Az elmúlt 20 év legnagyobb reformjának célja, hogy a gyógyszerek elérhetőbbé és megfizethetőbbé váljanak.
Az Európai Bizottság ma javaslatot terjeszt elő az EU gyógyszerészeti jogszabályainak felülvizsgálatára. Az elmúlt 20 év legnagyobb reformját jelentő csomag célja, hogy a jogi keretet dinamikusabbá és rugalmasabbá tegye, igazodva az uniós polgárok és vállalkozások szükségleteihez. A felülvizsgálat révén elérhetőbbé és megfizethetőbbé válnak a gyógyszerek. A reform támogatni fogja az innovációt, növelni fogja az uniós gyógyszeripar versenyképességét és vonzerejét, és egyúttal szigorúbb környezetvédelmi előírásokat vezet be. E reform mellett a Bizottság tanácsi ajánlásra is javaslatot tesz az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem felgyorsítására – olvasható a brüsszeli testület közleményében.
„Ez a javaslat egy nemzedék életében csak egyszer adódó lehetőség egy olyan jogszabály felülvizsgálatára, amely a betegek szempontjából, valamint az EU egyik fő ágazatának megerősítése és fejlesztése tekintetében kulcsfontossággal bír. Javaslataink célja, hogy Unió-szerte megfelelő egyensúlyt teremtsenek az innováció előmozdítása és a betegek megfizethető gyógyszerekhez való hozzáférésének biztosítása között. Figyelembe veszik a Covid19-válság tanulságait is, ami ismételten azt mutatja, hogy az EU tud alkalmazkodni az új globális realitásokhoz. Az európai egészségügyi unió a jelenlegi Bizottság egyik legkézzelfoghatóbb vívmánya” – mondta Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős alelnök.
„Ma egy további központi pillérrel egészítjük ki az európai egészségügyi uniót. Javaslatainkkal biztosítani kívánjuk, hogy a gyógyszerek időben és méltányos módon jussanak el a betegekhez, bárhol is legyenek Európában. E reform célja, hogy Európa továbbra is vonzó maradjon a vállalkozások számára, és gyógyszeriparunk az innováció globális motorja legyen. A gyógyszerek egységes piacának kiépítése mind a polgárok, mind a vállalkozások számára elengedhetetlen – mondta Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos.
A reform alapvető kihívásokat céloz meg. Az EU-ban engedélyezett gyógyszerek mindmáig nem jutnak el elég gyorsan a betegekhez, és nem minden tagállamban egyformán hozzáférhetők. Jelentős hiányosságok tapasztalhatók a kielégítetlen egészségügyi szükségletek, a ritka betegségek és az antimikrobiális rezisztencia kezelésében. Az innovatív kezelések magas ára és a gyógyszerhiány továbbra is komoly problémát jelent a betegek és az egészségügyi rendszerek számára is. Emellett annak érdekében, hogy az EU továbbra is vonzó beruházási helyszín maradjon, és megőrizze globális vezető pozícióját a gyógyszerfejlesztésben, előírásait a digitális transzformációhoz és az új technológiákhoz kell igazítania, továbbá a bürokrácia csökkentésére és az eljárások egyszerűsítésére kell törekednie. Végezetül az új szabályoknak az európai zöld megállapodás célkitűzéseivel összhangban foglalkozniuk kell a gyógyszergyártás környezeti hatásaival.
A felülvizsgálati csomag egy-egy új irányelvre és rendeletre tesz javaslatot. E jogi aktusok felülvizsgálják és felváltják a meglévő gyógyszerészeti jogszabályokat, köztük a gyermekeknek és a ritka betegségben szenvedőknek szánt gyógyszerekről szóló aktusokat is. A felülvizsgálat fő célkitűzései a következők:
E célkitűzések elérése érdekében a reform a gyógyszerek teljes életciklusára kiterjed.
Az antimikrobiális szerek kulcsfontosságú gyógyszerek. Az évek során azonban túlzott és helytelen használatuk az antimikrobiális rezisztencia növekedéséhez vezetett: a gyógyszerek veszítettek hatásosságukból, és a fertőzések kezelése egyre nehezebbé, sőt lehetetlenné válik. A ma elfogadott jogszabálycsomag ezért egy tanácsi ajánlásra irányuló javaslatot is tartalmaz, amely az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem érdekében – az integratív „Egy az egészség” megközelítés jegyében – kiegészítő intézkedéseket terjeszt elő az emberi és az állati egészség, valamint a környezet védelme terén.
A javaslat az antimikrobiális szerek körültekintő alkalmazását támogatja: konkrét és mérhető célértékek bevezetését ajánlja e gyógyszerek felhasználásának csökkentése és a fertőzések magas szintű megelőzése érdekében, különösen a kórházakban, továbbá az emberi infekciókontroll elősegítésére. Javítja továbbá a lakosság tudatosságát, az érintett szakemberek oktatását és képzését, és előmozdítja az érintett ágazatok érdekelt felei közötti együttműködést.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) támogatásával kidolgozott ajánlott célértékek figyelembe veszik az egyes tagállamok speciális helyzetét (az antimikrobiális szerek fogyasztásának eltérő szintje, a fő rezisztens kórokozók terjedése a tagállamokban), és lehetővé teszik az elkövetkező években várt eredmények jobb nyomon követését.
A javaslat célja továbbá, hogy lendületet adjon az antimikrobiális rezisztencia leküzdésére vonatkozó, egységes egészségügyi megközelítés szerinti nemzeti cselekvési terveknek, előmozdítsa a kutatást és az innovációt, megerősítse az antimikrobiális rezisztenciának és az antimikrobiális szerek felhasználásának a felügyeletét és nyomon követését, támogassa a globális intézkedéseket, hozzájáruljon egy több országot átfogó, az antimikrobiális szerekhez való hozzáférés javítását célzó uniós pénzügyi ösztönző kialakításához, és elősegítse az antimikrobiális rezisztencia leküzdésére irányuló egyéb egészségügyi ellenintézkedések, például a vakcinák és a gyors diagnosztika fejlesztését.
Fotó: European Union 2023 - NA
Jeong Kwan szeptember 25-én 15:00-17:30 között tart előadást a templomi konyha művészetéről, az egészségmegőrzésről és szót ejt a fenntarthatóság fontosságáról is.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség tudományos fórumán (virtuálisan) minden érdeklődő részt vehet.