Jobban bízunk a nem hivatalos információkban

2019. 05. 27., 10:15

Az elmúlt évtizedben alapjaiban változott meg a bizalom az üzleti életben és a hétköznapokban. A megtévesztések rendkívül megszaporodtak, az internet elterjedésének köszönhetően pedig óhatatlanul megnőtt a transzparencia. Ennek eredményeként jobban bízunk a nem hivatalos információkban, mint a reklámban vagy egy cég saját weboldalában.

Egy üzlet megköttetéséhez elengedhetetlen a bizalom. Termék esetén annak minőségében bízunk, míg szolgáltatás esetén a szolgáltató korrektségében, szakértelmében. Ha ez nincs meg, a potenciális vevő nem vásárol.

A bizalom az elmúlt években gyökeresen átalakult. Gangel Péter, A Bizalmi Kör és a BIX (bizalmi index) ügyvezetője szerint a változást alapvetően két dolog indukálta.

„Rendkívül megszaporodtak a megtévesztések. A bankok hamis állításokkal vették rá az embereket a svájci frank hitel felvételére, a politikusok ígéretei pedig jellemzően a kampányban fontosak csak. Ez a jelenség tendenciózus lett és a hétköznapi ember egyre inkább azt érezte, hogy nincs kiben bízni. Másrészt az internet elterjedésének köszönhetően a transzparencia óhatatlanul megnőtt, és ez lehetőséget nyitotta a tapasztalat megosztására. Ma már a tapasztalatok számossága adja a bizalom minőségét” – magyarázta a szakember.

Az Edelman Trust Barometer 2017-es kutatásában a megkérdezettek 55 százaléka az egyéneket tartotta megbízhatónak, és csak 45 százalékuk a szervezeteket. Szintén ez a tanulmány mutatott rá, hogy az emberek közel háromnegyede bízik inkább a reformerekben, mintsem azokban, akik a status quo-ban érdekeltek.

Kirajzolódott az is, hogy jobban bízunk a nem hivatalos információkban, mint a reklámban, egy cég saját weboldalában vagy a sajtónak.

„Cégvezetőként nézve fontos, hogy találjanak rólunk független platformokon hiteles véleményeket, hiszen akkor már úgy hívnak fel, hogy mellettünk döntöttek. Ez ragyogóan megalapozza egy-egy személyes találkozó hatékonyságát, hiszen ha valaki utánunk szeretne nézni, elég elküldeni neki a platform linkjét, ahol a vélemények találhatók. A pénz arra áramlik, amerre a bizalom” – fűzte hozzá Gangel Péter.

A Bizalmi Kör május 30-án immár ötödik alkalommal szervezi meg a Bizalmi Napot, amelynek eredeti célja az volt, hogy legyen egy évben egy nap, amikor ezzel az üzletileg és emberileg is fontos témával foglalkozzanak, hiszen méltatlanul kevés fókusz van rajta.

Idén mások mellett Fehér Gyula, a Ustream alapítója, Galambos Márton, a Forbes főszerkesztője, valamint Pistyur Veronika, a Bridge Budapest alapítója is előad majd a rendezvényen. Emellett átadják a „Legjobb ügyfélélmény díjat”, amelyet kizárólag az ügyfélvélemények alapján nyerhet el a győztes.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.
2024-03-18 20:10:44
Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS