Budapest, Miskolc és Pécs is bekerült abba az Európai Bizottság által kiválasztott 100 európai városba, amelyek a Horizont Európa Városi Misszió keretén belül, a NetZeroCities platform szakmai támogatásával valósíthatják meg 2030-ig a klímasemlegességi célkitűzéseiket.
A Városi Misszió tavaly megjelent felhívásában összesen 377 város fejezte ki elköteleződését a klímasemlegesség iránt. Az Európai Bizottság által kiválasztott 100 város felöleli mind a 27 tagállamot, és további 12 város került kiválasztásra a Horizont Európa programhoz társult vagy a társulást tárgyaló országokból.
A Városi Misszió 360 millió eurós támogatást kap a Horizont Európa programból a 2022–2023-as időszakra vonatkozóan. A kutatási és innovációs tevékenységek elsősorban a tiszta mobilitásra, az energiahatékonyságra és a zöld várostervezésre irányulnak majd.
A kiválasztott városok hamarosan megkezdik a munkát a NetZeroCities konzorciummal – az első, a kiválasztott városoknak szóló egyeztetésre várhatóan 2022. május 11-én kerül sor. A konzorcium által működtetett Missziós Platform személyre szabott tanácsokkal segíti majd a városokat, de további finanszírozási programokhoz, valamint nagyszabású innovációs projektekhez való csatlakozásra is lehetőségük nyílik. A Missziós Platform emellett a hálózatépítést, valamint a polgárok bevonását is elősegíti.
Tekintettel arra, hogy 377 város elsöprő érdeklődést mutatott a Városi Misszióhoz való csatlakozás iránt, a Bizottság támogatni fogja azokat a városokat is, amelyek ebben a körben nem kerültek kiválasztásra – így a hazai városok közül Érd, Kaposvár, Kecskemét, Nyíregyháza és Szeged is. Ezek a városok a Missziós Platformon keresztül, valamint a Horizont Európa Missziós munkaprogramjában meghirdetett pályázati lehetőségek által kaphatnak támogatást. (NKFIH)
Az eredményről szóló részletes bizottsági sajtóközlemény itt olvasható.
Az eredményt kísérő videó itt nézhető meg.
Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.