Tóth Edina: Hiszem, hogy mindenki képes megtanulni idegen nyelveket

Tóth Edina: Hiszem, hogy mindenki képes megtanulni idegen nyelveket
2022. 01. 28., 08:54

Folyamatosan fejlesztek, már tudom, hogy hol kell tartanunk 5 vagy 10 év múlva ahhoz, hogy versenyben maradjunk – mondta az Üzletemnek Tóth Edina idegennyelvi kommunikációs tanácsadó, a Beszélj Gátlások Nélkül Online Nyelviskola alapítója.

Tóth Edina német nyelvtanár, idegennyelvi kommunikációs tanácsadó. Magyarországon elsőként kezdett az idegennyelvi megszólalási gátlások kialakulásának okaival foglalkozni és a problémára hatékony megoldási módszereket kidolgozni. 2012 óta végzi munkáját professzionális keretek között idegennyelvi kommunikációs tanácsadóként, változatos, mindig személyre szabott módszerekkel. A megszólalási gátlások problémájának leküzdésére az általa összeállított komplex tanácsadói program segít, ha fél valaki megszólalni idegen nyelven. A Beszélj Gátlások Nélkül Online Nyelviskolát 2016-ban alapította, ahol minden nyelvtanfolyam és célzott nyelvi program a fenti tudás bázisára épül. Tóth Edina anyanyelvi szinten beszél németül, felső fokon angolul és franciául, a francia nyelvet a saját maga által kifejlesztett módszertannal, önállóan sajátította el. Alapfokon kommunikál arabul, spanyolul, jelenleg olaszul tanul.

Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 378. interjúja!

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Hiszem, hogy mindenki képes idegen nyelveket megtanulni, és azokat gátlások nélkül beszélni, használni. Az idegennyelv tudás szabadságot ad. Büszke vagyok arra, hogy Magyarországon elsőként kezdtem el foglalkozni azzal, hogy a mindennapi használatban is megtanítsam ezt a hozzánk forduló embereknek, s ma már alapvető megoldandó feladatként kezeli minden komoly nyelvoktatási platform ezt a problémát. Büszke vagyok arra is, hogy bőven a pandémia előtt, már 2015- ben elkezdtük az online oktatási módszerek tökéletesítését, az eszköztár feltérképezését. Amikor szükségből a hagyományos nyelviskolák elkezdték kapkodva keresni 2020-ban az online megoldásokat, mi kész, professzionális programmal vártuk a hozzánk fordulókat, s ez a módszertani előnyünk a mai napig megvan.

Milyen távra tervez?

– Azt mondják, aki folyamatosan a jövőben él, mindig boldogtalan és elégedetlen lesz, s hogy az igazán sikeres embereknek bizony ez a jellemzője. Miközben nap mint nap oktatjuk a hallgatóinkat, én magam már azon gondolkodom, hogy 3 év múlva hogyan tudjuk majd ugyanezt az élményt nyújtani nekik. Folyamatosan fejlesztek, már tudom, hogy hol kell tartanunk 5 vagy 10 év múlva ahhoz, hogy versenyben maradjunk.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– A kutatásaim során azt tapasztaltam, hogy az idegennyelv tanulással összefüggő megszólalási gátlások – bár könnyen hihetnénk, hogy magyar sajátosság – a világ minden pontján megtalálhatóak. Az általam kidolgozott módszertannal tudok segíteni minden érintettnek, hogy ezeket leküzdje, azt szeretném, ha egy napon nem csupán Magyarországon, de Dél-Amerikától Európán át a Távol-Keletig, egyfajta franchise rendszer keretében tudnánk segíteni azoknak, akik küzdenek ezzel a problémával.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Nagy hatással van rám a mai napig Lomb Kató idegennyelvekhez fűződő szemlélete, Dörnyei Zoltán tudományos munkássága, pszicholingvisztikai kutatásai. A szakmai igényesség, műveltség területén dr. Rókusfalvy Pál pszichológusprofesszor mindörökre etalon lesz számomra, tőle tanultam a legtöbbet még a főiskolai éveim alatt.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Mindenekelőtt példamutatással, s azzal, hogy folyamatosan fejlesztem azt, aki velem dolgozik. Az a célom, hogy akár engem is túlnőjenek, hogy még jobban csinálják azt, amit tőlem tanulnak. Az iskolánkban mindegyik tanárt személyesen készítem fel a munkára, s mindig csak olyat kérek mindenkitől, amit én már megtettem vagy teszek nap mint nap. Nálunk az órák a hallgatóink számára idegennyelvi élményt, folyamatos, kalandos utazást jelentenek, s ennek az élménynek a tökélyre fejlesztése, az órák jó hangulata a kollégáim számára is örömöt jelent.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Csak olyan dolgok hoznak lázba, amiben alkothatok. Ha a jelenlegi területemhez egyáltalán nem kapcsolódó szakmát kell mondanom, akkor a lakberendezés, a belsőépítészet, a szép belső terek megalkotása lenne, ez mindig vonzott.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Engem mindig az ember érdekel, a személyiség, akivel kapcsolatba kerülök, s ennek nyomán az, hogy tudunk-e együtt közösen értéket teremteni. Az a tapasztalatom, hogy mindenki, aki hasonlóan gondolkodik, előbb utóbb valahogy üzletileg is kapcsolódik hozzám, és megtaláljuk a win-win együttműködés területeit. A kapcsolatépítésem tehát ebben az értelemben sosem tudatos. Nyitottsággal élem a mindennapjaim, figyelek, értve beszélgetek, s akivel közös feladatunk van, akivel kapcsolódnom kell, azzal biztosan mindig meg is találjuk egymást és a közös hangot.

Mire sajnálja az idejét?

– Felesleges, üres, semmitmondó beszélgetésekre, velem nem lehet fecsegni, csacsogni. A small talk helyzeteket is azonnal értékteremtő beszélgetéssé fordítom bárkivel, bármilyen helyzetben, vagy ha ez nem sikerül, inkább kilépek a „társalgásból”.

Mivel lehet felbosszantani?

– Számomra a legfontosabb mindig az ügyfeleim elégedettsége, ezért mindent megteszek, hogy az iskola kiválóságot nyújtson minden egyes hallgatójának. Ez maximalizmust, igényességet jelent minden egyes pillanatban, amit a hosszú távú ügyfélmegtartó képességünk visszaigazol. Sajnos találkozom néha olyan esetekkel, amikor egy kollégajelölt nem adja bele a szívét, lelkét abba, amit csinál, és ez bizony nagyon bosszant, mivel ezekben az esetekben éppen ugyanannyi energiával jól is elláthatná a reá bízott feladatot. Őket sajnos nem is tudjuk bevenni a csapatba.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Tudom, hogy Magyarországon nagyon sok olyan fiatal, pályakezdő tanár, nyelvtanár él, főleg az ország szegényebb területein, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy a folyamatos fejlődésre, továbbképzésre áldozzanak, mert a napi megélhetésért kell küzdeniük. Egy napon majd szeretnék létrehozni egy olyan alapítványt, amelyik ezeknek a fiatal, pályakezdő kollégáknak segít.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Volt az életemben olyan időszak, amikor nagyon meg kellett néznünk, hogy mire költhetünk, s mire nem. Akkoriban fordult elő, hogy egy gyűrűt, ami egy családi örökség volt, el kellett adnom, hogy a tanulmányaimat folytathassam. Fájt megválnom tőle, de hittem benne, hogy megtérül az áldozat, és igazam lett. A tanulásra, fejlődésre azóta sem sajnálok semmilyen összeget.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– A zene. Imádok táncolni!

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS