A Növekedési Hitelprogram hozzájárult a jó teljesítményhez

2021. 03. 23., 12:15

A koronavírus-járvány negatív hatásai ellenére az utóbbi öt év második legsikeresebb évét zárta 2020-ban az új kihelyezések alapján a CIB Lízing, miközben több területen is erősítette piaci pozícióit. A gyarapodásban kulcsszerep jutott a Növekedési Hitelprogram keretében kihelyezett forrásoknak is.

Eredményesen zárta az évet a CIB Lízing 2020-ban is, az új szerződések összegénél az elmúlt öt év második legmagasabb értékét sikerült elérnie annak ellenére, hogy meg kellett küzdenie a koronavírus-járványból eredő gazdasági visszaesés negatív hatásaival is.

A tavalyi kihelyezések alapján a CIB Lízing a hatodik a magyarországi szolgáltatók rangsorában, a banki hátterű szereplők között pedig az ötödik. A CIB Lízing portfóliója 13 százalékkal növekedett 2020-ban.

„A kiugróan sikeresnek mondható 2019 után a múlt év már vegyesebb képet mutatott a CIB Lízingnél és a teljes piacon is, ahol a finanszírozott összeg hozzávetőleg 14 százalékkal, 640 milliárd forintra csökkent.* A 2020-as számok viszont annak tükrében nagyon is jónak mondhatók, hogy ez a piac általában nagyon megszenvedi a gazdasági válságok időszakait, hiszen a lízingfinanszírozás nagyrészt új beruházásokhoz kötődik” – nyilatkozta a tavalyi eredmények kapcsán Fekete Csaba, a CIB Lízing vezérigazgatója.

A lízingcég erős üzleti aktivitásának köszönhetően a nettó kamatbevétel 7 százalékkal emelkedett tavaly, miközben az új kihelyezéseknél elért marzs 2 és fél százalékról több mint 3 százalékra nőtt. A CIB Lízing az elmúlt évben több területen is növelni tudta piaci súlyát: így például az agrárfinanszírozásban, a gépek lízingjénél és a teljes eszközfinanszírozásban is emelkedett a társaság részesedése.

Az elmúlt év sikereiben kulcsszerep jutott a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának is. Az NHP fix és az NHP Hajrá! konstrukcióknál összességében a negyedik helyet szerezte meg 2020-ban a társaság, kilenc százalék feletti piaci részesedéssel és 15 milliárd forintnyi beruházásra folyósított új kihelyezéssel. Az NHP keretén belül megkötött szerződések volumene hozzávetőleg 15 százalékkal nőtt a CIB Lízingnél a megelőző évihez képest.

A mikrovállalkozások szegmensében a CIB Csoport által megkötött NHP-szerződések 95 százaléka lízingszerződés volt, ebben a szegmensben a CIB Lízing 20 százalék feletti piaci részesedéssel rendelkezik. Figyelemre méltó emellett, hogy miközben a teljes piacon körülbelül 9 százalék a lízing részesedése az NHP keretében folyósított új beruházásoknak, a CIB Csoportnál jóval magasabb, 14 százalékos ez az arány.

Fekete Csaba szerint a CIB Lízing tavalyi eredményeiből egyértelműen kitűnik, hogy helyes döntésnek bizonyult a társaság stratégiájának 2019. tavaszi újragondolása. Ennek lényege, hogy a CIB Lízing jobban épít a CIB Bank tőkeerejére és keresztértékesítési lehetőségeire, miközben gyorsan és rugalmasan komplex, teljes körű finanszírozási megoldásokat kínál. A CIB Lízing azóta folyamatosan növeli piaci részesedését, javuló portfólióminőség mellett.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS