Januárhoz képest 0,7 százalékkal nőtt, de az egy évvel korábbitól így is 5,4 százalékkal elmaradt az ipari termelés 2024. februárban az Európai Unióban.
Az Eurostat tájékoztatása szerint éves összevetésben az energiatermelés 3,5 százalékkal, a gépek és berendezések gyártása 7,5 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 3,9 százalékkal, a további felhasználásra gyártott termékek volumene 2,5 százalékkal, a nem tartós termékeké pedig 4,7 százalékkal csökkent uniós átlagban 2023. februárhoz képest. A termelés egésze hasonló visszaesést mutatott januárban is, akkor 5,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbtól.
Az unió statisztikai hivatalát tájékoztató tagállamok közül a legnagyobb éves csökkenést Írországban (mínusz 36,0 százalék), Belgiumban (mínusz 12,7 százalék) és Bulgáriában (mínusz 8,4 százalék) regisztrálták. A legnagyobb növekedést Spanyolországban (+3,5 százalék), Szlovéniában (+2,8 százalék) és Dániában (+2,7 százalék) mérték a statisztikai hivatalok.
Magyarországon hó/hó és év/év alapon is növekedést mért a KSH, a januárit 3,5 százalékkal, az egy évvel korábbit 1,4 százalékkal haladta meg az ipari termelés volumene 2024 februárjában.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.