Egyre nő az egyszerűsített foglalkoztatás népszerűsége

2021. 09. 28., 18:30

A nyári-őszi szezon idején – az egyre nagyobb arányú védettséggel, valamint a gazdaság újraindításával és a korlátozások feloldásával párhuzamosan – a turisztikai szektorban, például a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágban, illetve a mezőgazdaság területén is egyre többen igyekeznek pótolni azt a munkaerőt, amit a járványhelyzetben elveszítettek. A munkavállalók szabályszerű bejelentéséről azonban átmeneti, néhány napos foglalkoztatás esetén sem szabad megfeledkezni, ráadásul a törvényi kötelezettség mellett mindez a munkáltatók és a foglalkoztatottak oldalán is számos előnnyel jár. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) valamint a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. tapasztalatai szerint a munkáltatók élnek is az egyszerűsített foglalkoztatás lehetőségével, míg a tavalyi évben összesen több mint hétmillió bejelentés történt, addig 2021 harmadik negyedévének vége felé közeledve, már most közel 5,2 milliónál tart ez a szám.

Évről-évre egyre több munkáltató dönt az egyszerűsített foglalkoztatás mellett, hiszen ez a foglalkoztatási forma alkalmas leginkább a mezőgazdasági és turisztikai idényjellegű, valamint például a filmipari alkalmi munkaerőigények kielégítésére.

Az így létesített munkaviszony népszerűségét többek között az is jól mutatja, hogy 2020-ban, a COVID-19 járvány ellenére összesen több mint hétmillió, ilyen jellegű bejelentés érkezett a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. Ez a szám pedig idén megdőlni látszik, hiszen 2021 harmadik negyedévének vége felé közeledve a NAV-nál már most közel 5,2 millió bejelentést regisztráltak és még csak most indult az őszi betakarítás időszaka.

Hasznos a munkáltatónak és előnyös a munkavállalónak

Az egyszerűsített foglalkoztatás számos előnnyel jár munkáltatói és munkavállalói oldalról egyaránt. Mivel szolgálati időnek minősül, az ebben a formában foglalkoztatott munkavállalók nyugdíj ellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra is jogosultak, továbbá mentesülnek az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelem megállapítása, valamint bevallása alól, ha az nem éri el a törvényben meghatározott keretösszeget. Emellett az egyszerűsített foglalkoztatás a munkáltató számára is igen hasznos, mivel kevesebb adminisztrációval jár, illetve adózás szempontjából is kedvezőbb és kiszámíthatóbb, mint a munka törvénykönyve szerinti ún. „rendes” munkaviszony.

Egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése – több csatornán is megtehetjük

egyszerűsített foglalkoztatással – a mezőgazdasági, illetve turisztikai idénymunkára, vagy akár filmipari alkalmi munkára – alkalmazott munkavállalót telefonon, a 185-ös számon, okostelefonról, tabletről a Google Play Áruházban és az App Store-ban is elérhető EFO vagy EFO pro alkalmazás használatával, laptop vagy asztali számítógép segítségével pedig a www.nav.gov.hu honlapon elérhető 21T1042E jelű adatlapon tudják bejelenteni a NAV-hoz. A beküldéshez a bejelentőnek élő, érvényes Ügyfélkapu regisztrációval kell rendelkeznie. A bejelentést papíron, illetve postán keresztül már nem lehet teljesíteni. Az elmúlt időszak digitalizációs trendjeit tükrözi, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentésekor is évről évre kevesebben választják a telefonos bejelentési lehetőséget és egyre inkább fordulnak az elektronikus csatornák felé.

A NISZ reagálva a folyamatosan változó felhasználói igényekre és látva azt, hogy a mai mobileszközök milyen alkalmazásfejlesztési lehetőségeket kínálnak, a tavalyi év augusztusában elindította az EFO pro-t, amely a 2013-ban megjelent, népszerű egyszerűsített foglalkoztatásbejelentő mobilapp, az EFO továbbfejlesztése.

Az alkalmazás fő előnyei a felhő alapú adatmentés, a bejelentések módosításának lehetősége, az automatikus nyomtatványcsere, a több eszköz párhuzamos használatának lehetősége és a közvetlenül a könyvelői programokhoz alkalmazkodó adatállományok előállítása. Sőt, az új alkalmazás érintés útján képes kiolvasni a felhasználó adatait az új típusú személyazonosító igazolvány (eSzemélyi) elektronikus tároló eleméből.

Köszönhetően annak, hogy az okostelefonon elérhető EFO és EFO pro applikációk nagyon praktikusak, valamint használatuk nem igényel semmilyen speciális ismeretet, az alkalmazásokon keresztül történő bejelentések száma évről évre jelentősen emelkedik: 2020-ban az EFO és EFO pro alkalmazásokkal már közel 3 millió egyszerűsített foglalkoztatási bejelentést tettek a munkáltatók. Figyelemmel kísérve a havi beküldési adatokat, ez a tendencia várhatóan az idei évben is folytatódik.

Mire ügyeljünk az alkalmi vagy idényjellegű munkavégzés bejelentésekor?

Fontos, hogy a munkáltatónak a bejelentést még a munkavégzés megkezdése előtt kell megtennie. Ellenkező esetben ugyanis a foglalkoztatás nem minősül egyszerűsített foglalkoztatásnak, így arra az általános foglalkoztatásra vonatkozó adó- és járulékszabályokat kell alkalmazni!

A NAV felhívja a figyelmet arra, hogy egyszerűsített foglalkoztatás keretében munka csak a jogszabályokban meghatározott ideig végezhető, így tekintettel kell lenni az azonos felek közötti, egybefüggő foglalkoztatás időtartamára is. Ez az időtartam mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén egy naptári éven belül semmiképp sem haladhatja meg a 120 napot, alkalmi munka esetén pedig összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napra, egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napra, egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napra létesíthető.

Az egyszerűsített foglalkoztatás részletes szabályait, illetve további korlátait a NAV honlapján elérhető 46. számú információs füzet tartalmazza.

Az EFO és EFO pro alkalmazásokról további információ a NISZ honlapján található.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS