A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került magyarországi művészeti szcéna támogatása és a látogatók biztonsága is kiemelt figyelmet kap a 10. Art Market Budapest (AMB) kortárs művészeti vásáron. A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválhoz csatlakozó eseménysorozatot október 22. és 25. között tartják meg a Millenáris Park kiállítótereiben és parkjában.
Magyarország legnagyobb, évente jelentkező kortárs képző- és fotóművészeti kiállításának megrendezését a hazai galériák és művészeti szereplők példátlanul széles körének elkötelezett szerepvállalására épülő, széles szakmai együttműködés tette lehetővé – közölték az MTI-vel kedden a szervezők, hozzátéve: az utazási nehézségek ellenére külföldről is érkeznek vendégek, hiszen csaknem húsz ország kiállítói jelezték részvételi szándékukat.
Mivel azonban az idei évben a külföldi kiállítók egy része távolmaradásra kényszerül, az AMB digitális kiállítási platformot hoz létre. A szervezők szándékai szerint az újonnan kifejlesztett, online kiállítótér Art Market Budapest Virtual néven, határokon átívelve kapcsolja össze a kiállítókat a műgyűjtők és művészetfogyasztók kiterjedt nemzetközi hálózatával.
Az idei vásáron a látogatók és résztvevők egészségének védelme prioritást élvez, ezért – a CAFe Budapest Fesztivál által részletesen kidolgozott protokollnak megfelelően és a már tapasztalatot szerzett hazai és külföldi művészeti intézményekkel is konzultálva – rendkívül szigorú járványügyi eljárásrendet alakítanak ki.
A közlemény szerint a vásáron a húsznál is több hazai kereskedelmi galéria által képviselt, a piacon már bevezetett művészekből, köztük számos kortárs klasszikusból álló portfóliók mellett a fiatalabb alkotói generáció bemutatkozását többek között a magyarországi művészeti egyetemek válogatásai és a Derkovits-ösztöndíjasok bemutató kiállítása is biztosítja.
Szimbolikus jelentőségű gesztusként hívják fel a figyelmet a szervezők a Kortárs Galériák Egyesülete által létrehozott, központi kiállítási szegmensre; a „best of” jellegű összeállítás mellett pedig különleges fejlemény az is, hogy idén a külföldi galériák egy része is az általuk képviselt magyar művészekre helyezi a hangsúlyt.
Ezúttal a hazai választékot erősíti az Art Market Budapest fotóművészeti anyaga is, hiszen bár a vásár fotószekciója a biztonságos lebonyolítás érdekében ezúttal nem önálló kiállítási csarnokban kap helyet, a magyar fotóművészet legjavát így is mintegy tucatnyi kiállítási standon tekintheti meg a közönség a művészeti galériák mellett olyan szereplők jóvoltából, mint például a Robert Capa Kortárs Fotóművészeti Központ vagy a Magyar Fotóművészek Szövetsége.
Az Art Market Budapest mintegy 150 programja is a magyar művészeti értékekre igyekszik irányítani a hazai közönség figyelmét. A kultúrafogyasztók érdeklődésének felkeltése érdekében az AMB a JCDecaux közreműködésével például Budapest központi helyszínein művészeti kiállítást szervez, a szabadtéri tárlaton bemutatott műtárgyak eredeti példányai pedig a művészeti vásáron lesznek láthatók.
A szervezők szándékai szerint Közép- és Kelet-Európa kortárs művészetének nemzetközi bemutatását is szolgálja a 30 (thirty) FREE művészeti program, amely a 30 évvel ezelőtt a régióban lezajlott rendszerváltásról emlékezik meg azzal, hogy a volt kommunista országokból érkező kiállítók közreműködésével a korszak művészetét eleveníti fel, illetve a társadalmi változásokra adott alkotói reflexiókat mutatja be.
Az így létrejövő kiállítási anyagot az – ezúttal az online térbe költöző – Inside Art művészeti és műtárgypiaci konferencia keretében a témának szentelt szakmai nap egészíti ki. (MTI)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.