„Tegyük jobbá az Európában élő több millió cukorbeteg életét!”

„Tegyük jobbá az Európában élő több millió cukorbeteg életét!”
2023. 11. 14., 08:10

November 14. a diabétesz világnapja. Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos a következő nyilatkozatot tette ebből az alkalomból:

„Ma több mint 32 millió cukorbeteg él az EU-ban. Ez annyit jelent, hogy minden tízedik felnőtt érintett. Még inkább aggasztó, hogy ez a szám csak az elmúlt évtizedben megduplázódott.

A kialakult helyzetben krónikus teher nehezedik az emberek egészségére és életminőségére, valamint általában véve egészségügyi rendszereinkre, éppen ezért többet kell tennünk a helyzet megoldásáért. A Bizottság ezért jelenleg is keményen dolgozik a cukorbetegség megelőzésének, diagnosztizálásának és kezelésének megerősítésén, valamint az EU-n belüli egészségügyi egyenlőtlenségek mérséklésén. A megelőzés mindig jobb, mint amikor már kezelni kell egy betegséget, ezért azokra az intézkedésekre összpontosítunk, amelyek már korai szakaszban lehetővé teszik a beavatkozásokat, és a lehető leggyorsabban feltárják a rendellenességeket.

Az »Egészségesebben együtt« uniós kezdeményezés felvázolja a nem fertőző betegségekre vonatkozó jövőképünket, valamint átfogó keretet biztosít a tagállamok számára ahhoz, hogy a nem fertőző betegségek – köztük a cukorbetegség – hatását, valamint az egészségügyi egyenlőtlenségeket mérséklő összehangolt intézkedések révén javítsák a polgárok egészségét és jóllétét.

E kezdeményezés célja, hogy valódi változást hozzon mindazok életébe, akik ki vannak téve a diabétesz kockázatának vagy már együtt élnek a cukorbetegséggel, illetve más krónikus betegségekkel, például szív- és érrendszeri rendellenességekkel. Ehhez az uniós egészségügyi cselekvési program, amely a cukorbetegséggel és a szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolatos intézkedésekhez nyújtott eddigi legnagyobb uniós pénzügyi támogatás, 53 millió euró uniós hozzájárulást biztosít.

Ezen túlmenően a cukorbetegség elleni küzdelem leghatékonyabban együttműködéssel, valamint a tudás és a szakértelem megosztásával valósítható meg. Éppen ezért 75 millió euró uniós hozzájárulással finanszírozzuk a kockázati tényezőkkel – dohányzással, alkoholfogyasztással, a testmozgás hiányával, az egészségtelen étrenddel stb. – kapcsolatos adat- és információgyűjtés javítását célzó, tagállamok közötti együttműködést is. Az így kapott információkat célirányos megelőzési programok végrehajtásához fogjuk felhasználni, így például egészségtudatossági kampányok indításához és a bevált gyakorlatok terjesztéséhez.

Jelentős beruházásokat hajtunk végre a kutatás területén is: a Horizont Európa programból több mint 296 millió eurót fordítunk közel 120 olyan projekt előmozdítására, amely a cukorbetegséghez kapcsolódik.

A népegészségügyi szakértői csoporton keresztül továbbra is szorosan együttműködünk a tagállamokkal és támogatjuk őket az egészségfejlesztési és betegségmegelőzési tevékenységek fokozása érdekében. Az uniós egészségpolitikai platform pedig az érdekelt felek közötti tudásmegosztást és információcserét hivatott elősegíteni a cukorbetegséggel és más betegségekkel kapcsolatban, ami megkönnyíti a tagállamok arra irányuló munkáját, hogy mérsékeljék e krónikus betegségek hatását.

Azt is szem előtt kell tartanunk, hogy a polgárok döntő szerepet játszanak a cukorbetegség elleni küzdelemben. A 2-es típusú cukorbetegség kockázata és terhe például csökkenthető, ha egészségesebb életmódot választunk, például egészségesen táplálkozunk, mozgunk és nem dohányzunk – ezek mindenki által meghozható döntések. Ezért fontos olyan környezetet teremteni, amely lehetővé teszi polgáraink számára, hogy az egészséges választást részesítsék előnyben. 

A cukorbetegség a modern idők egyik legnagyobb egészségügyi kihívása, amely együttműködés és azonnali intézkedés nélkül egyre csak fokozódni fog. A diabétesz világnapján arra kérem a tagállamokat és az érdekelt feleket, hogy szorosabban együttműködve tegyük jobbá az Európában élő több millió cukorbeteg életét. Nincs vesztegetni való időnk.”

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS