Elérte legmagasabb pontját a DélKerTÉSZ több mint 10 ezer négyzetméteres komplex logisztikai központja. A 2,7 milliárd forintból megvalósuló beruházással gyorsabbá és hatékonyabbá válnak a logisztikai folyamatok az 500 termelőt tömörítő DélKerTÉSZ szentesi telephelyén.
A termelők pedig bíznak benne, hogy egész évben, így a téli időszakban is egyre több zöldséggel tudják ellátni a magyar piacot. Idén a kedvező fényviszonyok és időjárási körülmények miatt a hajtatott üvegházi és fűtött fóliás termesztés mellett a hidegfóliás termelés során is megfelelő mennyiségű és minőségű termés várható. Emellett egyre több zöldségkülönlegességgel találkozhatnak a vásárlók: hamarosan jönnek az édesebb, színesebb pritaminpaprikák és a pulton már megtalálható a magyar kaliforniai paprika is. A legtöbben ennek ellenére még mindig a klasszikus fehér paprikát keresik.
Folyamatos fejlesztésekkel igyekeznek még több magyar paprikát és paradicsomot eljuttatni a boltokba egész évben a szentesi termelők. Az 500 termelőt tömörítő DélKerTÉSZ-nél most a logisztikai folyamatokat gyorsítják fel: 2,7 milliárd forintból épül a több mint 10 ezer négyzetméteres komplex logisztikai csarnok. A 2022 végére elkészülő beruházás most érte el a legmagasabb pontját.
„Az új központ abban segít, hogy még hatékonyabban működhessen a logisztikánk, és végső soron növelni tudjuk a termelők által megtermelt mennyiséget, és javíthassuk ezeknek a megfelelő kereskedelmét. Azon dolgozunk, hogy egyre több magyar zöldség legyen elérhető a boltok polcain. Néhány éven belül 28-31 ezer tonna körüli mennyiséget forgalmaz majd a DélKerTÉSZ, ez pedig jelentős növekedés a jelenlegi 24-25 ezer tonnához képest” – mondta Nagypéter Sándor, DélKerTÉSZ elnöke a bokrétaünnepségen.
Az új logisztikai központban többek között csomagolóüzem, hűtőház, és 16 kamion számára kiépített nagykapacitású komissiózó is lesz, de további csomagológépeket is vásárolnak, és robotizáció segítségével oldják meg majd a raktározást.
Nagypéter Sándor hozzátette, hogy a folyamatos fejlesztésekre szükség van a versenyképességük fokozásához. 2021-ben például 370 millió forintot költött a DélKerTÉSZ nagyberuházásokra, többek között két helyen hoztak létre egyenként 3500 négyzetméteres fóliablokkot és egy válogatócsarnokot is. A termeléskapacitás pedig a jövőben tovább nő, hiszen újabb üvegház- és fóliafejlesztések is lesznek.
A fejlesztések célja azonban nem csak a kapacitások fokozása, hanem a szélsőséges időjárási viszonyok elleni védekezés is. A szakember szerint ugyanis ennek hatásait szintén technológiai fejlesztésekkel lehet tompítani, például szellőztetéssel, árnyékolással, automata öntözőberendezésekkel vagy éppen hűtéssel az extrém melegben.
Nagypéter Sándor szerint idén sok negatív behatás volt és várható is a jövőben - a műtrágya, az üzemanyag, a gáz és az áram drágulása, valamint az emelkedő kamatok idén is negatív hatással lesznek a friss piaci termékekre -, de az időjárás egyelőre kedvezőbb volt, mint tavaly. Sokkal jobb állapotban tudnak indulni a hidegfóliások, a palánták is jól bírják, a gyökérképződésnek nem lesz gátja, tehát jó termés várható.
A termelők pedig újdonságokkal is készülnek: a vásárlói igényeknek megfelelően nyitnak az édesebb, színesebb paprikák felé, így az áruházlánci pultokon már megtalálható a magyar kaliforniai paprika és hamarosan megjelenik a pritaminpaprika is, valamint egyre nagyobb termőterületet kapnak a koktélparadicsomok is. A DélKerTÉSZ bízik abban, hogy a 2021-ben a Hungarikumok közé választott szentesi paprika és a magyar paradicsom még népszerűbb lesz a vásárlók körében, és egyre többen keresik a boltok polcain.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.