A környezetvédelmi termékdíj adóbevallás benyújtásának határidejével megegyezően 2023. október 20-áig kell benyújtani az első kiterjesztett gyártói felelősségi (KGYF vagy EPR) adatszolgáltatást.
Bár a KGYF rendelet még a napokban is módosult, ami nehezíti a kötelezettségek időben történő azonosítását, az érintetteknek kevesebb mint egy hónapjuk maradt elkészíteni a szükséges nyilvántartást és adatszolgáltatást – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
Az adatszolgáltatás benyújtására szolgáló OKIRkapu rendszerben már elérhető a vonatkozó adatcsomag „KGYF-NÉ” néven.
Az adatszolgáltatásban a jogszabály által előírt tartalom szerint kell a KGYF-kötelezettségről nyilatkozni: az érintett körforgásos termékeket, azok mennyiségét és KF-kódját kell megadni.
A felület a manuális adatfelvitel mellett lehetőséget biztosít arra az adatszolgáltatóknak, hogy XML-fájlból olvassák be a szükséges adatokat.
A PwC Magyarország szakértőinek tapasztalata szerint a nyilvántartás és az adatszolgáltatás elkészítésével kapcsolatban a gazdálkodóknak leginkább a manualitásból eredő hibalehetőség és munkaigény, valamint a KF-kódok meghatározása jelent problémát.
A teljesítendő kötelezettségeket és a szabályozás legfontosabb elemeit egy online eseményen is összegezték a PwC Magyarország szakértői.
Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.