Hogyan változtak az ingatlanárverés szabályai?

2022. 05. 24., 17:17

A koronavírus miatti veszélyhelyzet május végén való megszűnésével megszűnnek azok a jogszabályi korlátozások is, amelyek a veszélyhelyzet alatt nem tették lehetővé magánszemélyek lakóingatlanának árverezését. Az utóbbi években jelentős változások következtek be az ingatlanárverés szabályaiban. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

Az ingatlanárverés új szabályai

Az ingatlanárverés szabályaiban 2021-től az egyik alapvető változás az volt, hogy bevezetésre került a szakaszos árverés. Ennek keretében a 60 napig tartó ingatlanárverést három, egyenként 20 napos szakaszra tagolták.

Az árverés első szakasza az árverési hirdetmény közzétételét követő 20. napig tart. A második szakasz a 40. napig, a harmadik pedig a 60. napig tart.

A szakaszos árverés lényege, hogy ha valamely szakaszban érvényes ajánlat érkezik az ingatlanra, akkor a szakasz végén az árverés sikeresen befejeződik. Például, ha az első szakaszban a lakóingatlan kikiáltási árát elérő ajánlat érkezik, akkor a szakasz végén az árverés befejeződik, nem lép a második szakaszba. Ha az árverés adott szakaszának befejezését megelőző 5 percen belül érvényes vételi ajánlat érkezik, akkor a szakasz időtartama ezen ajánlattételtől számított 5 perccel automatikusan meghosszabbodik.

Amennyiben nem érkezik érvényes ajánlat az adott árverési szakaszban, akkor az ingatlanárverés automatikusan a következő szakaszba lép. A harmadik szakasz esetén érvényes ajánlat nélkül az ingatlanárverés sikertelennek minősül.

Fontos változás, hogy az első sikertelen árverést már nem követi automatikusan a második. Második árverést kizárólag akkor kell tartani, ha az első ingatlanárverés azért volt sikertelen, mert az árverést követően az árverési vevő a vételárat nem fizette meg, vagy az árverés nem szabályszerűen került kitűzésre.

Ha az első árverés sikertelen volt és nem kell másodikat tartani, akkor a végrehajtó már az első sikertelen árverést követő 15 napon belül közzéteszi az ingatlan folyamatos árverezésére vonatkozó hirdetményt az elektronikus árverési rendszerben. Ha második árverést kell tartani, akkor ennek sikertelenségét követően kerül ki a folyamatos árverés hirdetménye.

Minimális ajánlati szintek

A korábbi árverési szabályok lehetővé tették, hogy az ingatlanárverés első percétől a kikiáltási ár alatti minimális áron érkezzen érvényes ajánlat, feltéve, hogy a jogszabály megengedte a kikiáltási ár alatti érvényes ajánlattételt. Az új rendszerben ez változott és az adott árverési szakasztól is függ, mi az a legalacsonyabb összeg, amellyel érvényes ajánlatot lehet tenni.

Általános szabály, hogy a fogyasztóval kötött szerződésen alapuló követelés behajtása esetén az árverés mindhárom szakaszában legalább a kikiáltási ár 100 százalékának megfelelő összeggel tehető érvényes vételi ajánlat. Ilyen eset például a magánszemélynek bankkal kötött kölcsönszerződéséből eredő tartozás.

Ehhez három feltételnek kell teljesülnie:

– az adósnak ez az egyetlen lakóingatlana,

– az adós lakóhelye ebben az ingatlanban van, és

– a végrehajtási eljárás megindítását megelőző 6 hónapban is itt volt a lakóhelye.

Lakóingatlan árverésekor egyéb esetekben:

– az árverés első szakaszában legalább a kikiáltási ár 90 százalékának,

– a második szakaszban legalább a kikiáltási ár 80 százalékának,

– a harmadik szakaszban legalább a kikiáltási ár 70 százalékának megfelelő összeggel tehető érvényes vételi ajánlat.

Más ingatlan árverése esetén:

– az első szakaszban legalább a kikiáltási ár 90 százalékának,

– a második szakaszban legalább a kikiáltási ár 70 százalékának,

– a harmadik szakaszban legalább a kikiáltási ár 50 százalékának megfelelő összeggel tehető érvényes vételi ajánlat.

Egyéb módosult szabályok

A hosszabb ideig húzódó árverések esetén az árverezendő ingatlan értéke az évek során változhat. A korábbi szabályozás szerint az ingatlan becsértékének ismételt megállapítását 3 év után lehetett kérni a végrehajtótól. Az újbóli értékelés határidejét 2 évre csökkentette az új szabályozás. Így jelenleg már a korábbi becsérték megállapítástól számított 2 év eltelte után lehet kérni a végrehajtótól, hogy az árverés kitűzése előtt ismételten állapítsa meg az ingatlan becsértékét.

Ingatlanárverés esetén megszűnt az a lehetőség, hogy a végrehajtást kérő a második sikertelen árverést követően az ingatlant átvegye. Korábban a végrehajtást kérőnek joga volt arra, hogy a második sikertelen árverést követően az ingatlant a becsérték 50 százalékának, bizonyos esetekben 70, illetve 100 százalékának megfelelő összegért átvegye. A jelenlegi szabályok szerint erre már nincs lehetősége a végrehajtást kérőnek.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS