2024 közepéig igényelhető a kiemelt kamattámogatású Agrár Széchenyi Kártya

2024 közepéig igényelhető a kiemelt kamattámogatású Agrár Széchenyi Kártya
2023. 12. 06., 09:10

„Sikerült elérni Brüsszelben a mezőgazdaság számára fontos, az idei év végén lejáró átmeneti támogatási jogcímek meghosszabbítását és összegének megemelését 2024. június 30-ig – jelentette be Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Az államtitkár Siófokon, az IKR Agrár Fórumon hangsúlyozta: a gazdálkodók de minimis keretük felhasználása nélkül köthetik meg az Agrár Széchenyi Kártya Max+ hitel felvételére irányuló szerződéseiket. Mindezt évi 5 százalék ténylegesen fizetendő kamattal. A megemelt kamattámogatás a normál Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitellel már rendelkezők számára is elérhető. A hitelösszeg igénylésére legfeljebb 100 millió forintig van lehetőség, hitelszerződések megkötése pedig 2024. június 29-ig van mód és több ezer gazdálkodó már benyújtotta erre irányuló igényét.

Feldman Zsolt előadásában kitért a KAP Stratégiai Terv módosítására is, mint mondta, 2023. február és május között összesen 7 közepes jelentőségű és 375 kisebb tartalmi, valamint a közel 70 technikai módosítással kezdődött annak informális egyeztetése. 2024-ben a gazdálkodók szempontjából több lehetőség az Agrár-ökológiai Program tekintetében várható, ezen felül kisebb módosítások várhatóak. 2024-ben kerül előkészítésre az Agrár-ökológiai Program első évének, valamint a tudatosan három évre meghirdetett, 2024. év végéig tartó agrár-környezetgazdálkodási program tapasztalatai alapján nagyobb léptékű módosítás, összehangolva a zöld területalapú támogatásokat. A finanszírozásban felértékelődött ezek jelentősége, így jövő évben minden gazdálkodó számára egy „menüsort” szeretnének felkínálni, amely alapján minden termelő döntést tud hozni, kíván-e vagy sem csatlakozni ezekhez. A mostani programok hatalmas érdeklődés mellett zajlanak, hiszen az Agrár-ökológiai Programban 4 millió hektár, az agrár-környezetgazdálkodási programban 1,2 millió hektárral vesznek részt a gazdálkodók. A szakmával folytatott közös munkában zajlik ez a munka, amely az egyik legnagyobb agrárszakmai feladata a 2024. évnek.

Az államtitkár beszélt a 2024. évi vidékfejlesztési pályázati menetrendről is. A pályázati konstrukciók úgy kerülnek meghirdetésre, hogy a folyamatosan fenntartani kívánt támogatási konstrukciókhoz való hozzáférés megszakítás nélkül lehetséges legyen – mint az agrár-környezetgazdálkodási program vagy az ökológiai gazdálkodás támogatása. Fontos szempont, hogy az év első negyedében meghirdetésre kerüljenek azok a felhívások, amelyek mezőgazdasági területek optimálisabb földhasználat váltását hivatottak segíteni vízmegtartó beruházások, mezővédő erdősávok vagy éppen gyepek létrehozásával és amelyekhez egyfajta jövedelemkompenzációs, több éves fenntartási támogatás fog kapcsolódni. Elsőként, jövő év februárjában az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó pályázatok meghirdetése várható majd. Ezeket követik márciustól az állattartáshoz, a kertészethez, az élelmiszeriparhoz és a takarmányiparhoz kapcsolódó felhívások. Jövő nyáron pedig érkezik a generációváltást segítő támogatási csomag – részletezte Feldman Zsolt. (AM Sajtóiroda)

Fotó: Fekete István

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS