Kétéves mélypontra esett áprilisban az építőipari cégalapítások száma

2022. 06. 09., 14:57

Mindössze 440 építőipari cégalapítást tettek közzé áprilisban, ami közel 2 éves mélypontot jelent. Bár a termelési adatok egyelőre szépen alakulnak az ágazatban, egyre több az óvatosságra intő jel is.

A nagyon erős 2021-es cégalapítási hangulat, majd az igen ingadozó 2022-es cégalapítási számok után 2022 áprilisában mélypontra kerültek az új építőipari cégbejegyzések. A hónap során csupán 440 építőipari cégalakulás került közzétételre, ami az elmúlt 2 év legalacsonyabb értéke, és a mostani szint a 2018 környéki átlagos havi cégalapításnak felel meg. Az áprilisi alacsony cégalapítási érték ugyanakkor nem jelenti azt, hogy hosszú távon is beszakadnának a cégalapítások, a trend alapján úgy tűnik, hogy a 2022-es cégalapítások nagyon fluktuálnak, de átlagban egy viszonylag magas 550 körüli havi cégbejegyzést mutatnak.

Ezek mellett a mostani cégalapítási érték még mindig magasabb, mint az ágazatban megszűnő vállalkozások száma. „Az építőipar-specifikus cégbejegyzési mintázat tehát most is megmutatkozik, miszerint a cégalapítások száma messze meghaladja a cégtörlések számát, és még extrémebb kilengések esetén is alacsonyabb a megszűnő vállalkozások száma az újonnan indulókénál” – mondja Pertics Richárd, az OPTEN elemzője. A cégalapítások és cégtörlések eredőjeként évek óta folyamatosan növekszik a társas vállalkozások száma az ágazatban, jelenleg mintegy 64 ezerre tehető a számuk. Az ilyen meredekségű, szigorúan monoton cégszám-növekedés csak az építőiparra jellemző, a legtöbb ágazatban minimum hullámzó, de sok esetben stagnáló cégszámokról beszélhetünk.

A társas vállalkozási forma mellett az egyéni vállalkozók száma is igen gyorsan emelkedik a szektorban. Csak április hónapban 1320 új éptőipari egyéni vállalkozó lépett a piacra, és mára már több mint 76 ezer egyéni vállalkozó dolgozik a szektorban. Arányaiban ez illeszkedik a társas vállalkozói adatokhoz, hiszen mind az egyéni vállalkozóknál, mind a társas vállalkozóknál a vállalkozások 12 százaléka működik az építőiparban. Az elmúlt hónapok ugyanakkor stabilan hozzák a havi 1300-1500 új egyéni vállalkozói bejegyzést az ágazatban, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden ötödik Magyarországon bejegyzett új egyéni vállalkozó az építőiparban kezdi meg munkáját. Tehát az építőipari egyéni vállalkozói bejegyzés mind az ágazathoz, mind az egyéni vállalkozók számához képest magas. A növekedési arány ugyanakkor már nem nevezhető egészségesnek, és mára kérdésessé vált a KATA adózási forma jövője, ami az egyéni vállalkozói szám növekedésének elsődleges forrása.

Az építőipai termelés egyelőre még szép számokat produkál, az év első hónapjának termelési volumene 15 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát. Ráadásul kisebb havi kilengésekkel, de közel 2 éve folyamatos a növekedés. A március végi építőipari szerződésállomány is biztató jeleket mutat, hiszen 6,4 százalékkal magasabb a 2021 március értéknél. Az új szerződések volumene ugyanakkor már csökkenést mutat, azaz a növekedési dinamika már nem olyan mint 1 évvel ezelőtt volt.

Mindezek mellett továbbra is vannak komoly bizonytalansági tényezők az építőipar jövőjével kapcsolatban. Egyes központi beruházások visszaesése, legalábbis elhalasztása várható a gazdaságpolitikai megszorítások következtében. Ezek hatása vélhetően nem fogja rögtön éreztetni hatását, hiszen a futó, illetve már magas előkészítettségi fázisú projektek még egy ideig tartják az ágazat lendületét. Ezek mellett az infláció hatása begyűrűzik az építőipari kereslet lakossági oldalába is, és a kereslet tekintetében még fontos kérdés, hogy az otthonteremtési támogatások és kedvezmények meddig és milyen formában maradnak fenn. Az ágazat szereplőinek mindennapi működését továbbra is nehezítik a beszerzési árak változása, amely egyrészt a devizaárfolyamok ingadozásából, másrészt a nyersanyagárak növekedéséből és logisztikai problémákból fakad.

A nehéz körülmények megjelennek egyes céginformációs mutatókban is. Az építőipari cégek több mint 1 százaléka került végrehajtás alá április hónapban, ami összességében 685 végrehajtás alá került céget jelent. Bár az adat nem számít kirívónak az elmúlt hónapok adatait tekintve, de ettől még magasnak számít egy ekkora cégbázisban ilyen rövid idő alatt. Felszámolást 85 vállalkozás ellen indítottak partnerek, azaz ennyi esetben nem látták már esélyét a partner-vállalkozások, hogy az adós cég működése mellett visszakapják kintlévőségeiket. Valójában a felszámolási eljárások is csak a jéghegy csúcsát jelentik, a legritkább és legvégső esetben kerül csak erre sor a tartozások behajtása érdekében. A kintlévőségek behajtására már túl sok esély ilyenkor sincsen. Az áprilisi 85 felszámolás valamivel magasabb szintet jelent, mint a koronavírus előtti normál havi felszámolás szám, de kirívónak még nem számít.

Építőipari kényszertörlési eljárásból 415 került közzétételre áprilisban, ami illeszkedik az elmúlt időszak trendjébe, és a vártaknak megfelelően alakul. A kényszertörlések száma körülbelül kétszer akkor most, mint az elmúlt évek átlag havi kényszertörlési értéke, és mintegy fél éve tart a kényszertörlési hullám az eljárástípus korábbi szünetelési és újraindulása miatt. Végelszámolási eljárásból 54 indult április folyamán, ami egybeesik az elmúlt évek átlagos havi adataival.

Az év hátra lévő része szintén biztosan izgalmas lesz az ágazat szereplői számára, egy esetleges KATA változás, vagy a visszafogott beruházások, az infláció, a központi támogatások változása, mind-mind erőset lökhetnek vagy fordíthatnak a szektor lendületén. Akárhogy is lesz, de a 2021-es évet nehéz lesz megismételni, a 2022-es éves cégalapítási összérték már szinte biztos, hogy nem fogja elérni a 2021-es rekordmagas értéket, és a termelési volumen növekedése sem lesz várhatóan olyan, mint előző évben. Az ágazat a korábbi tapasztalatok alapján igen érzékenyen reagál a gazdaság hullámvölgyeire, és sok esetben eltérő viselkedési mintát mutat a többi ágazathoz képest, így érdemes lesz nyomon követni az építőipar céginformációs mutatóit a következő hónapokban is.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) áprilisra vonatkozó értéke átlagosan 14 százalék körül mozgott az építőiparban. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten – CFI Csongrád-Csanád, Tolna és Komárom-Esztergom megyékben érte el a legjobb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Jász-Nagykun-Szolnok és Heves megye produkálta.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 15:20:00
A NAV-Mobilt azoknak is érdemes letölteni, akiknek gondot okoz a gépjárműadó egyösszegű befizetése. Az EU legegyszerűbb részletfizetési kedvezménye a NAV mobilapplikációjában érhető el: egy koppintással igényelhető az akár 5 havi pótlékmentes részlet. Annak ellenére, hogy a gépjárműadó fizetési határideje április 15-e, már 14 ezer részletfizetési kérelem érkezett a NAV-hoz az applikáción keresztül.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS