Az Európai Bizottság közzétette a regionális szinten végzett Eurobarométer gyorsfelmérést, amely szerint az uniós polgárok pozitívan ítélik meg régiójukban mind a gazdasági helyzetet, mind az életminőséget.
Az európaiak 82 százaléka úgy véli, hogy a régióban, ahol él, jó az életminőség; 65 százalékuk szerint régiójuk jelenlegi gazdasági helyzete is jó – derül ki a Bizottság közleményéből.
A régiójukban megoldásra váró legfontosabb problémák közül a megkérdezettek legtöbben a megélhetési költségeket (31 százalék), a gazdasági helyzetet és a munkanélküliséget (26 százalék), valamint az egészségügyet (26 százalék) jelölték meg. Ezt követi a lakhatás (20 százalék), a környezetvédelem és az éghajlatváltozás (19 százalék), valamint az oktatási rendszer (18 százalék).
A gazdaságot, a társadalmi igazságosságot és a foglalkoztatást (29 százalék) Európa jövőjének egyik legfontosabb dimenziójaként határozzák meg, amelyet az éghajlatváltozás és a környezetvédelem (24 százalék), az oktatás, a kultúra, az ifjúság és a sport (24 százalék), a demokrácia, az értékek és jogok, valamint a jogállamiság (21 százalék), az egészségügy (21 százalék), az EU biztonsága és védelme (20 százalék) és a migráció (19 százalék) követ.
A válaszadók 58 százaléka bízik a regionális és helyi önkormányzatokban, 38 százalékuk viszont általában nem bízik bennük; ugyanezek az arányok figyelhetők meg az EU-ba vetett bizalom tekintetében is.
Az európaiak 66 százaléka optimista a régiója jövőjét illetően, 32 százalékuk pesszimista; 55 százalékuk optimista az EU jövőjét illetően, ebben a tekintetben a pesszimisták aránya 42 százalék.
A felmérés szerint az európaiak többsége (47 százalék) továbbra is pozitív képet alkot az EU-ról, 21 százalékuk viszont negatív, 30 százalékuk pedig semleges képet.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.