Jásdi István: A szőlő megújulásához még évtizedek kellenek

2019. 01. 15., 10:15

Egy családi borászatnak személyes, sokszor baráti kapcsolatban kell lennie fogyasztóival. A többiek a barátaink barátai – vallja Jásdi István. A csopaki borász az Üzletemnek adott interjúban arról is beszélt, hogy a következő negyven-ötven évre is van terve.

Jásdi István nyerte el 2017-ben a Borászok Borásza díjat. Mégis arról beszél, hogy soha nem érezte magát a csúcson, mert az a következő feladattal mindig előtte áll. A Jásdi családnál úgy tartják, hogy Csopakon az olaszrizling csodákra képes. Az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozata következő részéhez jó szívvel kínálnánk egy pohár nagyon szép Jásdi bort.

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Nem építek karriert. Nem gondolom, hogy magasabban voltam, amikor 3000 főt foglalkoztató vállalatcsoportban voltam társtulajdonos és első vezető, mint most, amikor feleségemmel tízen dolgozunk a családi szőlőbirtok és borászat sikereiért. Nem volt számomra fontosabb a Gazdasági Kamara vagy az Eurochambers alelnöki pozíciója, mint a 35 tagú borász-szervezet, A Pannon Bormíves Céh vezetése. Soha nem éreztem, hogy most éppen a csúcson lennék. A csúcs mindig előttem van. Még meg kell mászni.

Milyen távra tervez?

– Tervezek holnapra – pontosan, megtervezem az idei tennivalókat egy üzleti terv pontosságával és – miután a szőlészet megköveteli – rendelkezem vízióval a következő negyven-ötven évre. Hogy pontosak voltak-e az utóbbiak, azt nem fogom látni, de ez zavar a legkevésbé.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Az, hogy minden évjáratban tovább lépjünk minőségben és a fogyasztók szemében, és ha valamiért nem sikerül, legalább azzal legyünk tisztában – miért? Szóval azt szeretném folytatni, amivel most foglalkozom.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Id. Figula Mihálytól, hogy a nagy bor csendesen és tisztán szól. Diófási Lajostól, hogy a jól művelt szőlő szép is. Berecz Stephanietól, hogy mindig jó kérdéseket tegyünk föl magunknak és azokra becsületesen válaszoljunk. Mészáros Gabitól, hogy a nagy borok kóstolására időt, olykor napokat kell szánni. Lőrincz Gyuritól, hogy amikor minden összedőlni látszik is, van kire számítani. stb. stb.

A szakmájában hol lát nagyobb fejlődési lehetőséget: Magyarországon vagy külföldön?

– A magyar szőlészet és borászat túlélt negyven-ötven év kommunista tömegtermelést és igénytelenséget. A borászat alig negyed század után behozta a lemaradását. Az alapja azonban mindennek a szőlő. A szőlő megújulásához még évtizedek kellenek. Hatalmasak a tartalékok.

Mibe fektetne? Gondolkodik új vállalkozáson?

– Személyes tapasztalataim alapján tudom, hogy pénzünket, megtakarításainkat csak olyasmibe szabad fektetnünk, aminek működésébe, piaci törvényeibe napi betekintésünk van. Ha ilyen nincsen, akkor állampapír.

Mivel lehet Magyarországon „őrületbe kergetni” a vállalkozót?

Bürokráciával. Abban felülmúlhatatlanok vagyunk.

Milyen módszerekkel fejleszti üzleti partneri kapcsolatait?

– Egy családi borászatnak személyes, sokszor baráti kapcsolatban kell lennie fogyasztóival. A többiek a barátaink barátai. Szerencsére a mi nagyságrendünkben nem mindenkinek kell tetszeni, megfelelni. Akinek tetszik, amit csinálunk, megtalál bennünket.

Mire sajnálja az idejét?

– Unatkozásra.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Jó borokra, finom ebédekre, érdekes könyvekre és jó zenére. Időnként persze kell egy-egy új, és gyors vitorla is és van még egy-két hektár szőlő, aminek örülnék.

Milyen célra, kiknek adakozna?

– Évtizedek óta a Heim Pál Gyermekkórház alapítványát támogatjuk.

Mivel töltődik fel? Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Jó beszélgetések, jó zene, jó könyvek, írás, jó borok, vitorlázás.

Szerdahelyi Csaba

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS