Az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures lehetőséget kapott, hogy speciális likviditási és tőketámogatást biztosítson a koronavírus-járvány okozta gazdasági hatások által sújtott vállalkozásoknak.
Az Európai Bizottság a pandémiás helyzet gazdasági hatásait látva hirdette meg idén márciusban az állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes eljárás rendjét, melynek szabályrendszere tette lehetővé, hogy a Hiventures áprilisban elindíthassa a nehéz helyzetbe került vállalkozások számára gyors finanszírozási segítséget jelentő Startup és KKV mentőcsomagjait.
A program sikerességét és szükségességét igazolja, hogy a bejelentés óta már több mint 20 bajbajutott startup és KKV részesült ebben a keretben a működésük folytatásához szükséges forráshoz.
Annak érdekében, hogy a meghirdetett átmeneti keretrendszerben további befektetési instrumentumokkal tudjon a nehéz helyzetbe került vállalatok közvetlen támogatásában részt venni a Hiventures, aktív szakmai előkészítés után új programok jóváhagyására nyújtotta be feltételeit az Európai Bizottsághoz.
November 20-án döntés született arról, hogy a Hiventures Zrt. által kezelt két állami befektetési alap összesen maximum 50 milliárd forint keretösszegig speciális likviditási és tőketámogatást nyújthat a pandémia által erősen sújtott, nemzetgazdasági jelentőséggel bíró közép- és nagyvállalati társaságoknak. Az új, a piacinál kedvezőbb átmeneti feltételeket biztosító finanszírozási termékek a Hiventures korábbiakban elindított, gyors segítséget jelentő Startup és KKV mentőcsomagjai mellett újabb vállalati kört céloznak.
„Munkatársaimmal több hónapos előkészítő munka és egyeztetés eredményeként sikerült elfogadtatnunk azt a programot, amivel ki tudjuk bővíteni a tavasz óta nyújtható mentőcsomagjainkat. Magyarországon elsőként és egyedüliként kaptuk meg azt a jogosultságot, hogy kedvezményes tulajdonosi kölcsönnel és feltőkésítési támogatással is képesek legyünk mentőövet nyújtani azoknak a nemzetgazdasági szempontból kulcsfontosságú vállalatoknak, akik finanszírozási nehézségekkel küzdenek. A két új termékünk azokat a közép- és nagyvállalati kategóriába eső társaságokat célozza, akiket a válság olyan mélyen érint, hogy működésük állami szerepvállalás nélkül nem fenntartható, holott jelentőségük az ellátási láncok szempontjából nélkülözhetetlen, mert például kritikus infrastruktúrát üzemeltetnek. Mostantól lehetőségünk van akár a közlekedési, az energetikai vagy a gyógyszerészeti szektorban tevékenykedő társaságokat is megsegíteni, ha pénzügyi mutatóik rendkívül kedvezőtlenek, ezért piaci alapon nincs módjuk a működés folytatásához szükséges forrás bevonására” – nyilatkozta Katona Bence, a Hiventures Zrt. vezérigazgatója.
A Hiventures befektetésének célja minden esetben az egészséges, COVID-19 előtti állapotnak megfelelő tőkeszerkezet helyreállítása, amihez a hitel jellegű finanszírozás mellett tőke oldali befektetések alkalmazására is szükség lehet. A kölcsönnek és a tőketámogatásnak az a fajtája, amelyre a Hiventures jogosultságot kapott, a finanszírozás kiegyensúlyozott és kedvezményes formáját biztosítja.
A Hiventures a beérkező finanszírozási igények elbírálásakor megvizsgálja, hogy a bajba jutott vállalat EU-s vagy nemzeti átlagnál magasabb munkanélküliségű térségben működik-e, esetleg szolgáltatásának ellehetetlenülése széles rétegekre gyakorolna-e kedvezőtlen hatást, és kieső szerepének pótlása milyen nehézségekbe ütközne. A finanszírozási kritériumok között szerepel többek között a cég foglalkoztatottjainak száma is, amely el kell, hogy érje a minimum 50 főt.
A válság miatt bajba jutott cégek 2021. június 15-éig tudnak a Hiventures Zrt. vállalati mentőprogramjába egyedi finanszírozási segítségért jelentkezni. A jelentkezéssel és a termékekkel kapcsolatban bővebb információ a Hiventures www.valsagcsomagok.hiventures.hu weboldalán érhető el.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.