Duplájára nőtt az utasbiztosítások iránti kereslet

Duplájára nőtt az utasbiztosítások iránti kereslet
2023. 01. 31., 16:44

Fokozódott a magyarok utazási kedve a téli szezonban. A tavaly december eleje óta eltelt másfél hónapban több mint 21 ezer utasbiztosítást kötöttek az utazás előtt állók, ami 85 százalékos emelkedést jelent éves összevetésben – közölte saját adatai alapján a Netrisk.hu. Az utasbiztosítások átlagdíja több mint 10 százalékkal, 11 ezer forint alá csökkent a tavalyi hasonló időszakhoz képest.

Jelentősen nőtt a magyarok utazási kedve az ünnepeket is felölelő tavaly december elejétől január közepéig tartó téli utazási időszakban a Netrisk.hu saját, utasbiztosítási adatai szerint.  A szóban forgó másfél hónapban több mint 21 ezer utasbiztosítást kötöttek az utazók, ez 85 százalékos növekedést jelent éves összevetésben. A díjak kedvező irányba változtak, egy-egy utasbiztosítás átlagdíja ugyanis 11 ezer forint alá süllyedt, ami 12 százalékkal marad el az egy évvel korábbi összegtől.

Az átlagdíjcsökkenésben ugyanakkor szerepet játszott, hogy a mostani szezonban rövidebb időszakra, kevesebb mint 6 napra kötötték az utasbiztosításokat, szemben a tavalyi téli utazási szezonra jellemző majdnem 7 nappal. A Netrisk.hu adataiból látható az is, hogy az ünnepek alatt kiugróan magas volt a kereslet: december 1-je és 23-a között napi átlagban 355 utasbiztosítást kötöttek az érintettek, a két ünnep között 75 százalékkal többet, 618 darabot, majd január első két hetében 548 szerződés született.

2022. december 1-jétől december 23-áig több mint 8 ezer utasbiztosítást kötöttek az utazók, ez a szám az ünnepek között és januárban sem csökkent: karácsony és szilveszter között közel 5 ezren, míg január első felében még a decemberi számot is meghaladva, több mint 8200-an biztosították be magukat utazás előtt.

Besnyő Márton, a Netrisk.hu ügyvezető igazgatója a friss számokat kommentálva elmondta: „Az utasbiztosítási kedv növekedése többek között annak köszönhető, hogy egy évvel korábban a koronavírus-járvány utóhatásai miatt még sokan lemondtak a külföldi utazásról. Emellett az utasbiztosítások számának kiugró, 85 százalékos emelkedéséhez hozzájárult, hogy tudatosabbak a külföldre utazók, vagyis felkészülnek egy előre nem látható eseményre. Például repülőjárat-törlésre, sípályán történt balesetre, egy hirtelen jövő rosszullétre vagy éppen végtagsérülésre, amelyek komoly anyagi kiadást jelenthetnek. Az utasbiztosítások az esetleges kezelés összegéhez és az utazáshoz kapcsolódó kiadáshoz viszonyítva is marginális tételt jelentenek.”

Hozzátette azt is, hogy az utasbiztosítások között mind a díjakban, mind a kapcsolódó szolgáltatásokban van különbség, ezért érdemes körültekintően választani. Például síeléshez kötött biztosításnál mindenképp legyen a konstrukcióhoz síbalesetre vonatkozó fedezet.

Minden ötödik utas trópusi országot választott

A Netrisk.hu összefoglalójából kiderül, hogy bár Európában síszezon van, jelentős azoknak az aránya, akik olyan helyre utaztak, ahol most van nyár. Minden ötödik utazó egzotikus, kifejezetten meleg éghajlatú országba utazott a karácsonyi szezonban. Közel 4 ezren – az utasbiztosítást kötők majdnem 20 százaléka – választottak olyan desztinációt, amely a Ráktérítőtől az Egyenlítő felé délre, azaz forró vagy trópusi övezetbe tartozik.

Az utasbiztosítást kötők közül a korcsoportokat nézve a legtöbb biztosítást a mostani téli utazási szezonban a 45-54 év közöttiek kötötték, akik átlagosan 5 napra utaztak el és az utasbiztosításért 10 683 forintot fizettek. Szembetűnő, hogy a leghosszabb utazások vagy a fiatalabb (0-24 év közötti) vagy az idősebb (65+) generációhoz kötődnek: előbbi átlagosan 7,8 napra, utóbbi még ennél is többre, 9,6 napra biztosította be magát.

Az utazók többsége legfeljebb három nappal az utazás előtt kötötte meg a biztosításokat, a kötések 85 százaléka esik ebbe a kategóriába, az összes kötés negyede pedig az utazás napján történt, vagyis jelentős azoknak a száma, akik közvetlenül az indulás előtt léptek.  

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS