Végrehajtási eljárásban sor kerülhet az adós tulajdonában lévő ingatlan árverésen való értékesítésére. Amennyiben az ingatlant árverezik, az adósnak és a követelése megtérülése érdekében végrehajtást kérőnek is fontos lehet, hogy az ingatlant ne piaci áron alul adják el. Mi a teendő, ha az árverezni kívánt ingatlan becsértékét túl alacsonynak találjuk? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.
Az ingatlanból való végrehajtás
A végrehajtási eljárás során a bírósági végrehajtó az adós vagyontárgyait lefoglalja, és szükség esetén értékesíti a követelés behajtása érdekében. Ha az adósnak ingatlantulajdona van, a végrehajtó a lefoglalásról úgy intézkedik, hogy arra az ingatlan-nyilvántartásban végrehajtási jogot jegyeztet be.
Az ingatlan értékesítésére főszabály szerint árverésen kerül sor. A lefoglalást követően a végrehajtó hivatalból nem árverezi azonnal az ingatlant. Az ingatlan értékesítésére a végrehajtást kérő kérelmére kerülhet sor. Az értékesítés kapcsán be kell tartani a fokozatosság elvét. Ez azt jelenti, hogy az árverésre akkor kerülhet sor, ha a követelés viszonylag rövidebb időn belüli behajtása másképpen nem lehetséges. Ha az adós egyéb vagyonából (például munkabéréből, értékes ingóságának értékesítéséből) is rövidebb időn belül behajtható a követelés, akkor az ingatlan árverezésének nincsen helye.
Az ingatlan becsértéke
Az ingatlan becsértékének megállapítása a végrehajtási eljárás fontos momentuma. A becsérték összege azért lényeges, mert a becsérték egyben az ingatlan kikiáltási ára is lesz az árverésen. A becsértéket a végrehajtó rendszerint a 6 hónapnál nem régebbi adó- és értékbizonyítványban foglalt értéket is figyelembe véve határozza meg.
Fogyasztói szerződésen alapuló követelés (pl. lakáshitel tartozás) behajtása esetén legalább az ingatlan kikiáltási árának megfelelő összeggel tehető érvényes vételi ajánlat az árverésen. Ennek további feltétele, hogy az adósnak az árverezett ingatlan az egyetlen lakóingatlana, lakóhelye ebben van, és a végrehajtási eljárás megindítását megelőző 6 hónapban is ebben volt. Egyéb esetekben érvényes vételi ajánlat legalább a kikiáltási ár 70 százalékát elérő összeggel tehető.
A becsérték kifogásolása
A végrehajtó az ingatlan becsértékét közli az adóssal és a végrehajtást kérővel is. Ha az érintett a megállapított becsértékkel nem ért egyet, akkor a közléstől számított 15 napon belül végrehajtási kifogást terjeszthet elő. Kifogás esetén a becsértéket a bíróság szükség esetén igazságügyi szakértő közreműködésével állapítja meg. A határidő betartása fontos, mert ha a kifogást megkésve terjesztik elő, akkor a becsérték utólagos korrigálása már hosszabb ideig nem lesz lehetséges. A becsérték bíróság általi megállapítására irányuló végrehajtási kifogás előterjesztésével együtt letétbe kell helyezni az igazságügyi szakértő díjának fedezésére szolgáló összeget is.
Az ingatlanok értéke változik, ezért meghatározott feltételekkel lehetőség van az ingatlan újraértékelésére is. Erre akkor kerülhet sor, ha a becsérték megállapítása óta legalább 3 év eltelt, és az ingatlan még nem került értékesítésre. Ebben az esetben a végrehajtó bármelyik fél kérelmére az árverés kitűzése előtt a becsértéket ismételten megállapítja.
dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.