Pente Barbara: Magamtól tanultam meg a leckét

Szerdahelyi Csaba  |  2021. 01. 22., 11:00

Több mint tíz éve dolgozom szabadúszóként, csak azokat az együttműködéseket vállaltam el, amelyek tetszettek, kihívást adtak, újat tanulhattam, és emberileg is megfelelő volt számomra az üzleti partner – mondta az Üzletemnek Pente Barbara, a BarbiOcean alapítója.

Pente Barbara 15 éve kereskedik elsősorban a lengyel-magyar piacon közvetítőként. Büszke rá, hogy olyan szakterületen is sikereket ért el, ahol szinte kizárólag férfiak dolgoznak. Imád énekelni, ezzel is boldogságot szerezve másoknak. Így nem is csodálkozhatunk, hogy az utcai zenészektől soha nem sajnálja a pénzt. Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 252. interjúja!

Mit tart karrierje csúcsának?

– Még nem jött el. Sok kisebb csúcsot elértem már, rengeteg sikerem volt életem több területén is. Lengyelországban szereztem meg külkereskedelmi diplomát úgy, hogy a lengyel nyelvet nem beszéltem a kezdetekkor, vagy olyan projekteket segítettem külsős partnerként, az elején tolmácsként, mint szénhidrogén (kőolaj, földgáz) kutatás, és sok projekt tapasztalat után koordinátorként zártam le életemben ezt a munkásságot. Azért is vagyok büszke erre, mert olyan szakterületen értem el nagyon magas szintet, ahol kimondottam csak férfiak dolgoznak. Megtiszteltetés volt nőként a reggeli vezetői megbeszélésen a MOL vezetőivel is együtt jelen lenni és közösen értéket adni a tervezéshez, egy közel 150 fős projektet együtt koordinálni. De életem igazi főműve, a barbiocean.com csak most kezdi kibontani szárnyait, s a csúcs eléréséhez, még rengeteg mérföldkövet kell megtennem.

Milyen távra tervez?

– Mindig hosszú távra tervezek. Úgy gondolom, hogy ezúttal halálom pillanatáig. Végre megtaláltam azt a hivatást, amit végre életem végéig fogok csinálni anélkül, hogy megunnám, s új kihívásokat keresnék. Szeretném, ha munkásságom gyümölcse, a környezetünk tisztábbá és élhetőbbé tétele tartósan fennmaradna és tovább épülne halálom után is.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

  1. Európai gyártók legalább a 80 százalékát a piacteremen látni. Függetlenné válni a távolkeleti gyártásoktól, csökkentve ezzel többek között a szállítással járó káros anyagok levegőbe juttatását is.
  2. Környezettudatos modellemet minden kontinensen elterjeszteni.
  3. Olyan környezettudatos technológiákat és befektetőket összekapcsolni, ami a kommunális és gyártói hulladékanyagot felhasználja vagy környezettudatosan lebontja, valamint a megújuló energiákat felhasználva olcsóbb és környezettudatosabb életet teremtünk.
  4. Hozzájárulni nagy mértékben ahhoz, hogy levegőnket tisztábbá tegyük. Vizeinket, óceánjainkat megtisztítsuk a mikro és látható műanyagtól. A Föld felszínét szintén, valamint a mérgező folyadékok, szemét Földbe való rejtését is felszámoljuk, semlegesítsük. Minél több megújuló energiát használni, és visszaszorítani a kőolaj és csökkenteni más ásványi anyagok kitermelését.
  5. Szeretném, ha az emberek 80 százaléka fontosnak tartaná a környezetvédelmet és tennének is ezért. Mindennapjaikba beépítenék az apró kis lépéseket, s árban egyre többek számára elérhető, környezettudatos technológiák kerülnének be a háztartásokba, az ipari egységekbe.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Egy életművésznek csak az élet lehet igazi tanító mestere. Az életemben szereplő emberi kapcsolatok, könyvek, tanfolyamok, előadások mind egy pici darabkával bővítették tapasztalataimat. Nem volt klasszikus mentorom soha, aki mutatta volna az utat. Magamtól tanultam meg a leckét az élet adta feladatok által.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Jelenleg Őszinteséggel, Tisztelettel, Példamutatással. Keretet adva, irányt mutatva következetesen. Ami sok évnyi tapasztalat, és eredménytelten próbálkozás gyümölcse. 

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Rengeteg szakmában kipróbáltam már magam vagy beleláttam tolmács és közvetítői munkáim segítségével. De a titkos vágyam (ami ezután már nem lesz titkos) az éneklés. Csak úgy néha, bonbonként, az embereknek a környezetemben. Hogy valami mást is adjak a környezettudatosságomon kívül. Boldogságot a szívekbe.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Szerencsére nagyon könnyen tudok kapcsolatokat kiépíteni. Üzleti kapcsolataimat két részre osztanám, akik engem keresnek fel és akiket én keresek fel a Megbízóimnak. Több mint 10 éve dolgozom szabadúszóként és csak azokat az együttműködéseket vállaltam el, amelyek tetszettek, kihívást adtak, újat tanulhattam és emberileg is megfelelő volt számomra az üzleti partner. Munkáimat ezáltal 120 százalékan végeztem örömmel. Az elégedett partnereim pedig tovább ajánlottak. Mindig a Megbízóim kerestek engem és nem fordítva. Akiket én keresek a Megbízóimnak őket az interneten találtam, vagy korábbi munkáim, életem során kiépített kapcsolatokból merítkezek. A jelenlegi misszióm azonban sokkal nagyobb és átfogóbb, mint az eddigi projektjeim. Így nekem is nagyobb léptekben kell gondolkoznom. Jelenleg a Lengyel-Magyar Kereskedelmi Kamara Tagjaként is kapok támogatást, s ezt a kört idén szeretném kibővíteni további 7 ország kamaráira, amelyekkel már tavaly elkezdtük a tárgyalásokat. 

Mire sajnálja az idejét?

– Értéktelen, panaszkodós hosszú baráti találkozókra, beszélgetésekre, lényegtelen megbeszélésekre.

Mivel lehet felbosszantani?

– Igazságtalansággal. Hazugsággal. Ha nem a terveim szerint haladnak a dolgok – de ezt már egyre jobban kezdem kezelni.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Gyerekek, idősek, állatok gondozását, vigyázását vagy valamit, amivel a környezetet tehetjük tisztábbá. Akár egy szemétszedést.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Ez mindig attól függ, hogy anyagi bőségem teremtésének melyik szakaszában vagyok. Az egyetlen kivételt ez alól az utcai zenészek jelentik. Nekik minden körülmények között szívesen adok.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Zene, kirándulás a természetbe, tánc, egy jó minőségi beszélgetés, jó film.

(Fotó: barbiocean.com)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS