2023 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 7,2 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest; a belföldi értékesítés árai 3,6, az exportértékesítéséi 8,9 százalékkal csökkentek – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,6, az exportértékesítési árak 0,8 százalékkal mérséklődtek, így az ipari termelői árak összességében is csökkentek, 0,7 százalékkal. 2023-ban a belföldi értékesítési árak 25,4 százalékkal emelkedtek, az exportértékesítési árak 0,7 százalékkal csökkentek, így az ipari termelői árak együttesen 7,8 százalékkal magasabbak voltak, mint 2022-ben.
2023 decemberében a belföldi értékesítés árai átlagosan 3,6 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban, ezen belül a 65 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,1, a 30 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 5,6 százalékos volt a csökkenés. Az élelmiszeripar értékesítési árai 3,6 százalékkal mérséklődtek.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 6,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, a beruházási javakat gyártókban 4,4, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,0 százalékkal nőttek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 8,9 százalékkal csökkentek, ezen belül a 90 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,2, a 9,8 százalékos súlyú energiaiparban 50,6 százalékkal voltak alacsonyabbak az árak.
2023-ban az előző évhez képest az ipari termelői árak összességében 7,8 százalékkal voltak magasabbak. A belföldi értékesítési árak átlagosan 25,4 százalékkal emelkedtek, ezen belül a feldolgozóipari árak 9,2, míg az energiaipari árak 62,7 százalékkal nőttek.
Az ipar belföldi értékesítési árai az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 31,7, a beruházási javakat gyártókban 7,5, a fogyasztási cikkeket gyártókban 17,4 százalékkal emelkedtek.
Az ipari exportértékesítési árak 0,7 százalékkal csökkentek, ezen belül a feldolgozóipar árai 3,8 százalékkal magasabbak, a kis súlyt képviselő energiaiparéi átlagosan 33,2 százalékkal alacsonyabbak voltak. (KSH)
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.