Építőipar, 2023: figyelmeztető jelek, trendfordulók

2024. 02. 26., 19:10

A 2023-as év minimális cégszámcsökkenéssel zárult az építőiparban. Az alapítások száma mélypontra, ötezer alá csökkent, míg a megszűnések száma ötezer fölé emelkedett. Az építőipari szektorban tevékenykedő egyéni vállalkozások többsége kivárt, minden hatodik vállalkozó ideiglenesen felfüggesztette tevékenységét.

A KSH legújabb gyorsjelentése 2023-ra aggasztó képet fest az építőiparról. A termelés volumene 5 százalékkal csökkent, ami komoly kihívást jelent a szektor számára. A jövőre vonatkozó kilátások sem mutatnak biztató jeleket, különösen a megkötött új szerződések volumenének tekintetében, amely jelentősen elmaradt az előző évek eredményeitől.

Az ilyen hírek fényében jelentős cégszám-csökkenés lett volna indokolt. Az OPTEN adatai alapján ugyanakkor 2023-ban még mindig meghaladta a 66 ezret a működő vállalkozások száma, és mindössze elhanyagolható, 0,3 százalékos mértékben csökkent az építőipari cégek száma az előző évhez képest. „Az előző öt évben folyamatos, évente 4–5 százalékos emelkedést tapasztaltunk a szektorban működő vállalkozások számában, 2021-ben pedig 9 százalékos volt a növekedés még a járvány ellenére is. Ezt már nem szabad félvállról venni, szükséges odafigyelni” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

A kismértékű cégszámcsökkenés mögött jelentős változások mutatkoznak. Az alapítások száma érdemben visszaesett, 2023-ban 25 százalékkal kevesebb cég alakult a szektorban, mint az azt megelőző évben. Az alapítások fénykora 2021-ben volt, amikor évi 7 500 új vállalkozás alakult, azonban 2022-ben már nem sikerült ezt az értéket elérni. A visszaesés már ebben az évben megkezdődött, és meghaladta a 13 százalékot.

Ezzel szemben 2022–23-ban megugrottak a megszűnések, ami 2023-ban meghaladta az 5 ezer vállalkozást, ezzel az elmúlt 6 év legmagasabb értékét adva. A megszűnések oka, összetétele jelentősen megváltozott 2023-ra. 2022-ig az egyszerűsített kényszertörlési eljárással megszűnt cégek uralták a mezőnyt, minden második megszűnt cég mögött ezt láttuk. A kényszertörlési eljárások és a KATA 2022-es szigorítása átrendezte a képet, és 2023-ra a felszámolási eljárások, illetve a végelszámolások lettek a meghatározóak. „Az, hogy a felszámolások száma megnőtt, önmagában még nem lenne rossz, hiszen az új intézkedések célja az volt, hogy ne lehessen könnyen magára hagyni kényszertörlési eljárással a cégeket, ezek egy részét beterelték a felszámolásokba. Az viszont már szembetűnő, hogy egyre többen hagyják el a szektort, 2023-ban több mint 1300-zal nőtt a számuk. A jövőben sem látható, hogy csitulna a trend, az új eljárások száma is emelkedett 2023-ban, és minden tízedik cég várhatóan kilép a jövőben az építőiparból” – mondta Alföldi Csaba, céginformációs szakértő.

A szektorban működő egyéni vállalkozók esetében is figyelmeztető jelek mutatkoztak 2023-ban. Számuk az OPTEN adatai szerint tavaly év végén meghaladta a 85 ezret, ami kismértékű növekedést jelent az előző évhez képest, míg azonban 2022 decemberében csak minden nyolcadik egyéni vállalkozó szüneteltette tevékenységét, addig 2023 decemberében már minden hatodik vállalkozó így döntött.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (amely az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) 2023-ra vonatkozó értéke az építőiparban országosan 17,57 százalék volt, ami kb. 1 százalékponttal alacsonyabb a 2022-es CFI értéknél. 2023-ban megyei szinten nézve az Opten–CFI Zala, Veszprém és Csongrád-Csanád vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye produkálta.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 15:20:00
A NAV-Mobilt azoknak is érdemes letölteni, akiknek gondot okoz a gépjárműadó egyösszegű befizetése. Az EU legegyszerűbb részletfizetési kedvezménye a NAV mobilapplikációjában érhető el: egy koppintással igényelhető az akár 5 havi pótlékmentes részlet. Annak ellenére, hogy a gépjárműadó fizetési határideje április 15-e, már 14 ezer részletfizetési kérelem érkezett a NAV-hoz az applikáción keresztül.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS