Az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal csökkent, így már „csak” 14,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az ipari termelői árak átlagos szintje az Európai Unióban 2023 februárjában.
Az Eurostat adatai szerint 2022 februárjához képest az energiaszektorban 17,4 százalékos volt az áremelkedés, a nem tartós fogyasztási termékek 15,2 százalékkal, a további feldolgozásra eladott termékek 9,3 százalékkal, a tartós fogyasztási termékek 8,7 százalékkal, a beruházási javak 7,3 százalékkal drágultak. Az energiaszektoron „kívül” 10,6 százalékos volt az átlagos éves áremelkedés.
Az egyes tagállamok (belföldi) értékesítési árait vizsgálva Magyarország – immár szokásosan – az Európa-bajnok: az 56,1 százalékos áremelkedés toronymagasan a legmagasabb az EU-ban. Érdemes megjegyezni: a magyar adat fél éve nem volt olyan „alacsony”, mint februárban.
A „dobogósok” is lemaradtak, mint a borravaló: Lettországban 37,4 százalékkal, Szlovákiában 33,8 százalékkal emelkedtek év/év alapon a termelői árak 2023 második hónapjában.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.