26 országban rendezik meg szeptember 30-án az Európai Kutatók Éjszakáját, Európa legnagyobb tudományos kommunikációs és promóciós rendezvényét.
Az Európai Kutatók Éjszakájának célja, hogy bemutassa az európai kutatás és innováció sokszínűségét, valamint ezek hatását a polgárok mindennapi életére. A rendezvényre több uniós tagállamban és a Horizont Európához társult országokban kerül sor – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
Az esemény, amely évente több mint egymillió látogatót vonz Európában és Európán kívül, közelebb hozza a tudósokat a nagyközönséghez, és felkelti a kutatói pálya iránti érdeklődést, különösen a fiatalok körében. A gyermekek, a fiatalok és a családok szórakoztató és oktatási tevékenységek – például tudományos előadások, játékok, kvízjátékok, versenyek, kiállítások és digitális tevékenységek – révén ismerhetik meg a kutatók munkáját.
Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős uniós biztos a következőképpen nyilatkozott: „Az európai kutatók éjszakája minden évben szórakoztató módon mutatja be a tudomány csodáit a gyerekek, a tanárok, a szülők és az európai polgárok számára, lehetővé téve számukra, hogy felfedezzék, miként teszik jobbá kutatóink mindennapi életünket. Nagy öröm számomra, hogy bejelenthetem, hogy a kutatók és a gyerekek ezentúl egész évben kapcsolatba léphetnek egymással a »Kutatók az iskolákban« kezdeményezésnek köszönhetően, amely tovább erősíti a kutatás és az oktatás közötti kapcsolatot azáltal, hogy a kutatást elviszi az iskolákba.”
A nagyszabású rendezvénysorozatból Magyarország sem marad ki. „Szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás számos új eredményével. Az Európai Unió Bizottságának Marie Skłodowska-Curie Akciói által kezdeményezett rendezvény legfontosabb célja, hogy a kutatók és fejlesztők sokszínű munkája vonzóvá váljon a fiatalok számára – fiúknak és lányoknak egyaránt” – olvasható a Kutatók éjszakája honlapján, ahol a hazai programokról, rendezvényekről is tájékozódhatnak az érdeklődők.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.