Újabb kamatemeléssel hangoltak a bankok az MNB döntésére

2022. 05. 25., 09:16

Már a harmadik hullámban emelték a hiteleik kamatát a bankok májusban. Ezzel még az MNB korábbi kamatemeléseinek hatása épült be a kölcsönfeltételekbe, de egy hét múlva újabb döntést hoz a monetáris tanács.

A bankok általában hónap elején szokták módosítani a hiteleik kamatfeltételeit, azonban a Magyar Nemzeti Bank felpörgő kamatemelései nyomán ők is nagyobb sebességre kapcsoltak. Az elmúlt napokban májusban már a harmadik körben emelkedtek a kamatok több banknál – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából. 

Ezzel még csak a jegybank eddigi kamatemelései épültek be a kölcsönök feltételeibe, azonban 31-én újabb döntés várható az MNB monetáris tanácsától. Amennyiben folytatja az elmúlt hónapok egyszázalékos emeléseit, akkor az 5,4 százalékos alapkamat lényegében utolérheti az irányadónak számító 6,45 százalékos egyhetes betéti kamatot.

A bankok elmúlt napokban végrehajtott módosításai a jelzáloghiteleket és a személyi kölcsönöket is érintették. Az Erste Banknál a jelzáloghitelek feltételei változtak. Az öt és tízéves kamatperiódussal felvehető jelzáloghitelek kamatai általánosan 0,60 százalékponttal drágultak, a fix 15 éves kamatperiódusú kölcsönöké pedig 0,50 százalékponttal. A módosítás érintette a minősített fogyasztóbarát lakáshiteleket, a hagyományos lakásvásárlásra és építkezésre fordítható hiteleket, illetve a szabad felhasználású jelzáloghiteleket is.

Az Erste Banknál jelenleg 10 millió forint lakáskölcsönhöz 20 éves futamidővel és 5 éves kamatperiódussal számolva 7,33 százalékos THM-mel juthatnak hozzá az igénylők, ha havonta legalább nettó 300 ezer forintot utaltatnak a számlájukra. A havi törlesztőrészlet 77 770 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 18 733 560 forint.

A K&H Bank jelzáloghitelek ügyleti kamata is módosult, általánosan 0,75 százalékponttal emelkedett a lakásvásárlásra és az építkezésre felvehető jelzáloghiteleknél is, emellett a fogyasztóbarát lakáshitelek kamata is ugyanekkora mértékben drágult. Az ügyleti kamat az emelkedés után 7,64 és 8,79 százalék között van.

A MagNet Banknál a lakásvásárlásra és szabad felhasználásra igényelhető jelzáloghitelek közül az ötéves kamatperiódusú konstrukciók kamata 1,73 százalékponttal lett drágább. A hosszabb távon kiszámíthatóbb, 10 éves kamatperiódusú lakáskölcsönök kamata 0,87 százalékponttal emelkedett, a szintén 10 éves kamatperiódusú, de szabad felhasználású jelzáloghitelek kamata 0,37 százalékponttal lett magasabb. A hitelkamat a felvett hitelösszegtől függően 8,53 százalék és 10,53 százalék között változik.

A személyi kölcsönök piacán is történt változás

Az UniCredit Bank személyi kölcsöneinélaz igazolt jövedelemtől és a felvett hitelösszegtől függően változott, hogy mennyivel emelkedett a kamat. A standard, havi nettó 133 ezer forint jövedelemtől igényelhető kölcsön ügyleti kamata nem változott, az továbbra is 18 százalék. A felvehető hitelösszeg 300 ezer forint és 10 millió forint között van.

A havi 150 ezer forintos nettó jövedelmet elváró ajánlatoknál 0,20 - 0,81 százalékpont volt az emelkedés mértéke, egyedül a 6-10 millió forint közötti hitelösszegnél nem történt változás. Az ügyleti kamat 10,89 és 13,90 százalék között változik a felvett összegtől és attól függően, hogy köt-e az ügyfél hitelfedezeti biztosítást a kölcsön mellé. Havi nettó 250 ezer forint igazolása esetén a 300 ezer és 1 590 000 forintos hitelösszeg között nem történt változás, afölött 0,39 - 0,59 százalékpontos emelés történt. Így az ügyleti kamat 8,88 és 12,85 százalék közé esik.

A legmagasabb, 400 ezer forint feletti jövedelemnél 300-790 ezer forintos hitelösszegnél nem történt változás, felett 0,49 - 0,58 százalékpontos emelés történt. Az ügyleti kamat 7,88 és 12,45 százalék között van, szintén a hitelösszegtől és a biztosításkötéstől függően.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS