre-ben, ami az Egyesült Királyság Atomenergia-hatósága alá tartozó egyik vezető fúziós központ – írja a cég közleménye.

A nukleáris fúzió nem szennyező és kevésbé kockázatos módszert kínál a világ energiaigényének kielégítésére. Míg ezt a folyamatot a Nap már évmilliárdok óta produkálja, az emberiség csak az utóbbi pár évtizedben kezdett érdemben foglalkozni azzal, hogy hogyan lehetne földi körülmények között megismételni és tökéletesíteni.

A területen végzett eddigi kutatások mágnesek és lézerek segítségével hoztak létre olyan plazmát, amiben kisebb atomok magjai összeolvadtak és energiát termeltek. A megközelítések haladó szelleműek voltak, ám csak kevés sikerrel lehetett velük megfelelő mennyiségű energiát termelni, értsd: zömmel több energiát emésztett fel a folyamat létrehozása, mint amennyit visszanyertek belőle, vagy volt csekély mennyiségű energianyereség, de a folyamatot túl rövid ideig sikerült fenntartani. Mivel a fúziós energia előállítására fordított energia eddig többnyire nagyobb volt, mint a vele megtermelt energia, az ötszörös kinyert mennyiség több mint merész állításnak tűnik. Ugyanakkor szakhatóság igazolta a létét, így talán nem kell sokat várni rá, hogy a világ energiaszolgáltató vállalatai lecsapjanak a megoldásra. Főleg úgy, hogy a validálás során elért eredmény máris nagyon meggyőző: háromszor 10 percig tartották fenn a folyamatot, és minden alkalommal ötszörös volt az energianyereség.

Az ENG8 fúziós energia előállítására létrehozott megoldása jelentősen eltér az eddig ismertté vált módszerektől. Ahelyett ugyanis, hogy hidrogénatomok fúziójával próbálkoznának, vízmolekulákat használnak elsődleges üzemanyagként az ún. EnergiCell berendezésükben. Továbbra is az a cél, hogy nagy energiájú plazmát hozzanak létre, hő segítségével. A vízmolekula atomjait ionizálják és magas hőmérsékletű környezetben újra egyesítik, hogy elektromágneses energiát szabadítsanak fel.

A startup a honlapján azt állítja, olyan katalizátort dolgozott ki, ami segít csökkenteni a fúzió beindításához, illetve fenntartásához szükséges hőmérsékletet.  Az ionok előállításához mindeközben könnyen hozzáférhető protonforrást használnak, ahelyett, hogy speciális hidrogénizotópokat állítanának elő.

„Az eredmények egészen briliánsak, a fúziós reakció stabilitása hihetetlen. Ez mindent megváltoztat - gyorsabban, mint gondolnánk” – ujjongott Valeria Tyutina vezérigazgató, hozzátéve: tudomása szerint a jelenlegi fejlesztések közül az a ENG8-é lehet a legnagyobb jelentőségű az éghajlatváltozás mérséklése szempontjából. A vállalat persze nem egyik napról a másikra jutott el idáig. Az EnergiCell validálásán 2020 óta dolgoznak – akkor az első független vizsgálatot 1,8-as energianyereséggel zárták, míg most már ötszörös értéket mutattak fel. Úgy vélik, ez a megerősítés már elegendő ahhoz, hogy az EnergiCell technológiát a jövő év folyamán piacra dobják.

Gábor János

Főoldali kép: starline - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS