Versenyben van az inflációval a hitelek drágulása

2022. 05. 04., 12:46

Nemcsak a fogyasztó árak emelkedése közelíti a 10 százalékot, hanem a hitelinfláció is. Egy 800 000 forintos személyi kölcsönnél minimum 77 ezer forinttal kell többet visszafizetnünk, mint egy éve – számolta ki a Bank360.hu. Nagyobb összegű hitelnél kisebb a drágulás.

Az MNB kamatemeléseinek hatására a személyi kölcsönök jelentősen megdrágultak tavaly óta, május elején újra több bank emelt a kamatain. Ez különösen a kisebb összegű hiteleknél látszik, amelyeknek a teljes hiteldíj mutatója (THM) eleve magasabb.

A Bank360.hu kiszámolta, hogy mennyiért lehetett az idén és tavaly május elején ugyanakkora összegű és futamidejű személyi kölcsönt felvenni a 2021. májusi átlagbér, 275 600 forint rendszeres bankba utalását vállalva. A friss, május eleji kamatemelések nyomán 800 000 forint személyi hitelért legalább havi 17 233 forintos törlesztőt kell fizetnünk, és összesen 1 033 980 forintot visszafizetnünk. A kölcsönt a tavalyinál jóval magasabb, 11,13 százalékos THM-mel kapjuk a legjobb esetben is, de a kínálatban található 20 százalék közeli és afeletti THM-es hitel is.

Tavaly ugyanerre a hitelre a legolcsóbb ajánlat még 15 840 forintos havi törlesztőrészletet jelentett, 7,22 százalékos THM-mel. A teljes visszafizetendő összeg pedig 1 millió alatt maradva 956 371 forint volt. A tavalyi és az idei ajánlatok is fix kamatozásúak, tehát a példában szereplő ügyfélnek nem kellett elszenvednie a tavaly óta bekövetkező kamatemelések hatásait.

A hitelkalkulációk összehasonlításából látható, hogy a legkedvezőbb ajánlatok THM-je több mint a felével emelkedett, a legkisebb törlesztőrészlet 8,8 százalékkal volt magasabb, mint a tavalyi legkedvezőbb ajánlaté, összesen pedig a 800 ezer forintos hitel esetében minimum 77 639 forinttal kell többet visszafizetnünk, ha most vesszük fel.

Egy nagyobb, 3 millió forintos személyi kölcsön esetén, ha a tavalyi átlagbérrel számolunk, és 5 éves futamidőre veszünk fel 3 millió forintot, akkor 61 631 forint az elérhető legkisebb törlesztőrészlet, és 8,9 százalékos a hozzá tartozó THM. A teljes visszafizetendő összeg 3 697 860 forint lesz.

Ha a tavalyi átlagbért utaltuk a számlánkra 2021 májusában, 3 millió forintra 5 éves futamidővel 59 389 volt a legkedvezőbb törlesztőrészlet. 7,22 százalékot tett ki a THM, a teljes visszafizetendő összeg pedig 3 586 333 forint volt.

A THM a magasabb összegű hitelnél kevésbé, csak 23 százalékkal volt magasabb, mint tavaly, a 60 ezer körüli törlesztőrészlet pedig 2242 forinttal nőtt. A rövidebb futamidejű, általában magasabb THM-es termékek tehát jobban drágultak, mint az alacsonyabb THM-mel értékesített nagyobb összegű hitelek.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS