A víz lehet a jövő nukleáris üzemanyaga – Kész a fúziós technológia

A víz lehet a jövő nukleáris üzemanyaga – Kész a fúziós technológia
2023. 11. 03., 14:19

Egy vizet nukleáris üzemanyagként használó startup azt állítja, olyan nettó energianyereséget sikerült elérnie, ami komoly mérföldkő, egyrészt a fúziós energia, másrészt a tényleg fenntartható energiatermelés terén.

A gibraltári székhelyű ENG8 fúziós energiával foglalkozó startup azt állítja, hogy kísérletei során következetesen ötszörös energia-nyereséget ért el, vagyis ötször annyi energiát tud termelni, mint amennyit a fúziós energiafolyamatba beletesz. A vállalat eredményeit már validálták is, az oxfordshire-i Culham Innovation Centre-ben, ami az Egyesült Királyság Atomenergia-hatósága alá tartozó egyik vezető fúziós központ – írja a cég közleménye.

A nukleáris fúzió nem szennyező és kevésbé kockázatos módszert kínál a világ energiaigényének kielégítésére. Míg ezt a folyamatot a Nap már évmilliárdok óta produkálja, az emberiség csak az utóbbi pár évtizedben kezdett érdemben foglalkozni azzal, hogy hogyan lehetne földi körülmények között megismételni és tökéletesíteni.

A területen végzett eddigi kutatások mágnesek és lézerek segítségével hoztak létre olyan plazmát, amiben kisebb atomok magjai összeolvadtak és energiát termeltek. A megközelítések haladó szelleműek voltak, ám csak kevés sikerrel lehetett velük megfelelő mennyiségű energiát termelni, értsd: zömmel több energiát emésztett fel a folyamat létrehozása, mint amennyit visszanyertek belőle, vagy volt csekély mennyiségű energianyereség, de a folyamatot túl rövid ideig sikerült fenntartani. Mivel a fúziós energia előállítására fordított energia eddig többnyire nagyobb volt, mint a vele megtermelt energia, az ötszörös kinyert mennyiség több mint merész állításnak tűnik. Ugyanakkor szakhatóság igazolta a létét, így talán nem kell sokat várni rá, hogy a világ energiaszolgáltató vállalatai lecsapjanak a megoldásra. Főleg úgy, hogy a validálás során elért eredmény máris nagyon meggyőző: háromszor 10 percig tartották fenn a folyamatot, és minden alkalommal ötszörös volt az energianyereség.

Az ENG8 fúziós energia előállítására létrehozott megoldása jelentősen eltér az eddig ismertté vált módszerektől. Ahelyett ugyanis, hogy hidrogénatomok fúziójával próbálkoznának, vízmolekulákat használnak elsődleges üzemanyagként az ún. EnergiCell berendezésükben. Továbbra is az a cél, hogy nagy energiájú plazmát hozzanak létre, hő segítségével. A vízmolekula atomjait ionizálják és magas hőmérsékletű környezetben újra egyesítik, hogy elektromágneses energiát szabadítsanak fel.

A startup a honlapján azt állítja, olyan katalizátort dolgozott ki, ami segít csökkenteni a fúzió beindításához, illetve fenntartásához szükséges hőmérsékletet.  Az ionok előállításához mindeközben könnyen hozzáférhető protonforrást használnak, ahelyett, hogy speciális hidrogénizotópokat állítanának elő.

„Az eredmények egészen briliánsak, a fúziós reakció stabilitása hihetetlen. Ez mindent megváltoztat - gyorsabban, mint gondolnánk” – ujjongott Valeria Tyutina vezérigazgató, hozzátéve: tudomása szerint a jelenlegi fejlesztések közül az a ENG8-é lehet a legnagyobb jelentőségű az éghajlatváltozás mérséklése szempontjából. A vállalat persze nem egyik napról a másikra jutott el idáig. Az EnergiCell validálásán 2020 óta dolgoznak – akkor az első független vizsgálatot 1,8-as energianyereséggel zárták, míg most már ötszörös értéket mutattak fel. Úgy vélik, ez a megerősítés már elegendő ahhoz, hogy az EnergiCell technológiát a jövő év folyamán piacra dobják.

Gábor János

Főoldali kép: starline - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS