Hideg időben is hatékonyan tölthető akkumulátort talált fel a CATL

Hideg időben is hatékonyan tölthető akkumulátort talált fel a CATL
2023. 07. 10., 19:11

A hazánkban debreceni létesítménnyel rendelkező kínai gyártó a világ legnagyobb jármű akkumulátor ellátójaként közölte: olyan új anyagokat fejlesztett ki a lítium-ion eszközökhöz, amelyek jelentősen javíthatják az elektromos járművek töltési hatékonyságát hideg időben.

A Reuters beszámolója szerint Wu Kai, a CATL vezető tudósa egy sanghaji fórumon árulta el, hogy a cég olyan új elektrolitanyagokat fejlesztett ki, amelyek extrém hidegben, mínusz 20 Celsius-fokos hőmérsékleten 50 százalékkal, átlagos hőmérsékleten pedig 43 százalékkal növelhetik a lítium-ion akkumulátorok hatékonyságát. A szakember hozzátette: a technológia véglegesítése előrehaladott állapotban van; olyannyira, hogy már ebben az évben el tudják kezdeni a sorozatgyártását.

Az új akkumulátortípus 10 perces töltési idővel 400 kilométeres hatótávolságra elegendő energiát képes felvenni, de a vállalatnak ambiciózus tervei vannak arra, hogy ezt az időt – ugyanilyen hatótávolságra értve – öt-hét percre csökkentse.

Az autógyártók mindenütt nagy erőfeszítéseket tesznek a nagyobb teljesítményt és nagyobb hatótávolságot biztosító szilárdtest-akkumulátorok kifejlesztésére. Ezek azonban egyelőre túl drágák – éppen ezért kísérletezik hosszú ideje új anyagokkal maga a CATL is, hiszen szeretne az elsők között megoldást kínálni a problémára.

Mint ismert, az elektromos autók használata elleni vélemények leginkább a hosszú töltési időt és a kis hatótávolságot róják fel az egyébként nem túl pénztárcabarát vételáron kapható járműveknek. Ha a CATL terve beválik, egyszerre kétirányú szelet foghat ki a kritikusok vitorlájából, hiszen a beharangozott akkumulátor nem csak hozza a ma ismert EV-k között erősnek számító, 400 kilométeres hatótávot, hanem azt ígéri hozzá, hogy egy gyors kávészünet alatt feltölthető lesz.

A gyártók különösen nagy hangsúlyt fektetnek a téli időjárási körülmények kezelésére alkalmas akkumulátorok létrehozására. Ennek oka az, hogy a hideg lelassítja az elektrolitoldatban zajló reakciókat (amelyek a töltés átvitelét végzik az akkumulátor két elektródája között), és az akkumulátor arra kényszerül, hogy többletmunkát végezzen az EV fűtéséhez.

2022 júniusában a CATL bejelentette, hogy a cellákból csomagba helyezett technológia harmadik generációja több mint ezer kilométer hatótávolságot kínál majd, egyetlen feltöltéssel. A kínai mitológia legendás lénye után Qilin névre keresztelt akkumulátor már akkor rekordot jelentő 72 százalékos térfogathasznosítási hatékonysággal és akár 255 Wh/kg energiasűrűséggel rendelkezett – elérve ezzel a világ eddigi legmagasabb integrációs szintjét.

2022 szeptemberében derült ki, hogy a CATL és az EVE Energy gigagyárakat hoz létre Kínában és Európában (például hazánkban), egyenként 20 GWh éves kapacitással, hogy akkumulátorokat gyártson a BMW új modelljeihez, amelyek hengeres cellákat használnak, és képesek meghaladni az elektromos járművek számára előirányzott ezer kilométeres referenciaértéket.

Az új akkumulátorok magasabb, 800 V-os feszültséget képesek felvenni, és akár 500 amper árammal is tölthetők, ami a töltési idő 30 százalékos csökkenését teszi lehetővé a 10-ről 80 százalékos szintre történő feltöltés során.

Gábor János

Főoldali kép: Robin Zeng, a CATL elnöke és An Conghui, a ZEEKR Technology Limited vezérigazgatója, az első 1000 kilométeres akkumulátorok egyikét demonstrálják.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-04 15:20:00
Folyamatosan csökken a hazai ingatlanállomány hőveszteségi mutatója, ami az energetikai jellemzők javulását, a lakásállomány lassú megújulását mutatja – emelte ki Tóth Csaba, az Otthon Centrum Holding Investment Solutions üzletág-igazgatója az V. Energetikai Iránytű legfontosabb megállapítását.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS