Biztatóak az augusztusi cégtrendek

Biztatóak az augusztusi cégtrendek
2024. 09. 09., 20:09

Az új felszámolások száma csökkent, míg a cégalapítások fokozatosan emelkednek – derül ki az OPTEN havi elemzéséből.

A felszámolási eljárások száma nem érte el a 700-at augusztusban, ami az elmúlt 24 hónap legalacsonyabb értéke. Ez a mutató tavaly júniusban még meghaladta a 2500-at, és még idén júliusban is ezer felett járt. Augusztusban az elmúlt négy év trendjét követve ismét növekedett – bár csekély mértékben, kevesebb mint 100-zal – a gazdaságban működő társas vállalkozások száma.

Az elmúlt időszakban közzétett KSH-adatok ugyanakkor még nem tükrözik azokat a várakozásokat, amelyek a gazdaság teljesítményével kapcsolatban megfogalmazódtak. Az ipar teljesítménye elmarad az elvárásoktól, a fogyasztás bővülése késik, pedig a GDP növekedésére szükség lenne. Ebben a kontextusban az augusztusi cégtrendek pozitív változást mutatnak ugyan, de kérdéses, hogy ez valóban egy tartós fordulat jele, vagy csupán a szokásos augusztusi szezonális hatások eredménye – olvasható az OPTEN elemzésében.

„Pozitív fejlemény, hogy az augusztusi új felszámolási eljárások száma nem érte el a 700-at, ami az elmúlt időszak magas értékeihez képest jelentős csökkenés. Az év első nyolc hónapjában az új felszámolások száma 25 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál, és bár így is meghaladta a 10 ezret, a trend egyértelmű lassulást mutat” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

A cégalapítások száma továbbra is alacsony, egyik nyári hónapban sem érte el az elmúlt két évben jellemző 2000-es határt. Az elmúlt években a nyári hónapok közül mindig június bizonyult a legerősebbnek, július a leggyengébbnek, majd augusztusban tapasztalható volt némi növekedés. Ezzel szemben idén a nyári hónapok cégalapítási tendenciája eltérően alakult: a számok hónapról hónapra fokozatosan emelkedtek, a júniusi 1800 alatti szintről közel 2000-re.

Összefoglalva: az idei nyár cégtrendjei pozitívabb képet mutatnak a tavalyihoz képest. Az új felszámolások száma a nyári hónapokban közel 2300-zal maradt el az előző évitől, de összességében akkor is csökkenés figyelhető meg, ha hozzávesszük a kényszertörlési és végelszámolási eljárások számát is. A cégalapítási kedv is biztató, hiszen három hónapja folyamatosan erősödik, de a várt fordulathoz további javulásra lesz szükség.

Az OPTEN – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) augusztusi értéke átlagosan 8 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye produkálta, míg az Opten–CFI Veszprém, Bács-Kiskun és Vas vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS