Állami fenntartású vagy magánegészségügyi rendszerre van szükség?

2023. 01. 19., 16:42

„Álláspontunk szerint nincs két szektor, egy szektor van az egészségügyben, mégpedig az, amelyik a hozzá forduló beteget meggyógyítja!”

A VOSZ Egészségügyi Tagozatába tömörült több ezer orvos, szakdolgozó és egészségügyi szolgáltató álláspontja szerint a magyar egészségügyi rendszer problémáinak végleges és megnyugtató megoldása az állami közegészségügyi ellátás és a magánegészségügyi vállalkozások együttműködésében keresendő.

Az elmúlt 30-40 év során hazánkban is kialakult egy modern magánegészségügyi rendszer, amely ellátási minőségében, egészségügyi eredményeiben is bizonyított. Ezek a vállalkozások és az ott dolgozó orvosok és egészségügyi szakemberek jelentős külföldi tapasztalatokat is szereztek és a legfejlettebb gyógyító technológiákat honosítják meg hazánkban. A magánegészségügyi vállalkozói szféra hozzájárul a magyar emberek gyorsabb gyógyulásához és komoly erkölcsi és anyagi értékeket hordoz. Mérések szerint ma már három emberből kettő első körben magánorvoshoz fordul, ha szakorvosi ellátást keres! Továbbá, ez az ellátó rendszer tízezreknek biztosít modern munkahelyet és fejlődési lehetőséget úgy, hogy sokmilliárd forint adóbevétellel járul hozzá a közösség fejlődéséhez, az egészségügyi szakembereket itthon tartva, a korábban külföldön dolgozókat hazahozva. 

A beteg elsődleges érdeke az, hogy mielőbb megfelelő ellátást kapjon és meggyógyuljon! A rendszerváltás óta – páciensek százezreinek igényére válaszul - kialakult, professzionális magánegészségügyi hálózatok eredményeiből az egész magyar egészségügyi rendszer – így tehát a magyar társadalom egésze – akkor profitálhat, ha megtörténik az elért eredmények integrációja a magyar egészségügy egészébe. Az egységes egészségügyi ellátó rendszer biztosítja a megfelelő ellátást a társadalom minden tagjának. A magán és állami szektorok integrációja a szektorsemleges finanszírozás oldaláról valósulhatna meg, így minden létrejött értéket megőrizhetünk, az ellátási feladatok megoszlanának és a társadalom minden tagja az igényeinek megfelelő ellátásban részesülhet. Az akkreditált magánellátás bevonása az egészségügyi ellátó rendszerbe egyrészről csökkentené a magánellátást igénybe vevő betegek költségeit, másrészről az államnak – így a teljes társadalomnak - is olcsóbb lenne mind a beruházási, mind a fenntartói feladat ellátása, kevésbé halmozódnának a kórházi adósságok és a betegeknek nem kellene kétszer fizetniük a gyógyításért.

Mindezek megvalósítása természetesen óriási feladat, sok-sok olyan részlettel, amelyek kidolgozása komoly orvostudományi, közgazdasági, pénzügyi, biztosítási, jogi, politikai, kommunikációs, azaz multidiszciplináris szakmai és szakértői munka, melynek elvégzéséhez a VOSZ segítő kezet szeretne nyújtani – zárul a VOSZ Egészségügyi Tagozatának közleménye.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-07 16:10:00
Az uniós tagállamok állandó képviselői megállapodtak egy olyan új jogszabályra vonatkozó tanácsi megbízásról, amely uniós szinten megkönnyíti az egészségügyi adatok cseréjét és az azokhoz való hozzáférést.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS