Kivárnak a bankok, kifulladt a nagyon lanyha kamatcsökkentés

2023. 04. 04., 11:13

Az elmúlt hónapok óvatos, de egyértelmű kamatcsökkentései szinte teljesen leálltak áprilisra a bankoknál. Akadt még ugyan olyan nagybank, amelyik olcsóbbá tette a lakáshiteleit, de a többiek inkább emeltek a jelzálog- és személyi kölcsöneiknél, vagy kivártak a változtatással – derül ki a Bank360.hu összesítéséből. Nagyobb kamatmozgásokat a jegybanki szigor enyhülése hozhat, arra azonban még akár hónapokat is várni kell.

Továbbra sem juthatnak olcsóbb hitelhez azok, akik a magas kamatok miatt halasztották az igénylést az elmúlt hónapokban. A lakossági hitelkamatok ugyanis megrekedtek a tavaly őszi csúcshoz közeli szinten. A drága kölcsönök után jelenleg a lakosság sem kapkod, és nem is várható számottevő változás addig, amíg a jegybank magasan tartja az irányadó kamatszinteket.

A kölcsönök ügyleti kamatát meghatározó referenciamutatók a tavaly őszi csúcshoz képest csökkentek valamelyest, de továbbra sem akkora mértékben, hogy a hitelkamatok általános csökkenésnek induljanak. A BUBOR az elmúlt egy hónapban szinte egyáltalán nem változott, és a hosszabb kamatperiódusú hitelek kamatát meghatározó BIRS is csak benézni tudott 8 százalék alá, tartósan ott maradni nem.

Az év első hónapjaiban érezhető volt a bankoknál egy enyhébb kamatkorrekció, inkább a csökkentés volt, jellemző, azonban a március végi április eleji változtatásokat látva ez nem folytatódott. A lakáshitelek iránt tartós az ügyfelek érdektelensége, amin kisebb kamatcsökkentések aligha segítenének, a személyi kölcsönöket pedig még annak ellenére is egész szépen viszik, hogy nagyon drágák.

Hogyan változtak a hitelkamatok?

A Bank360.hu összesítése szerint április elején a nagybankok közül egyedüliként a K&H Bank csökkentett a jelzáloghitelek kamatain, általánosan fél százalékponttal. Ugyanezt megtették március közepén is, vagyis fél hónapon belül kétszer is vágtak a kamatokon.

Emelt viszont a CIB Bank a szabad felhasználású jelzáloghitelek kamatain. A változás érintett több kamatperiódust is, az alábbiak szerint:

  • a futamidő végéig fix kamatozású hitelek kamata 1,14-2,14 százalékponttal,
  • az 5 éves kamatperiódusú hitelek kamata 0,54-0,91 százalékponttal,
  • a 10 éves kamatperiódusú hitelek kamata 0,7-1,87 százalékponttal emelkedett.

Az ügyleti kamat így a CIB Bank jelzáloghiteleknél 9,69 és 12,22 százalék között van.

Emellett az Oberbank emelte még március közepén a jelzáloghitelek kamatát kisebb mértékben, 0,29-0,35 százalékponttal. Az ügyleti kamat így 10,45 és 13,65 százalék között alakul, attól függően, hogy milyen célra és milyen hosszú futamidővel vesszük fel a kölcsönt.

A személyi kölcsönök két nagybanknál drágultak. Az UniCredit Bank 0,10-1,22 százalékponttal emelte a kamatot, így az ügyleti kamat 12,44-17,20 százalék között alakul, a felvett hitelösszegtől, illetve a havonta vállalt jóváírástól függően.

Április elején az Erste Bank drágított a minősített fogyasztóbarát személyi hiteleken, 1,29-1,42 százalékpont mértékben. Így ez a kölcsön 18,67 százalékos ügyleti kamat alatt már nem elérhető, rövidebb futamidővel történő igénylés esetén pedig akár 19,55 százalék is lehet a kamat mértéke.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS