Kkv-k pályázhatnak a 100 millió eurós egészségügyi K+F-támogatásra

2023. 07. 12., 18:51

„A HERA Invest további magán- és állami beruházásokat fog vonzani, és kellő biztonságot nyújt az európai vállalkozásoknak ahhoz, hogy befektessenek a kiemelt egészségügyi veszélyek kezelését célzó, úttörő innovációba.”

Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank elindította el a HERA Invest „pénzügyi eszközt”. „Az EU az egészségért” program keretében finanszírozott eszköz 100 millió euróval egészíti ki az InvestEU program forrásait, célja pedig a legsürgetőbb, határokon át terjedő egészségügyi veszélyekkel kapcsolatos kutatás és fejlesztés (K+F) támogatása.

Az európai vállalatok jelenleg nehezen tudnak elegendő köz- és magánfinanszírozáshoz jutni ahhoz, hogy az egészségügy és az élettudományok terén élvonalbeli megoldásokat fejlesszenek ki és futtassanak fel. Ugyanakkor csakis az innováció révén tudunk megfelelően reagálni az olyan kiemelt egészségügyi veszélyekre, amelyeket például a nagy pandémiás potenciállal rendelkező vagy az antibiotikumokkal szemben rezisztens kórokozók jelentenek – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

A HERA Invest az Európai Unió Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóságának kiemelt kezdeményezése, amely az egészségügyi szükséghelyzetek megelőzésére és az azokra való felkészülésre összpontosít, és az alábbiakkal segít kezelni ezeket a kihívásokat:

  • a K+F ösztönzése Európában a stratégiai autonómia megerősítése érdekében;
  • a piaci hiányosságok, vagyis az olyan helyzetek előfordulásának csökkentése, amikor a pénzügyi források nem fedezik a finanszírozási igényeket;
  • a magánberuházások ösztönzése közfinanszírozás mozgósításával;
  • új egészségügyi ellenintézkedések kidolgozása az egészségügyi veszélyekkel szemben.

Üdvözlő szavak

„A HERA Invest keretében 100 millió eurót fordítunk a kutatás és fejlesztés előmozdítására, hogy új innovatív egészségügyi ellenintézkedések birtokában felkészültebben nézhessünk szembe a jövőbeli egészségügyi veszélyekkel. Az Európai Beruházási Bankkal együtt a HERA Invest további magán- és állami beruházásokat fog vonzani, és kellő biztonságot nyújt az európai vállalkozásoknak ahhoz, hogy befektessenek a kiemelt egészségügyi veszélyek kezelését célzó, úttörő innovációba. Ez egyértelműen példázza az erős európai egészségügyi uniót, amely polgáraink egészségének hatékonyabb védelmét szolgálja” – mondta Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos.

„A Covid19 fájdalmasan nyilvánvalóvá tette, hogy az egészségügyi rendszereink gyengeségeit orvosolni kell, a HERA Invest pedig pontosan ebben fog nekünk segíteni. Támogatni fogja azokat a vállalatokat, amelyek ígéretes új módszereket dolgoznak ki, hogy megvédjék bennünket a kiszámíthatatlan egészségügyi veszélyektől, például a világjárványoktól, vagy az olyan ismert kihívásoktól, mint az antibiotikum-rezisztencia. Ez a támogatás elengedhetetlen ahhoz, hogy Európa az innováció élvonalában maradjon, ráadásul új egészségügyi szükséghelyzetek esetén több millió ember életét mentheti meg világszerte” – tette hozzá Thomas Östros, az Európai Beruházási Bank alelnöke.

Hogyan működik a HERA Invest?

A HERA Invest finanszírozási eszköz olyan kis- és középvállalkozásokat (kkv-kat) céloz meg, amelyek egészségügyi ellenintézkedéseket dolgoznak ki az alábbi egészségügyi veszélyek valamelyikével szemben:

  • pandémiás potenciállal rendelkező vagy járványügyi kockázatot jelentő kórokozók;
  • véletlen vagy szándékos kibocsátás okozta vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris veszélyek;
  • antimikrobiális rezisztencia.

A HERA Invest keretében az Európai Beruházási Bank (EBB) a projektek összköltségeinek 50 százalékáig terjedő kockázati kölcsönöket nyújt majd. A pályázatok folyamatosan benyújthatók. Az EBB meghatározott kritériumok, valamint a projekt kereskedelmi és tudományos életképessége alapján értékeli a támogathatóságot.

Az érdeklődő vállalkozások itt találhatnak további információkat, és akár közvetlenül az EBB-nél, akár a emailben is jelentkezhetnek.

További információk

Az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóság (HERA) küldetése az egészségügyi szükséghelyzetek megelőzése és észlelése, valamint az azokra való gyors reagálás. A HERA-t 2021 szeptemberében hozták létre azzal a céllal, hogy a világjárvány kezelésére és az arra való reagálásra vonatkozó ad hoc megoldásokat egy olyan állandó struktúra váltsa fel, amely megfelelő eszközökkel és erőforrásokkal rendelkezik ahhoz, hogy előre megtervezhesse az uniós fellépést egészségügyi szükséghelyzetek esetén. A HERA egyik fő célja a kulcsfontosságú egészségügyi ellenintézkedések fejlesztésének, gyártásának, beszerzésének és méltányos elosztásának biztosítása a rendelkezésre állást és a hozzáférhetőséget érintő esetleges problémák kezelése érdekében.

A HERA INVEST létrehozása a HERA 2023. évi munkatervében felvázolt öt kiemelt kezdeményezés egyike, és célja a piaci kihívások és hiányosságok kezelése, valamint az Unió nyitott stratégiai autonómiájának fokozása.

A felkészültség és a reagálás biztosítása érdekében a HERA – kezelve az egészségügyi ellenintézkedések rendelkezésre állásának és hozzáférhetőségének esetleges hiányosságait – a tagállamokkal közösen három konkrét, nagy hatású egészségügyi fenyegetést azonosított.

Az egészségbiztonságot fenyegető legfontosabb veszélyek azonosítása indította el azt a folyamatot, amely biztosítja a gyógyszerek, diagnosztikai eszközök, orvostechnikai eszközök és egyéni védőeszközök fejlesztését, gyártási kapacitásának bővítését, beszerzését és esetleges készletfelhalmozását (valamint egyéb egészségügyi ellenintézkedéseket) annak érdekében, hogy szükség esetén biztosítani lehessen ezek rendelkezésre állását és hozzáférhetőségét. A HERA biztosítani fogja a közegészség és az egészségügyi biztonság védelmét célzó folyamatos beruházásokat az egészségügyi ellenintézkedések rendelkezésre állása terén.

A HERA az európai egészségügyi unió kulcsfontosságú pillére, és alapvető eszköz az EU egészségügyi veszélyhelyzetekre való reagálásának és felkészültségének megerősítéséhez.

Az Európai Beruházási Bank (EBB): az EBB az EU 27 tagállamának közös tulajdonában van. Hitelnyújtási, támogatásötvözési és tanácsadási tevékenységeinek célja Európa munkahely-teremtési és növekedési potenciáljának növelése, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást és az éghajlatváltozás mérséklését célzó intézkedések támogatása, valamint az uniós szakpolitikák EU-n kívüli előmozdítása. Az EBB 2015 és 2020 között az Európai Stratégiai Beruházási Alap végrehajtó partnereként és az Európai Beruházási Tanácsadó Platform szolgáltatójaként az európai beruházási terv végrehajtásában is kulcsszerepet játszott. 2021 óta az InvestEU egyik végrehajtó partnere.

Az InvestEU program hosszú távú finanszírozást biztosít az EU számára azáltal, hogy jelentős magán- és közforrásokat von be az uniós szakpolitika kiemelt területeinek támogatására. A program részeként az InvestEU Alapot olyan pénzügyi partnereken keresztül hajtják végre, amelyek az uniós költségvetési garancia felhasználásával fektetnek be a projektekbe, és így legalább 372 milliárd euró összegű további beruházásokat mozgósítanak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS