A virtuális valóság segíthet elkerülni a nem kipufogógáz alapú járműszennyezést

A virtuális valóság segíthet elkerülni a nem kipufogógáz alapú járműszennyezést
Gábor János  |  2024. 09. 25., 15:25

Ha szmogról és a közlekedés légszennyezéséről beszélünk, akkor a legtöbbünknek kizárólag a kipufogógáz jut eszébe, holott egy sor más károsanyag terjed a levegőben. Ezeket kerülhetjük ki a jövőben VR-ral.

A nem kipufogógáz alapú járműszennyezés – ami például az utak, abroncsok és fékek kopásából ered – ugyancsak komoly egészségügyi kockázatokkal jár: légzőszervi vagy szív- és érrendszeri megbetegedéseket, illetve demenciához vezető rendellenességeket okozhat. A Birminghami Egyetem kutatói új megközelítéssel álltak elő ennek a rizikónak a csökkentésére: segítségül hívták a virtuális valóság (VR) technológiát.

A Royal Society Open Science folyóiratban megjelent tanulmány szerint a VR révén a gyalogosok és kerékpárosok könnyebben tájékozódhatnak arról, hogy hogyan kerülhetik el a szennyezett területeket. Az interaktív VR élmény lehetőséget kínál arra, hogy a közönség, a várostervezők és a döntéshozók jobban megértsék, mikor és hol a legnagyobb a nem kipufogógáz alapú szennyezés mértéke.

Így segíthet a virtuális valóság, hogy kevesebb károsanyagnak tegyük ki magunkat

A kutatók részletes számítógépes folyadékdinamikai modelleket használtak a szennyező részecskék kibocsátásának és terjedésének szimulálására. Ezek a modellek segítenek bemutatni azt, hogy a szennyezőanyagok hogyan hatnak a járókelőkre a mindennapi városi közlekedés során, és miként lehetne a közlekedés tudatosabb tervezésével minimalizálni a káros anyagokkal való érintkezést.

A kutatást Birminghamban végezték, mivel a brit Nemzeti Légszennyezési Kibocsátási Nyilvántartás szerint az Egyesült Királyság területén talán ez a város járul hozzá a legnagyobb mértékben a fékek és abroncsok kopásából származó PM2.5 részecskék összes kibocsátásához.

„A levegőminőség kulcsfontosságú a társadalom egészsége és jóléte szempontjából. Bár az elektromos járművekre való átállás segít, a káros részecskék kibocsátása továbbra is problémát jelent a fékek, abroncsok és utak kopása miatt. Számítógépes modellek segítségével jobban megérthetjük, hogyan terjednek ezek a szennyező anyagok, és azonosíthatjuk azokat a pillanatokat, amikor az emberek a legnagyobb veszélynek vannak kitéve” – magyarázta Dr. Jason Stafford kutatásvezető.

A VR modellek lehetőséget kínálnak arra, hogy a résztvevők saját szemükkel lássák a szennyezés veszélyeit, és tudatosabban tervezzék meg mindennapi útvonalukat.

A kutatás arra is kitér, hogy hogyan segíthetné a VR a városok és települések tervezésének újragondolását a tisztább levegő érdekében. Dr. Stafford kiemelte: a szennyező részecskékkel való érintkezés legnagyobb kockázatát a fékezési szakaszok vége jelenti. Sajnos a legtöbb buszmegálló, gyalogátkelő és kerékpársáv éppen ezekben a veszélyzónákban található, mivel gyakran a fékezési szakaszok közvetlen közelében helyezkednek el.

„Ezek az eredmények rávilágítanak a jelenlegi városi elrendezés levegőminőségi problémáira, és támogatják a városi tér újratervezését annak érdekében, hogy a járműforgalom elkerülhetetlen közelségében is csökkentsük a gyalogosok és kerékpárosok szennyezéssel való érintkezését” – mutatott rá Stafford.

Főoldali kép: flatart - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Összesen 2,8 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásra pályázhat október 15-étől országszerte 2800 vidéki, egész évben nyitva tartó büfé. Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is. Pályázni november 30-ig lehet – hívja fel a figyelmet a Magyar Turisztikai Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS