2023. április 27. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 04. 27., 08:23

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Megvannak a kötelező akciózás részletszabályai

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium és az Agrárminisztérium kidolgozta a „kötelező akciózás” részletszabályait.

Infláció vs. béremelés: kiütéssel győztek az árak februárban

A „fegyverpénz-hatást” kiküszöbölve 14,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál az átlagos bruttó kereset 2023 februárjában.

Újra kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni

2023 március 31-én lejárt a turizmus-vendéglátás ágazatot segítő veszélyhelyzeti moratórium, így az érintettek újra kötelesek turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni – hívja fel a figyelmet a NAV.

Akik kérték, azoknak postán érkeznek a tervezetek

Azok is kapnak levelet, akiknek a tervezetében a munkáltatók, kifizetők hiányos vagy téves adatközlése miatt ellentmondás van.

Vegyes eredményekkel zárult a tavaszi élelmiszerlánc-ellenőrzés

A tavalyi évvel összehasonlítva a higiéniai hiányosságok száma csökkent, ugyanakkor a fogyasztók védelme érdekében több terméket kellett kivonni a forgalomból.

Uniós forrásból indulhat szemléletformáló kampány a hálapénz ellen

Hamarosan megjelenhet a „Vesztegetés kiszorítása az egészségügy területén” című (RRF-9.2.1-23) felhívás.

Legnagyobb mértékben a községekben csökkentek a lakásárak 2022 végén

2022 negyedik negyedévében 3,6 százalékkal csökkentek a lakásárak országosan az előző negyedévhez képest, a legnagyobb csökkenés a községekben volt tapasztalható – derül ki az MNB Lakásárindex friss adataiból.

Magyar cég is nyert az EBRD vállalkozói pályázatán

A Smapp Lab két külföldi vállalkozással együtt kapta meg az élelmiszer-technológiai startupok versenyének fődíját az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank pályázatán.

Vállalatoknak szóló közös gázbeszerzési felhívást tett közzé az Európai Bizottság

Az európai vállalatok az „AggregateEU” mechanizmuson keresztül regisztrálhatják gázbeszerzési igényüket, és így hozzájáruljanak az uniós szintű közös gázbeszerzés előkészítéséhez.

Gyógyszerészeti reformot javasol az Európai Bizottság

Az elmúlt 20 év legnagyobb reformjának célja, hogy a gyógyszerek elérhetőbbé és megfizethetőbbé váljanak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS