Soha nem volt ennyire nehéz a kkv-knak a pénzügyi tervezés

Soha nem volt ennyire nehéz a kkv-knak a pénzügyi tervezés
2022. 08. 19., 14:23

Az előttünk álló egy évre 12 százalékos árbevétel- és 7 százalékos nyereségnövekedéssel számolnak a vállalkozások – a K&H kkv bizalmi index 2022 második negyedéves eredményei alapján. Ez az index történetének eddigi legmagasabb várt árbevétel-bővülése, ugyanakkor megegyezik az MNB idei éves inflációs előrejelzésével, így az árak további emelkedése reálértéken negatív pénzügyi eredményeket hozhat.

Az elmúlt 18 év legmagasabb árbevétel-növekedését várják a hazai kkv-k a K&H kkv bizalmi index eredményei alapján,amely május 16. és június 18. között vizsgálta a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások várakozásait. „A felmérés szerint 12 százalékos árbevétel-növekedéssel terveznek a következő egy évre a vállalkozások. Ez gyakorlatilag megegyezik az MNB legutóbbi inflációs jelentésében közölt várható idei áremelkedéssel, így kérdés, hogy mennyi profitot tudnak majd ténylegesen realizálni a kkv-k” – elemezte az eredményeket Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.

„A nyereségnövekedésre vonatkozó várakozások egyelőre 7 százalékon vannak, azonban a kata adózás-, valamint a pénzpiaci markáns változások hatása még nem jelenik meg a válaszadók várakozásaiban” – hangsúlyozta a szakember.

Mindkét pénzügyi mutató esetében a 100 millió forint éves árbevételt el nem érő mikrovállalkozások várják a legmagasabb növekedést, ők ugyanis az átlag feletti, 14 százalékos bevétel- és 9 százalékos nyereségnövekedéssel terveznek. „Mivel azonban ezeknek a mikrocégeknek egy jelentős része katás lehet, a felmérés óta történt módosítás a pénzügyi kilátásaikat lefelé korrigálhatja” – tette hozzá a kkv szakértő.

A 300 millió forint éves árbevétel alatti kisvállalkozások és a 2 milliárd forint alatti középvállalkozások már most is infláció alatti 11, illetve 8 százalékos árbevétel-növekedést várnak.

Az emelkedő inflációs környezetben bizonytalanná váló pénzügyi kilátások ellenére is egyelőre még a vállalkozások 74 százaléka tervez valamilyen beruházást. Első helyen továbbra is az informatikai fejlesztések állnak (40 százalék), majd ezt követi a gépjárműbeszerzés. Jelenleg a cégek harmada számol ezzel a következő egy évben, ami vélhetően az elmúlt időszak ellátási nehézségei miatt elmaradt vásárlások pótlásának szándékát jelenti. A gépek, berendezések beszerzése jelenleg a harmadik helyre csúszott: a vállalkozások 32 százaléka készül erre.

„Az, hogy a vállalkozások továbbra is ilyen nagymértékben terveznek fejlesztéseket, vélhetően a nemrég újrainduló és a K&H-nál is hamarosan elérhető Széchenyi Kártya Program MAX kedvező forrásainak is köszönhető. Ezt mutatja az is, hogy a finanszírozási lehetőségeknél a támogatott hitelekben gondolkodó cégek aránya 15-ről 20 százalékra, a lízing pedig 21-ről 29 százalékra emelkedett” – tájékoztatott Rammacher Zoltán.

A fő finanszírozási forrás azonban még mindig az önerő, ezt kívánja felhasználni a vállalkozások 70 százaléka.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-09-21 21:51:00
Budapest után Siófok, Hajdúszoboszló, Hévíz, Balatonfüred, Bük, Zalakaros, Gyula, Sárvár, Szeged, Eger voltak a legnépszerűbb fürdővárosok az NTAK első féléves adata alapján – írja a turizmus.com.
2023-09-21 20:21:00
A debreceni lakáspiacon is jellemző a túlkínálat és a csökkenő forgalom, ezért a ténylegesen fizetni tudó vevők határozzák meg a piacot, azok az eladók tudják sikeresen értékesíteni a lakásukat, akik hajlandók az alkura, amely jelenleg elérheti akár a 10–15 százalékot is – mondta el Dupka Melinda, a Melinda Ingatlan tulajdonosa az ingatlan.com-nak.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egy igazán kreatív szakács, Szatmári Ferenc, alias Főzelékes Feri elárulja, hogyan építi forradalmi megoldásokkal a vállalkozását. A hartai gasztroblogger és influenszer több szakácskönyvvel a háta mögött, unokatestvérével közösen hívta életre a HIPPEACE főzelékbárt, amelynek alapjait a vásárlók is segítenek lerakni, közösségi finanszírozással. Ez az a helyzet, amikor a kedves vendég a receptet is hazaviheti az étteremből, de bőven van még újítás, amivel a franchise-ban szintén gondolkodó szakács előállt. Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
2023. 09. 04., 12:00
epizód: 2023 / 13   |   hossz: 27:16
Az epizódban cégvezető- és szervezetfejlesztésről, a munkahelyi kommunikáció gyógyításáról és csapatok összehangolásáról beszélgetünk Szopkó Beatrixszal. Az [eureka] consulting üzletágvezetője 20 év szakmai tapasztalattal rendezi vállalatok működési struktúráját és konfliktushelyzeteit, vagy hozza helyre a döntések lehetséges negatív következményeit.
2023. 08. 06., 10:25
epizód: 2023 / 12   |   hossz: 28:19
Vajon hogyan vizsgázunk napjainkban stresszkezelésből és időmenedzsmentből – pont akkor, amikor a karrierünkre gazdasági nehézségek lehetnek hatással? Hogyan segíthet ezen az irányított játék, az ún. gamifikált fejlesztési folyamat, és hogyan gyógyít vele munkahelyi közösségeket, döntéshozó stratégiákat, karrier és magánélet egyensúlyában keletkezett zavarokat a „Mit játsszunk?” vlog egyik vezetője, Győri-Nádai Réka? A kreatív szakembert a vállalati soft skill tréningek és a játszva megoldható céges folyamatok sajátosságairól is faggattuk.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS