Munkám során nap, mint nap új emberekkel, szolgáltatókkal, cégekkel kerülök kapcsolatba, akiknek kérdéseire, kéréseire maximális tudásom szerint igyekszem válaszolni – mondta az Üzletemnek Szomolya Szabina, az alsópetényi Prónay-kastély rendezvényszervezője.
Szomolya Szabina azt mondja, bár sokan a gimnázium után még nem tudják, hogyan tovább, neki már tizenévesen is az volt a vágya, hogy rendezvények szervezésével foglalkozhasson, így elvégezte a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kommunikáció-művelődésszervező szakát, majd a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem design- és művészet-menedzsment szakán szerzett mesterdiplomát. Mivel 2014 óta foglalkozik esküvők szervezésével, sikerült nagy tapasztalatot szereznie, hogy hogyan kell minden területet jól összehangolni. Büszke rá, hogy személyesen ismeri a legnevesebb esküvői szolgáltatókat.
Szabina 2016 óta házas, saját esküvői tapasztalatából is tudja, mennyire fontos minden részlet pontos megszervezése, megtervezése, a jó szolgáltatók kiválasztása, hogy a nagy napon minden a lehető legtökéletesebben történjen. 2020 első félévében részt vett a szakma egyik legelismertebb szervezőjének, Landesz Katalinnak az esküvőszervező tanfolyamán, amelynek köszönhetően sikerült megszereznie mindazt a plusz tudást, amellyel most már független esküvőszervezőként is maximális szaktudással segíti a párokat, hogy a Nagy Nap olyan legyen, amiről valóban mindig is álmodtak.
Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 221. interjúja!
– Mit tart karrierje csúcsának?
– Még messze a csúcs, de azért dolgozom kitartóan, hogy a segítségemmel a Prónay-kastély legyen hazánk legelismertebb rendezvényhelyszíne.
– Milyen távra tervez?
– Mindig hosszú távra.
– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?
– Eddig még nem készítettem szakmai bakancslistát, de elgondolkodom rajta.
– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?
– A páromtól és főnökeimtől.
– Mivel motiválja a kollégáit?
– Maximalista és pörgős személyiségű ember vagyok, abban bízom, hogy ez a kisugárzásom a hozzám hasonló embereket vonzza és így nincs szükség a külső motiválásra, hiszen kollégáim is belsőleg motivált emberek.
– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?
– A cukrászatban. Imádom a süteményeket, szeretek alkotni, a kreatív vénám sok területen előbukkan, és a kreativitásomat mostanában a sütésben élem ki, de voltam már például cukorrózsa készítő workshopon, és szívesen megtanulnék emeletes, szépen dekorált tortát készíteni.
– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?
– Munkám során nap, mint nap új emberekkel, szolgáltatókkal, cégekkel kerülök kapcsolatba, akiknek kérdéseire/kéréseire maximális tudásom szerint igyekszem a legprecízebben és leggyorsabban válaszolni. Büszke vagyok az elmúlt évek során kialakított kapcsolataimra.
– Mire sajnálja az idejét?
– A háztartási munkák számomra a „muszáj” kategória, el tudnám képzelni nélkülük az életemet.
– Mivel lehet felbosszantani?
– Az emberi butasággal. A munkámban pedig idegesít a tötymörgés, ha nem haladnak megfelelő ütemben a dolgok, illetve ha másoktól függ a haladásom gyorsasága.
– Milyen önkéntes munkát vállalna?
– Művészetterápiás területen volt szerencsém korábban kipróbálni magam, ezen a területen tudnék hozzáértően segíteni, alkotó foglalkozásokat szívesen tartanék gyerekeknek.
– Mire nem sajnálja a pénzt?
– Utazásra, kikapcsolódásra.
– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?
– Az utazás, kirándulás mellett a férjemmel és barátokkal töltött idő, és nagyon szeretem a filmsorozatokat is.
Küldetése, hogy a borászatok kedvelői ősszel is felfedezzék a régió egyedülálló borkultúráját, gasztronómiáját.
Folytatódik a munkagödör kialakítása az 5. blokk területén – jelentette be Szijjártó Péter.