Hiába nőttek a kamatok, még így is vitték a lakáshiteleket

2024. 07. 31., 16:25

Annak ellenére jól fogytak a hitelek júniusban, hogy a lakáskölcsönök kamatai egy év csökkenés után újra emelkedni kezdtek. Az olcsóbbá váló személyi kölcsönöket továbbra is viszik, a babaváró iránti érdeklődés azonban mérséklődni látszik – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Erős lett a június a lakossági hitelpiacon. Az MNB adatai szerint csaknem 97 milliárd forinttal több kölcsönt vettek fel a háztartások, mint amennyit törlesztettek. Ekkora hitelfelvétel utoljára 2022 augusztusában volt, a nagyon kedvezményes kamatú lakáskölcsönt kínáló Zöld Otthon Program végén. Az új szerződéseknek köszönhetően a háztartások hitelállománya 10 534,5 milliárd forintos történelmi csúcsra ért.

Minden kölcsöntípus jól fogyott, a lakáshiteleknél 127,4 milliárd forint volt a szerződéses összeg, ami nem sokkal marad el a májusitól. A szerződések darabszáma is megközelítette a hétezret, vagyis lassan visszaáll a „békeidőkre” jellemző kereslet. A CSOK Plusz sikeres program lett, a támogatott lakáshitelek szerződéses összege 32,55 milliárd forint volt júniusban, vagyis a lakáshitelek mintegy negyedéhez kapcsolódik ilyen kamattámogatás. 

Emelkednek a lakáshitelkamatok

A lakáshitelek annak ellenére tudták tartani magukat, hogy megdrágultak. Zsinórban egy éven át minden hónapban csökkent a lakáshitelek kamata, júniusban azonban megfordult a trend, és emelkedésről számolt be az MNB. A lakáshitelek átlagos kamata júniusban 6,65 százalékos lett, ez magasabb a májusi 6,52 százalékosnál. Az átlagos THM is emelkedett 6,93 százalékról 7,06 százalékosra.

A hitelfelvételt tervezők számára rossz hír, hogy júliustól még tovább emelkedhettek a kamatok, hiszen véget ért a bankok által vállalt önkéntes THM-plafon június 30-án véget ért. Emiatt több banknál is 7,3 százalék fölé került a lakáshitelek THM-je. Július végén is több bank drágított a lakáshitelein, és augusztusban újabb kamatemelések várhatók.  

Rekord közelében a személyi kölcsönök 

A személyi kölcsönök keresletére sem panaszkodhattak a bankok. Csaknem 69,5 milliárd forint volt júniusban a szerződéses összeg, ami elmaradt a májusi rekordtól, de nem sokkal. A szerződések száma megközelítette a 26 ezret, ez is kiemelkedő adat. Vélhetően egyre többen finanszírozzák az autóvásárlást is személyi kölcsönből, mivel a lakossági autóhitelek száma havonta mindössze 1000 darab körül van. 

A személyi kölcsönök kamata még júniusban is csökkent, a bankok ügyfelei átlagosan 17,37 százalékos kamattal tudtak ilyen hitelhez jutni. A gépjárművásárlási hitelek kamata ennél jóval alacsonyabb volt, átlagosan 11,33 százalékos. Azok azonban, akik nagyobb összeget vesznek fel a bankoktól, magasabb jövedelemmel rendelkeznek, és vállalják, hogy rendszeresen használják a bankszámlájukat, bankkártyájukat. hasonlóan alacsony kamatokat érhetnek el a személyi kölcsönöknél is – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője. 

Kicsit leült a babaváró 

A babaváró hiteleknél a korábbi hónapokhoz képest valamivel gyengébbre sikerült a június. Kevesebb mint 1800 házaspár igényelte a támogatott hitelt, és a kölcsönösszeg is mindössze 19,46 milliárd forint volt. A legtöbben ez alapján a maximális 11 millió forintot veszik fel.

Az érdeklődés csökkenésében szerepet játszhatott az is, hogy egyre több hír jelent meg a kölcsön veszélyeiről. A 2019-ben felvett babaváró támogatásoknál elvileg az idén járt volna le a gyerekvállalás teljesítésére adott ötéves határidő, de a házaspárok negyedénél még nincs baba. Ezek a párok 2026 közepéig kaptak időt arra, hogy teljesítsék a gyerekvállalást, ha ez nem sikerül, akkor viszont vissza kell fizetniük az állami támogatást, és a hitelük piaci kamatozásúvá válik. Ez több millió forint egyösszegű visszafizetését jelenti, miközben a babaváró hitel törlesztőrészlete körülbelül a mostani 2–2,5-szeresére emelkedik majd.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS