Száz ifjú innovátor dolgozta ki természettudományos, illetve műszaki projektjét a 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia második fordulójában.
A tehetséges fiatalok elképesztő ötletekkel, megoldásokkal és kutatási eredményekkel lepték meg a zsűrit, amelynek május elejéig meg kell hozniuk a döntést, hogy melyek azok a legkiválóbb projektek, amelyek versenyezhetnek a döntőben, majd az Európa és a Világbajnokságon – olvasható a Magyar Innovációs Szövetség közleményében.
Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia célja, hogy felhívja a figyelmet a tudomány és a technológia fontosságára, valamint ösztönözze a fiatalokat, hogy az élet minden területén hasznosítsák tudásukat és kreativitásukat. A 2022/2023. évi Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára 218 fiatal jelentkezett. Az első értékelés során a második fordulóba jutott fiatalok szakmai interjúkon vettek részt, melyen a zsűritagok részletesen megismerkedtek a hozzájuk beosztott 5–7 pályázattal, a készülő prototípusokkal, ill. modellekkel.
A fiatal tudósjelöltek a műszaki és természettudományi területeken végzett tudományos munkájukat április 3-ig nyújtották be, összesen száz fiatal, 67 pályaművet dolgozott ki. Az akadémikusokból, professzorokból és gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság májusig meghozza döntését a döntőbe jutó pályázatokról. Az OTIO második fordulójában résztvevő diákok bebizonyították, hogy a jövő innovációi már most a fiatalok kezében vannak.
A döntőre 2023. június 2-án és 3-án a BME Q épületében kerül sor, amelynek keretében a kiválasztott diákok bemutathatják kutatásaikat és projektjeiket a zsűrinek, valamint a látogatóknak. Június 2-án a Magyar Innovációs Szövetség várja a középiskolás osztályokat, hogy megismerkedjenek a fiatalok által bemutatott ötletek és kutatások lenyűgöző világával.
A szakemberekből álló zsűri a két nap folyamán újból értékeli a diákok munkáit és eredményeit, hogy az interjúk után kiválasszák a nyerteseket. A díjkiosztó ünnepséget 2023. június 3-án tartják a Kopaszi-gáton, az ÖbölHáz Rendezvényközpontban, ahol az ország legtehetségesebb diákjai kapnak majd elismerést.
A 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia, a kulturális és innovációs miniszter fővédnöksége mellett, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alap finanszírozásával valósul meg.
A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.
Lezárultak a Paks II. Atomerőmű résfalazási munkálatai. A terület előkészítése folytatódik, jelenleg a talajszilárdítást végzik az építési területen.