„A Covid19 elleni védőoltások és emlékeztető dózisok arányának növelése döntő fontosságú lesz az őszi és a téli hónapok előrehaladtával.”
Az Európai Bizottság és a Moderna megállapodásának köszönhetően a nyár végi és a téli időszakban jobban ki tudják majd elégíteni a Covid19-oltóanyagok iránti tagállami igényeket. A megállapodás biztosítani fogja, hogy a tagállamok azonnal hozzájussanak a vakcinákhoz, amikor azokra szükségük van – beleértve a variánsokhoz igazított, engedélyezett oltóanyagokat is –, és továbbra is támogathassák a partnerországokat világszerte – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
A megállapodás kiigazítja az eredetileg elfogadott szerződéses szállítási határidőket. Az eredetileg a nyárra tervezett adagokat szeptemberben, valamint ősszel és 2022 téli időszakában szállítják, amikor a tagállamoknak nagyobb valószínűséggel lesz szükségük további oltóanyagkészletekre a tagálami kampányokhoz és a nemzetközi szolidaritási kötelezettségvállalásaik teljesítéséhez.
A megállapodás azt is biztosítja, hogy amint egy vagy több módosított oltóanyag forgalombahozatali engedélyt kap, a tagállamok a jelenlegi szerződés keretében dönthetnek úgy, hogy inkább a módosított oltóanyagokra tartanak igényt.
Ezzel összefüggésben néhány tagállam kérésére a megállapodás a Moderna révén további 15 millió adag omikron tartalmú potenciális oltóanyag-fokozót is biztosít, azzal a feltétellel, hogy e dózisok kellő időben forgalombahozatali engedélyt szereznek ahhoz, hogy az oltási kampányok kertében felhasználhatók legyenek.
Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős uniós biztos kijelentette: „A Covid19 elleni védőoltások és emlékeztető dózisok arányának növelése döntő fontosságú lesz az őszi és a téli hónapok előrehaladtával. Mindannyiunk lehető legjobb felkészültsége érdekében a tagállamoknak rendelkezniük kell a szükséges eszközökkel. Ez magában foglalja a variánsokhoz igazított oltóanyagokat is, amint azokat az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezte. Ez a megállapodás biztosítani fogja, hogy a tagállamok megfelelő időben hozzáférjenek a mindannyiunk védelméhez szükséges oltóanyag-adagokhoz.”
Megtérültek a 2020-ban hozott kockázatos intézkedések
2020-ban az Európai Unió jelentős beruházásokat hajtott végre számos Covid19-oltóanyag globális gyártása terén. Alapvető fontosságú volt, hogy az oltóanyagok a lehető leghamarabb és a szükséges mértékben rendelkezésre álljanak, ami jelentős beruházásokat igényelt, még mielőtt kiderült volna, hogy ezen oltóanyagok bármelyike sikeresnek bizonyul-e.
Ezek a 2020-ban hozott kockázatos intézkedések egyértelműen megtérültek, mivel az oltóanyagok kifejlesztése rendkívül sikeres volt: a tagállamok egyenlő feltételek mellett, a lehető leghamarabb és a szükséges mértékben jutottak hozzá a biztonságos és hatékony oltóanyagokhoz. Mindez lehetővé tette, hogy minden uniós polgár elsődleges és megerősítő védőoltásokat kapjon, ami életeket mentett, és enyhítette a világjárvány társadalmi és gazdasági életre gyakorolt hatását.
Ezen túlmenően az oltóanyagok egy jelentős részét felhasználták a világjárvány leküzdésére irányuló globális erőfeszítések keretében is. 2022. július végéig az EU több mint 2,4 milliárd adag oltóanyagot exportált 168 országba. A tagállamok több mint 478 millió adag oltóanyagot osztottak szét, amelyből mintegy 406 millió adagot már leszállítottak a fogadó országokba. Ugyanakkor a tagállamoknak – tekintettel a vírus jövőbeli alakulásával és hatásával kapcsolatos bizonytalanságokra – továbbra is biztosítaniuk kell, hogy rendelkezzenek a Covid19-járvány kezeléséhez szükséges stratégiai oltóanyagkészletekkel. Az EU oltóanyag-stratégiája garantálja, hogy a tagállamok rendelkezésére fognak állni a szükséges ellátmányok, beleértve a módosított oltóanyagokat is – hangsúlyozza a Bizottság közleménye.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.