Biztatóak az augusztusi cégtrendek

Biztatóak az augusztusi cégtrendek
2024. 09. 09., 20:09

Az új felszámolások száma csökkent, míg a cégalapítások fokozatosan emelkednek – derül ki az OPTEN havi elemzéséből.

A felszámolási eljárások száma nem érte el a 700-at augusztusban, ami az elmúlt 24 hónap legalacsonyabb értéke. Ez a mutató tavaly júniusban még meghaladta a 2500-at, és még idén júliusban is ezer felett járt. Augusztusban az elmúlt négy év trendjét követve ismét növekedett – bár csekély mértékben, kevesebb mint 100-zal – a gazdaságban működő társas vállalkozások száma.

Az elmúlt időszakban közzétett KSH-adatok ugyanakkor még nem tükrözik azokat a várakozásokat, amelyek a gazdaság teljesítményével kapcsolatban megfogalmazódtak. Az ipar teljesítménye elmarad az elvárásoktól, a fogyasztás bővülése késik, pedig a GDP növekedésére szükség lenne. Ebben a kontextusban az augusztusi cégtrendek pozitív változást mutatnak ugyan, de kérdéses, hogy ez valóban egy tartós fordulat jele, vagy csupán a szokásos augusztusi szezonális hatások eredménye – olvasható az OPTEN elemzésében.

„Pozitív fejlemény, hogy az augusztusi új felszámolási eljárások száma nem érte el a 700-at, ami az elmúlt időszak magas értékeihez képest jelentős csökkenés. Az év első nyolc hónapjában az új felszámolások száma 25 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál, és bár így is meghaladta a 10 ezret, a trend egyértelmű lassulást mutat” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

A cégalapítások száma továbbra is alacsony, egyik nyári hónapban sem érte el az elmúlt két évben jellemző 2000-es határt. Az elmúlt években a nyári hónapok közül mindig június bizonyult a legerősebbnek, július a leggyengébbnek, majd augusztusban tapasztalható volt némi növekedés. Ezzel szemben idén a nyári hónapok cégalapítási tendenciája eltérően alakult: a számok hónapról hónapra fokozatosan emelkedtek, a júniusi 1800 alatti szintről közel 2000-re.

Összefoglalva: az idei nyár cégtrendjei pozitívabb képet mutatnak a tavalyihoz képest. Az új felszámolások száma a nyári hónapokban közel 2300-zal maradt el az előző évitől, de összességében akkor is csökkenés figyelhető meg, ha hozzávesszük a kényszertörlési és végelszámolási eljárások számát is. A cégalapítási kedv is biztató, hiszen három hónapja folyamatosan erősödik, de a várt fordulathoz további javulásra lesz szükség.

Az OPTEN – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) augusztusi értéke átlagosan 8 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye produkálta, míg az Opten–CFI Veszprém, Bács-Kiskun és Vas vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS