Lakástakarék: új, rugalmas módozatok, régi feltételek

2024. 10. 09., 20:09

Az elmúlt évben volt néhány változás a lakástakarék-konstrukciókban, de a lényeg változatlan: rugalmas, magas kamatbónuszt biztosító módozatok érhetőek el a piacon, éppen csak a legtesthezállóbb lehetőséget kell megtalálni. A Credipass szakértői összefoglalták, hogy milyen célokra fordítható a lakástakarék-pénztárban gyűjtögetett összeg, hogy miért is érdemes egyáltalán takarékoskodásba kezdeni, és hogy mit kell tudni az egyik legfrissebb, 10 éves megtakarítási módozat előnyeiről.

Ingatlanvásárlás vagy -felújítás, esetleg egy meglévő lakáscélú hitel kiváltása – mindre válasz lehet a lakástakarék a pénzügyi szakértők szerint. Havonta néhány tízezer forinttól akár ötvenezer forintos nagyságrendű megtakarításban is gondolkodhatnak a családok, ráadásul egy magánszemély több szerződést is nyithat, így akár megtöbbszörözhető az elérhető kamatbónusz, ami óriási segítség lehet a későbbi lakáscélok megvalósításához. A lakástakarék-pénztárak (ltp) továbbá jó alternatívát biztosítanak nem csupán a fiatalok otthonteremtéséhez (amely a kormányzati oldalon is folyamatosan kiemelt és támogatott cél), de egy szélesebb korosztály számára is: életkortól függetlenül, akár nyugdíjasként is jó eszköz lehet egy ltp-megtakarítás, amit akár az unokák, gyermekek későbbi lakásvásárlási céljainak támogatására is indíthatnak az ügyfelek.

„Az alapvető otthonteremtési célok, a lakás- vagy házvásárlás mellett, az ltp-vel elérhető lehet még a felújítás/korszerűsítés, az építkezés vagy bővítés, illetve a lakáscélú hitel előtörlesztése, kiváltása is. Fontos előnye a lakástakarékoknak továbbá, hogy teljesen adómentesek (sem SZJA, sem Szocho nem terheli őket) és jól tervezhető, fix hozamot biztosítanak” – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.

A Credipass szakértőinek tanácsa alapján érdemes mindhárom elérhető pénzintézet (Erste, OTP, Fundamenta) ajánlatait böngészni – ha erre nincs idő, akkor profi pénzügyi szakértő szolgáltatását igénybe venni – és tájékozódni, hogy milyen feltételekkel, megtakarítási idővel rendelkező konstrukciók léteznek, illetve mik tartoznak a pénztár által elfogadható kategóriába a lakáscélok közül.

Újdonságok és előnyeik: 5 és 10 éves szerződési módozatok 30 százalék bónusszal

Az eddig elérhető megtakarítási módozatok idén júliustól némileg módosultak: az egyik szolgáltatónál ugyanis elérhetővé vált a 10 éves szerződés is, valamint a 4 éves konstrukció 5 évesre változott. A futamidők meghosszabbításából és a változatlan nagyságú kamatbónuszból következik, hogy ezen megtakarítások évesített hozamai valamivel csökkennek. Azonban a jelenleg elérhető számlanyitási akcióval együtt, így is kiemelkedő hozamot ígér az ügyfeleknek: jelenleg a piacon a legmagasabb egységesített betéti kamatlábat (EBKM) kínálja, hiszen havi 50 ezer forintos befizetés esetén az 5 éves konstrukció EBKM-je (kamatbónusszal, számlanyitási díj nélkül) 3,83–5,01 százalék, a 8 évesé 5,36–6,10 százalék, a 10 éves esetén pedig 4,32–4,91 százalék között alakul.

A szakértők szerint ennek a fajta megtakarításnak a további előnye, hogy az ügyfelek már ma biztosíthatják maguknak az elkövetkező évekre az 5–6 százalék körüli éves hozamot arra a megtakarításra, amit még meg sem kerestek. Ha pedig mégis szükségük lenne a megtakarított összegre, bármikor felbonthatják azt tőkecsökkenés nélkül, és a már befizetett összeget garantáltan visszakapják.

Az 5 éves szerződés 15 százalék kamatbónusszal, a 8 éves 30 százalékkal, míg a 10 éves konstrukció szintén 30 százalék kamatbónusszal érhető el jelenleg az említett pénzintézetnél. Az „új", 10 éves változatnál rugalmas részkifizetésre is lehetőség van: ez egy olyan egyedi megoldás a szakértők szerint, amiről talán még sokan nem is hallottak, ezért érdemes lehet kiemelni. Ez nagyobb biztonságérzetet jelenthet az ügyfelek számára, hiszen a részleges kiszállás lényege, hogy nem szükséges 10 évet várni a megtakarítás felhasználásával, hanem 4 év után egy alkalommal részkifizetést lehet igényelni. Ezzel a lehetőséggel a 4. év elérését követően, de a lejáratnál korábban, bármikor élhet az ügyfél. A szerződés ilyenkor nem szűnik meg, és a 30 százalékos kamatbónuszra való jogosultság is megmarad. A részkifizetés összeghatára a teljesített saját befizetések 40 százaléka, és természetesen fontos azt is megjegyezni, hogy itt is igazolni kell a lakáscélú felhasználást. A kifizetés díja a kivett összeg 1 százaléka. Érdemes tehát erről a konstrukcióról is tájékozódni pénzügyi szakértő bevonásával.

„Ha a lakástakarék-pénztár elérte a minimális megtakarítási időt, akkor válhat jogosulttá az ügyfél a pénztár által nyújtott bónuszra. Amikor lejár a szerződésben rögzített futamidő, a pénzintézet kiutalási értesítőt küld, ekkor lehet dönteni a kiutalásról. Fontos: az új típusú lakástakarék-pénztári szerződéseknél az összegyűjtött összeg lakáscélú felhasználásáról elegendő mindössze nyilatkozatot tenni, nem szükséges számlával igazolni a teljesítést, (illetve általában a kapcsolódó ingatlan tulajdoni lapját is be kell mutatni). Ez jelentős könnyebbség lehet a korábbi feltételekhez képest” – hangsúlyozta Fülöp Krisztián.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS