Svéd város a 2023. évi Access City

Svéd város a 2023. évi Access City
2022. 11. 27., 19:05

Skellefteå (Svédország) kapta a 2023. évi Access City díjat a fogyatékossággal élő személyek érdekében tett hosszú távú erőfeszítésért és innovatív megoldásaiért.

Az akadálymentesítés a svéd város valamennyi tervében kiemelt helyet kapott: a köztereken (játszóterek, utcák stb.) taktilis információs táblák és talajfűtés segíti a fogyatékkal élőket. Ez utóbbi arra szolgál, hogy a hó és a jég senkit se akadályozzon a közlekedésben. A város központi parkja és a közeli folyópart taktilis útburkolati jelekkel és térképekkel, szabadtéri felvonóval és padokkal vannak ellátva. Az önkormányzat SMS-szolgáltatást biztosít a vakok és a gyengén látók számára, hogy tájékoztassa őket az útépítésekről és a városon belüli esetleges további akadályokról. Az alacsony padlós, rámpákkal és képernyős kijelzőkkel ellátott buszokon hangjelzések segítik a fogyatékkal élőket. A város tanfolyamokat biztosít az értelmi fogyatékos fiataloknak, amelyeken elsajátíthatják az új technológiák használatát, hogy önálló életet élhessenek.

A díjazottakat Věra Jourová, az értékekért és az átláthatóságért felelős alelnök és Helena Dalli, az egyenlőségért felelős biztos jelentette be a Fogyatékossággal Élők Európai Napja című 2022. évi konferencián, amelyet az Európai Bizottság az Európai Fogyatékosügyi Fórummal közösen szervezett.

„Az EU városai minden évben egyre elkötelezettebben dolgoznak azon, hogy megkönnyítsék a fogyatékossággal élők mindennapjait, bebizonyítva ezzel, hogy az akadálymentesség és az önállóság mindenki számára előnyt jelent. Az idei díjazottak jó példával járnak elöl a témában, és inspiráló ötleteket adhatnak más uniós vagy nem uniós városok számára. Skellefteå bebizonyította, hogy egy város rengeteget tehet a lakosaiért” – mondta Věra Jourová.

Az Access City díj kiváló alkalom, hogy elismerjük és megjutalmazzuk azokat a városokat, amelyek hozzájárulnak az egyenlőségközpontú Unió megteremtéséhez. Európa-szerte sok város vállal kötelezettséget arra, hogy lebontsa a fogyatékosok elé tornyosuló akadályokat, és biztosítsa az esélyegyenlőséget a köztereken. Skellefteå városa nem először pályázott a díjra: 2020-ban harmadik helyezést ért el. Az azóta eltelt időben kiemelt figyelemmel kezelték az témát, és sok helyen javították az akadálymentességet. Skellefteå és a hozzá hasonló városok jelentik a jövőt az egyenlőségközpontú Unióban, ahol a lakosság és az odalátogatók egyaránt akadálymentesen mozoghatnak – mondta Helena Dalli.

A második helyezett Córdoba városa (Spanyolország), a harmadik helyezett pedig Ljubljana, Szlovénia fővárosa. Hamburg (Németország), Grenoble (Franciaország) és Mérida (Spanyolország) az épített környezet, a közlekedési hálózat, illetve az információs és kommunikációs technológiák terén tett kiemelkedő akadálymentesítési erőfeszítéseiért különdíjat kapott.

Access City

Az akadálymentesség előfeltétele annak, hogy a fogyatékossággal élő személyek ugyanúgy részt tudjanak venni az élet különböző tevékenységeiben, mint mások. Az Európai Unióban körülbelül 87 millió fogyatékos személy él. Az Access City díj a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló stratégia (2021–2030) egyik intézkedéseként 2010-ben jött létre abból a célból, hogy az Unió akadálymentessé váljon. A díjjal azok az európai városok jutalmazhatók, amelyek példaértékű erőfeszítést tesznek annak érdekében, hogy a fogyatékossággal élő személyek és az idős emberek ugyanúgy hozzáférjenek a lakhatáshoz, a tömegközlekedéshez, az információs és kommunikációs technológiákhoz és egyéb szolgáltatásokhoz, mint mások.

A 2023. évi Access City díjra 43 pályázat érkezett be, melyből nemzeti szakértők egy csoportja első körben 22 várost juttatott tovább. Ezt követően egy európai zsűri végezte el az előválogatást, amelybe hat város került be.

A verseny korábbi díjazottjai: 2022: Luxembourg város (Luxemburg), 2021: Jönköping (Svédország), 2020: Varsó (Lengyelország), 2019: Breda (Hollandia), 2018: Lyon (Franciaország), 2017: Chester (Egyesült Királyság), 2016: Milánó (Olaszország), 2015: Boras (Svédország), 2014: Göteborg (Svédország), 2013: Berlin (Németország), 2012: Salzburg (Ausztria), 2011: Ávila (Spanyolország).

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS