Több tízezer tonna szója áfáját tüntette el az a dunántúli bűnszervezet, amelyet a közelmúltban számolt fel a NAV. A másfél milliárdos kárt okozó bűnbanda tíz gyanúsítottja közül négyen már letartóztatásban vannak.
A brazil eredetű szójadara szlovén és cseh cégeken keresztül érkezett Magyarországra, ahol eltűnő kereskedők és fiktív számlák kísérték szövevényes útján. A strómanok nevére bejegyzett társaságok áfát nem fizettek, az általuk kiállított fiktív számlákkal pedig a haszonhúzók csökkentették fizetendő adójukat. A szóját 27 százalékos árelőnnyel, nyomott áron tudták értékesíteni belföldi viszonteladóknak és végfelhasználóknak, így a költségvetésnek okozott másfél milliárdos kár mellett a tisztességes kereskedőket is jelentős hátrány érte.
A bűnözői csoport felszámolására szervezett akcióban járőrök és informatikusok segítették a nyugat-dunántúli nyomozók munkáját. Ahol fegyverre is számítani lehetett, ott a MERKUR bevetési egység biztosította a kutatásokat. Az okozott kár biztosítására egymilliárd forintot meghaladó értékben készpénzt, luxuscikkeket, mezőgazdasági eszközöket foglaltak, valamint ingatlanokat és bankszámlákat zároltak a banda tagjaitól. A lefoglalt tételek között több tonna takarmány és csaknem száz szarvasmarha is volt.
A NAV különösen jelentős vagyoni hátrányt okozva, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt nyomoz. A szervezet vezetői – ha bűnösségük bebizonyosodik – húsz évet is kaphatnak. (NAV)
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.