Mikor, mennyi áram jön? Megmondja a villamos energia menetrendje!

Mikor, mennyi áram jön? Megmondja a villamos energia menetrendje!
2021. 10. 25., 09:15

Ahhoz, hogy az otthonokban, iskolákban, irodákban vagy éppen az üzemekben mindig rendelkezésre álljon a kellő mennyiségű áram, szükség van az úgynevezett mérlegköri menetrendekre. A mérlegkörfelelősök minden naptári napra, negyedórás bontásban készítik el ezt a tervet, amely a biztonságos villamosenergia-ellátás egyik legfontosabb tényezője. A témáról az MVM Partner Zrt., Magyarország legnagyobb villamosenergia-nagykereskedőjének szakértőjével beszélgettünk. (x)

A villamosenergia-rendszer egyensúlya azt jelenti, hogy minden időpillanatban ugyanannyi áram kerüljön betáplálásra, mint amennyit a rendszerből elfogyasztanak. Ehhez pedig több tényezőnek kell egyszerre működnie. Az egyensúly fenntartásának alapfeltétele az, hogy legyenek a rendszerirányító (hazánkban a MAVIR) kezében olyan eszközök, amelyekkel a termelés és fogyasztás közötti eltéréseket ki tudja szabályozni. Az eltérések kiszabályozása rendkívül fontos feladat, hiszen az előírt hálózati frekvencia (50Hz) és ez által a stabil villamosenergia-ellátás csak így biztosítható. Ezen okokból kifolyólag a MAVIR, a havi és napi tenderek keretein belül, úgynevezett rendszerszintű szolgáltatásokat vásárol az ilyen eszközökkel rendelkező piaci szereplőktől, hogy az így rendelkezésre álló forrásokkal kiegyenlítő energiát biztosíthasson a villamosenergia-rendszer résztvevői számára.

A fogyasztók mindenkori és biztonságos ellátását és a villamos-energia rendszer adott napi stabilitását alapos, szakértői tervezés alapozza meg, ami már az előző napon elkezdődik. A folyamatban fontos szerepet töltenek be a mérlegkörnek nevezett kisebb egységek, az elosztó hálózati engedélyesek és maga a rendszerirányító is. A mérlegkör egy virtuális egység, amelyben kereskedők, erőművek és fogyasztók is szerepelhetnek, amik „kicsiben” leképezik a rendszer működését. Azaz itt is az a cél, hogy a mérlegkörbe betáplált és a mérlegkörből kitáplált villamos energia mennyisége azonos legyen minden elszámolási időegységben. Ezért a mérlegkörfelelősök felelnek, nekik kell biztosítaniuk azt, hogy termelőik és fogyasztóik negyedórás szaldója nulla legyen. A mérlegkörfelelős készíthet kiegyenlítetlen menetrendet is, de ez egyik piaci szereplőnek sem a gazdasági érdeke, hiszen ilyenkor már tervezetten kiegyenlítőenergia-költséget kell beépíteni a rendszerbe, ami szignifikánsan drágább, mint a normál piacon elérhető források.

A hagyományos, fosszilis (például gáz vagy szén), illetve nukleáris alapú erőművek termelése jól tervezhető, ezek összhangjának optimalizálása különböző célszoftverekkel történik. A technológiai fejlődésnek köszönhetően ma már rengeteg adat áll rendelkezésre a megfelelő és jó minőségű előrejelzéshez. A kisebb üzemi események jellemzően nem jelentenek problémát, hiszen ezek többnyire tervezettek. Az energiamixben egyre nagyobb súllyal szereplő, időjárásfüggő megújuló egységek (nap- és szélerőművek) termelése azonban leginkább olyan meteorológiai tényezők alapján becsülhető, mint a másnapra várt napsütéses órák száma, a besugárzás mértéke, illetve a szélerősség. Kevésbé felhős, napos időben általában, viszonylag kis hibahatárral meg lehet tervezni a napelem parkokból érkező áram mennyiségét, változékonyabb, felhős, ködös időben azonban ez jóval nagyobb kihívást jelent.

Az MVM Partner Zrt. Magyarország legnagyobb mérlegkörének felelőse, vagyis nagykereskedelmi tevékenysége mellett a mérlegköri menetrendek elkészítése az egyik legfontosabb feladata.

A mérlegköri menetrend alapesetben egy olyan táblázat, amely negyedórás bontásban, három tizedesjegy pontossággal tartalmazza a másnapra várható teljesítmény-átlagértékeket, megawattban kifejezve. A menetrend elkészítése önmagában komplex feladatot jelent. A mérlegkörfelelősnek a mérlegkör tagjaitól be kell gyűjtenie a termelők üzemállapotait és rendelkezésre állásait (hány megawattal áll majd rendelkezésre a következő napon), továbbá azt is, hogy milyen fogyasztói igények várhatók. Az adatok alapján összeállítanak egy forrásoldalt másnapra, 15 perces felosztásban, (amely tartalmazza a mérlegkörbe történő beszállításokat is), illetve ugyanígy összesítik a mérlegkörből történő kiszállításokat és fogyasztási idősorokat. Az MVM Partner Zrt. számára részint speciális feladat, hogy a fogyasztói igények összesítésekor még figyelembe kell venni az egyetemes szolgáltatói igényeket is, továbbá a forrásoldal tervezésekor számolni kell a MAVIR felé már korábban értékesített rendszerszintű szolgáltatásokkal.

A forrás- és a felhasználás oldala közötti különbség kezelése már nagykereskedelmi feladat: ha a termelés magasabb, akkor eladás, ha a fogyasztás a több, akkor villamos energia vásárlására van szükség ahhoz, hogy a mérlegkör minden negyedórában kiegyenlített maradjon. A különböző mérlegkörfelelősök mérlegköri menetrendjei végül a rendszerirányítóhoz kerülnek, és ezek összegzésével már össze is áll az ország villamosenergia-ellátásának másnapi terve. Természetesen a valóság szinte minden esetben eltér a korábban tervezettől, hiszen ha a termelői oldalon minden a tervek szerint is alakul, a fogyasztási oldal tervezhetősége ilyen pontossággal jelenleg nem kivitelezhető, és ezt az eltérést a rendszerirányító hivatott az általa beszerzett – korábban már említett – rendszerszintű szolgáltatások által kiegyenlítő energiával pótolni. Azonban e kiegyenlítő energia magas ára miatt minden mérlegkörfelelős abban érdekelt, hogy a lehető legpontosabb menetrendet készítse el, továbbá hogy ezt a valós termelési és fogyasztási értékek ismeretében optimalizálja, tehát a termelés (betáplálás) és fogyasztás (kivétel) közötti különbségét minimalizálja.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS