Ultratiszta bioüzemanyag-égetést biztosít ez az új fejlesztésű befecskendező

Ultratiszta bioüzemanyag-égetést biztosít ez az új fejlesztésű befecskendező
ESGHírek  |  2024. 10. 21., 13:21

A bioüzemanyagok hatékony égetésére kifejlesztett injektor szinte teljesen károsanyag-kibocsátás nélkül használja fel a glicerin és metanol keverékeket. Tényleg nem igazán találni ennél hatékonyabb megoldást az emisszió csökkentésre ebben a szegmensben.

Az amerikai Baylor Egyetem Cornerstone Automatizációs és Kibocsátás (CAC) Laboratóriuma a Fuel folyóiratban közölte eredményeit, amelyeket a saját fejlesztésű Swirl Burst (SB) befecskendező rendszerrel értek el. A tanulmány alapján az új megoldás lehetővé teszi olyan üzemanyagok ultratiszta égetését, amelyek a magas viszkozitásuk miatt általában nehezen éghetők.

Az egyetem beszámolója szerint a hagyományos injektorok számára komoly kihívást jelent a biodízelgyártás során keletkező glicerin égetése, elsősorban annak magas viszkozitása miatt – noha közepes energiasűrűséggel rendelkezik. Az SB injektor ellenben képes a glicerint költséges előmelegítés vagy feldolgozás nélkül is elégetni, ami forradalmasíthatja a bioüzemanyag-piacot. A befecskendező finom cseppekre bontja az üzemanyagot, így jelentősen csökkenti a szén-monoxid (CO) és a nitrogén-oxidok (NOx) kibocsátását.

Így működik az új bioüzemanyag-felhasználás

Lulin Jiang, a CAC laboratórium vezető kutatója úgy véli, ez az új technológia lehetővé teszi, hogy a biodízelgyártók a glicerin hulladékot életképes üzemanyagforrássá alakítsák, elősegítve a körforgásos gazdaságot és csökkentve az energiaellátás szén-dioxid-kibocsátását. Az egyetem szerint az SB injektor rugalmasan kezeli a különböző glicerin/metanol arányokat, és teszi ezt anélkül, hogy hardveres módosításokra lenne szükség, így ideálisnak tűnik olyan erőművek számára, amelyek próbálnak megfelelni a szigorú emissziós szabályozásoknak.

„Az, hogy képesek vagyunk hulladékot, például glicerin hulladékot költséghatékony, megújuló energiává alakítani, növeli az energiaellátás rugalmasságát és méltányosságát, különösen a gazdaságilag hátrányos helyzetű csoportok számára, a klímaváltozás idején” – nyilatkozta Jiang.

A kutatócsoport három különböző üzemanyagkeveréket tesztelt, 50-50, 60-40 és 70-30 glicerin/metanol arányban, több különböző levegő-folyadék tömegarány mellett. Az eredmények szerint mindhárom keverék 90 százaléknál magasabb égési hatékonyságot ért el, de az 50-50 arányú keverék esetében szinte teljesen meg is szűnt a CO és NOx kibocsátás, még egyszer: előmelegítés nélküli, nem szigetelt égési rendszerekben.

Ez jelentős előrelépés a hagyományos injektorokhoz képest, amelyek magas viszkozitású üzemanyagok esetén gyakran magas károsanyag-kibocsátást generálnak.

„Az SB befecskendező magas viszkozitástűrése és üzemanyag-rugalmassága azt jelzi, hogy nemcsak a glicerin hulladék, hanem a biodízel forrásolajai és más hulladékalapú bioolajok is közvetlenül felhasználhatók energia előállításra további feldolgozás nélkül. Ez jelentősen csökkenti a bioüzemanyag költségét, és szélesebb körű felhasználásra ösztönözheti a technológiát” – magyarázta Jiang.

Címlapkép: Robert Rogers - Baylor Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS