Elkezdték csökkenteni a hitelkamatokat a bankok

2023. 10. 03., 09:09

Több nagybank csökkentette az elmúlt hetekben a kamatait, így a lakáshiteleknél egyre több ajánlatot találhatunk 10 százalék alatti kamattal, de van már 8 százaléknál kisebb is. A folytatás azonban göröngyösebbé is válhat, mert ugyan a jegybank folytatta a kamatvágásait, de a hitelek árazását közvetlenebbül befolyásoló referenciakamatok közül akadt olyan, amelyik ismét emelkedni kezdett az utóbbi hetekben – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Újabb kamatcsökkentéseknek örülhetnek a hiteligénylők, több nagybank is olcsóbbá tette a jelzáloghiteleit és a személyi kölcsöneit. A lakáshiteleknél egyre több ajánlatban szerepel 10 vagy akár 9 százalék alatti kamat, és a nyolcassal kezdődő szám már a kölcsön teljes díját mutató THM-eknél is sem ritka. Az olcsóbb személyi hitelek ügyleti kamata 15-17 százalék körül alakul.

Kérdés, hogy meddig és milyen ütemben tudnak tovább csökkenni a hitelkamatok. A kölcsönök árait befolyásoló referenciakamatok ugyanis időről időre megtorpannak, ami megtöri a hitelkamatok folyamatos csökkenését is. Jelenleg a jegybank folytatódó kamatvágásai ellenére is ez tapasztalható. A hosszabb kamatperiódusú jelzáloghitelek ügyleti kamatát meghatározó BIRS épp emelkedési fázisban van:

  • az ötéves BIRS szeptember közepén 7 százalék alá is csökkent, október 2-án azonban már 7,57 százalékon állt,
  • a 10 éves BIRS október 2-án 7,34 százalék volt,
  • a 20 éves BIRS ugyanezen a napon pedig 7,26 százalékon állt.

A BUBOR, ami a rövidebb kamatperiódusú hitelek ügyleti kamatát befolyásolja, a jegybanki vágásokat követve tovább csökkent: a 3 havi BUBOR 12,24 százalék, a 12 havi pedig 11,48 százalék volt október 2-án.

Az irányadó kamat szintje eközben szeptember végén összeért a jegybanki alapkamat szintjével, jelenleg mindkettő 13 százalék. Az elmúlt hónapokban az irányadó kamatot az MNB 100 bázispontonként csökkentette. Az elkövetkezőkben azonban a jegybanki alapkamat már ennél kisebb mértékben is mérséklődhet tovább.

A bankok többségénél araszolnak lefelé a kamatok

Az elmúlt bő két hétben a nagyobb bankok többsége hozzányúlt a hitelkamataihoz, és egyöntetűen csökkentette azokat. A Bank360.hu összefoglalta a változásokat.

A Gránit Bank szeptember közepén az 5 és a 10 éves kamatperiódusú jelzáloghitelek kamatát csökkentette, 0,55 százalékponttal. Emellett a piacon jelenleg szinte kuriózumnak számító, 3 hónapos kamatperiódussal igényelhető jelzáloghitel referenciakamata (BUBOR) jelentősen csökkent az utóbbi időszakban, 15,17 százalékról 12,22 százalékra. Ez azonban még mindig jóval magasabb a hosszabb kamatperiódusú kölcsönök referencia- és ügyleti kamatainál is. A piacon azonban most az utóbbiak számítanak, ezek közül pedig a 10 éves kamatperiódusú hiteleknél a Gránit már 7,7 százalékos kamatig ment vissza a legjobb ajánlatainál.

A Raiffeisen Bank a jelzáloghitelek kamatánál módosított október elejével, ami érintette az 5 és a 10 éves kamatperiódusú hiteleket is. Előbbinél 0,30 százalékpontos, a hosszabb kamatperiódusú kölcsönöknél pedig 0,10 százalékpontos csökkentést hajtott végre. A Raiffeisen szeptember közepén már végrehajtott egy csökkentést a jelzáloghiteleknél, akkor egységesen 0,20 százalékponttal mérsékelte a 10 éves kamatperiódusú kölcsönök kamatát, 9,64 százalékra.

A K&H Bank szintén a jelzáloghitelek kamatát módosította október 1-től. Az ötéves kamatperiódusú hiteleknél, 2-10 millió forint hitelösszeg igénylése és legalább 150 ezer forintos jövedelem igazolása esetén a kamat 0,11 százalékponttal csökkent. A futamidő végéig fix kamatozású hiteleknél az alábbi változások történtek:

  • minimum 150 ezer forint nettó jövedelem igazolása esetén, 2-10 millió forint hitelösszeg igénylése mellett a kamat 0,45 százalékponttal lett alacsonyabb, így az ügyleti kamat 9,80 százalék (fogyasztóbarát kölcsön esetén 10,30 százalék),
  • ugyanebben a hitelösszegsávban, 250 ezer forint jövedelem igazolása mellett 0,15 százalékpont volt a csökkentés mértéke, így az ügyleti kamat októbertől 9,95 százalék (fogyasztóbarát kölcsön esetén 10,45 százalék),
  • 10-20 millió forint közötti hitelösszeg esetén, legalább 150 ezer forintos jövedelemmel 0,25 százalékpont volt a csökkentés mértéke, így az ügyleti kamat 10,05 százalék (fogyasztóbarát kölcsön esetén 10,55 százalék).

A K&H Banknak rövid időn belül ez a második kamatcsökkentésről szóló döntése. Szeptember közepén az öt, a tíz és a futamidő végéig fix kamatozású jelzáloghitelek kamatát mérsékelte, egységesen 0,20 százalékkal.

A személyi kölcsönök kamatai is csökkentek

Az OTP Bank lakásfelújítási személyi kölcsön kamata 2-5,1 forint hitelösszeg között 0,50 százalékponttal csökkent. Ugyanebben a hitelösszeg sávban a szabad felhasználású személyi kölcsön kamata 0,63 százalékponttal lett alacsonyabb, 5,1 és 6,1 millió forint között pedig 0,16 százalékpontos volt a csökkentés mértéke. A felújítási kölcsön kamata így 16,49 százalék, a szabad felhasználásúé pedig 16,83 százalék.

Az Erste Banknál a minősített fogyasztóbarát személyi kölcsön kamata 0,19, illetve 0,69 százalékponttal csökkent, függően az igazolt jövedelemtől, a felvett hitelösszegtől és a választott futamidőtől. Az ügyleti kamat a módosítás után 16,83-16,93 százalékra mérséklődött. 

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS