Mérgező anyagoktól mentes elektronikát gyártottak az amerikaiak

Mérgező anyagoktól mentes elektronikát gyártottak az amerikaiak
2023. 04. 12., 09:38

Korszakalkotó lehet a Duke Egyetemen elért eredmény, mivel a jelenlegi gyártási technológiák nagy energiaigényre, veszélyes vegyi anyagokra, mérgező gázokra támaszkodnak. És alig van újrahasznosítás.

A Duke Egyetem mérnökei elkészítették a világ első teljesen újrahasznosítható nyomtatott elektronikáját, ami a veszélyes vegyi anyagokat vízzel helyettesíti a gyártási folyamatban. Talán mondani sem kell, hogy ez mekkora jelentőséggel bírhat a környezeti lábnyom és az egészségügyi kockázatok csökkentésében. Az egyik legfontosabb kihívás, amellyel minden elektronikai gyártónak szembe kell néznie, az alkatrészek több rétegének sikeres egymásra rögzítése, ami elengedhetetlen az összetett eszközök gyártásánál. Ezeknek a rétegeknek az összetartása frusztráló folyamat, különösen a nyomtatott elektronika esetében, és nehéz merőben újat alkotni.

„Ha mogyoróvajas-lekváros szendvicset készítünk, egy-egy réteget felvinni külön két szelet kenyérre könnyű, de ha először a dzsemmet tesszük rá, majd erre próbálunk mogyoróvajat kenni, akkor felejtsük el, hogy a lekvár a helyén marad, és nem keveredik összek a mogyoróvajjal – szemléltette hétköznapi példával Aaron Franklin, a kutatást vezető professzor. – A rétegeket egymásra helyezni nem olyan egyszerű, mint önmagukban lerakni őket – de ezt kell tennünk, ha nyomtatással akarunk elektronikus eszközöket építeni.”

Franklin és csapata megoldotta a problémát és bemutatta az első teljesen újrahasznosítható nyomtatott elektronikát. Az eszköz gyártásához háromféle szénalapú töltőanyagot használtak: félvezető szén nanocsöveket, vezető grafént és szigetelő nanocellulózt. Amikor megpróbálták az eredeti eljárást úgy átalakítani, hogy csak vizet használjon, a szén nanocsövek jelentették a legnagyobb kihívást. Ahhoz, hogy olyan vízalapú anyag készüljön, amiben a szén nanocsövek nem csomósodnak össze, és egyenletesen szétterülnek a felületen, egy mosószerhez hasonló felületaktív anyagot kellett hozzáadni.

Ezzel olyan sűrű szén nanocsövekből álló réteget sikerült létrehozni, amelyen keresztül az elektronok nagy áramerősséggel tudnak áthaladni.

A felületaktív anyag azonban, amelyet a szén nanocsövek csomósodásának akadályozására használnak, azt is megakadályozza, hogy a további rétegek az elsőhöz tapadjanak. A hagyományos nyomtatott elektronikai gyártási folyamat során ezeket a matériákat vagy nagyon magas hőmérsékleten távolítanák el (nagy energiaigénnyel), vagy pedig durva vegyszerekkel, amelyek veszélyeztethetik az emberi és környezeti egészséget. A kutatók mindkettőt el akarták kerülni.

A tanulmányban Franklinék leírnak egy ciklikus eljárást, amelynek során az eszközt vízzel öblítik le, aztán viszonylag alacsony hőfokon szárítják, majd újranyomtatják, és nem csak azt sikerült bizonyítaniuk, hogy a folyamat működőképes, hanem azt is, hogy az ilyen módon készült vízalapú tranzisztorok teljesen újrahasznosíthatók.

A nyomtatáshoz használt szén nanocsőköteg és a grafén közel száz százaléka visszanyerhető és újra felhasználható, miközben az anyagok teljesítményéből vagy életképességéből csak nagyon kevés veszik el. Mivel a nanocellulóz fából készül, a papírhoz hasonló módon újrahasznosítható vagy biológiailag lebomló. Azt ugyan elismerték, hogy a folyamat sok vizet igényel, kiderült, hogy közel sem annyit, amennyire a hagyományos gyártási módszereknél használt mérgező vegyi anyagok esetében szükség van.

Bár még sok munka vár rájuk a technológia véglegesítéséig, Franklin csapata szerint az új megközelítést más elektronikai alkatrészek, például a mindenütt jelen lévő kijelzők gyártásánál is alkalmazni lehetne, hiszen minden képernyő hátlapja ahhoz hasonló vékonyréteg-tranzisztorokból áll, amilyeneket a tanulmányban bemutatnak.

Az ENSZ becslése szerint az évente kidobott több millió kilogrammnyi elektronikai termék kevesebb mint negyedét hasznosítjuk újra, és ez a probléma csak súlyosbodni fog, ahogy a világ később 6G-s eszközökre vált, és a tárgyak internete (IoT) még jobban elterjed. Ezért fontos, hogy mindent megtegyünk, az egyre növekvő elektronikai szeméthegyek csökkentése érdekében.

Gábor János


Főoldali kép (illusztráció): Ella Maru Studios

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS