Kiderült, hogy főleg kik kötnének új lakásbiztosítást

2024. 03. 18., 09:10

A nagyobb alapterületű és értékű, ezért drágább lakásbiztosítású ingatlanok tulajdonosai keresnek aktívabban kedvezőbb díjat a márciusi váltási kampányban, és szinte senki nem fizetne már csekken – derül ki a Bank360.hu lakásbiztosítás kalkulátorát használók eddigi ajánlatkéréseiből.

Félidejéhez ért a lakásbiztosítási kampány, amelyben szabadon felmondhatják szerződésüket az ügyfelek, és újat köthetnek, ha talának egy jobb ajánlatot. A Bank360.hu lakásbiztosítás kalkulátorával eddig elvégzett kalkulációk alapján már látható, hogy kik azok, akik leginkább váltani szeretnének.

A kalkulációk alapján a legtöbben családi házra végeztek összehasonlító számítást: 56 százalék ilyen típusú ingatlanra szeretett volna biztosítást kötni. Társasházi lakásokra a kalkulációk 36 százaléka vonatkozott, a fennmaradó 8 százalék pedig sorházra vagy ikerházra.

A nagyobb ingatlanok tulajdonosai váltanának inkább

Az adatok összesítése alapján az 50 négyzetméter alatti lakásokra alig végeztek számítást (11 százalék), és ugyan a legtöbben, 27 százalékban 51 és 75 négyzetméter közötti alapterületre kértek ajánlatokat, azonban ezzel együtt nagy többségben voltak azok az érdeklődők, akik 76 négyzetméternél nagyobb ingatlant akartak biztosítani. A kalkulációk fele 76 és 150 négyzetméter közötti alapterületű lakóingatlanokra vonatkozott.


Az érdeklődők jellemzően a nagyobb alapterületű ingatlanok, főként a családi házak biztosítási díjára voltak kíváncsiak. Ez annyiban érthető is, hogy minél nagyobb az ingatlan, jellemzően annál többe kerül a biztosítása. Ezeknek a tulajdonosai egy jó választással akár több tízezer forintot is spórolhatnak az éves díjon, vagy az eddigihez hasonló költségért nagyobb összegre tudják biztosítani a lakóingatlanukat – értékelik a kalkulációk adatait a Bank360.hu szakértői.

Az ajánlatkérésekhez megadott adatok alapján a Bank360.hu lakásbiztosítás kalkulátora kiszámolja az ingatlan minimum biztosítási összegét is (ennél kisebb összeg esetében már alulbiztosított lenne az ingatlan). A kalkulációknak valamivel több mint a felénél ez az összege 30 és 60 millió forint közé esett, ezen belül körülbelül azonos arányban vannak a 30-40, 40-50, illetve az 50-60 millió forintos biztosítási összegű lakások, házak. 30 millió forint alatti összeget a kalkulációk közel 11 százaléka eredményezett, 60 és 100 millió forint közötti pedig a kalkulációk 29 százalékánál fordult elő. 100 millió forint feletti biztosítási összeget az ajánlatkérések közel 9 százalékánál kaptak eredményül az érdeklődők.

Aki online kalkulál, az online is fizetne

A kalkuláló érdeklődők közül szinte mindenki valamilyen elektronikus fizetési módot választana új szerződéskötés esetén, az arányuk közel 99 százalék. Ezen belül is a nagy többség a csoportos beszedést részesíti előnyben, az átutalást, illetve a bankkártyás fizetést csak kevesen választották. Az online kalkulálók csupán 1 százaléka fizetne inkább csekken, vállalva azt is, hogy így nem kaphatja meg az online fizetésért igénybe vehető kedvezményt. Az online ajánlatkérők 93 százaléka az évenkénti fizetést választotta, ami érthető, hiszen ebben az esetben szintén kedvezményre lehetnek jogosultak, szemben azokkal, akik havonta, negyedévente vagy félévente szeretnék rendezni a díjat.


Az ingóságok biztosítása is fontos a többségnek

Az ajánlatkérők többsége nemcsak az ingatlant, hanem az ingóságokat is szeretné biztosítani, közel 83 százalék választotta ezt az lehetőséget. 14 százalék csak az ingatlan biztosítására végzett kalkulációt, a fennmaradó 3 százalék pedig csak az ingóságokra. Utóbbiak általában azok, akik bérlőként laknak az ingatlanban, vagy a társasháznak már van lakásbiztosítása, amihez már csak egy ilyet akarnak kötni.

A kő-tégla-cserép hármasa uralta a kalkulációkat

Kő- és a téglafalú ingatlanok szerepeltek a kalkulációk 71 százalékában, 62 százalékuknak pedig cserépből volt a teteje. Panellakásra az érdeklődők 13 százaléka végzett kalkulációt, tetőben pedig 17 százalékkal a bitumenes lemez haladta meg még a 10 százalékot a statisztikában.

A kalkulációk során megadott ingatlanok 40 százaléka 1976 és 2000 között épült, 1951 és 1975 között ingatlant pedig az érdeklődők 27 százaléka adott meg. 2000 után épült ingatlanokkal kalkulált 22 százalék, az 1950 előtt épült ingatlanok aránya pedig 11 százalékot tett ki.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS