Bauhaus-napot tart szombaton a Magyar Nemzeti Galéria, ahol tárlatvezetésekkel, workshopokkal, előadásokkal várják a közönséget.
Mindaz, amit ma modern formatervezésnek, modern építészetnek, modern alkalmazott művészetnek hívunk, a száz évvel ezelőtt Weimarban megalakult Bauhaus örökségén alapul: azon az alapkérdésen, hogy a modern művészet hogyan tudja szolgálni az embert.
A Bauhaus új formakultúrát, új ízlést jelentett, a geometria szépségét a kuszaság fölött, rendet a rendetlenség fölött – emlékeztet a Magyar Nemzeti Galéria közleménye.
Az MNG a szombati Bauhaus-napon nemcsak a Bauhaus100. Absztrakt Revü – Válogatott művek Weininger Andor hagyatékából című kiállítással, hanem számos programmal is várja látogatóit.
A Bauhaus Absztrakt revüjétől David Bowie-ig címmel Topor Tünde és Winkler Nóra, az Artmagazin munkatársai tartanak előadást, a Bauhaus100 című kiállításban pedig a nap folyamán négy tárlatvezetés is indul.
Elsősorban a gyerekeket célozza meg az Életre kelt geometriai formák címmel meghirdetett, délelőtti workshop; Békés Rozi grafikusművész délutáni kreatív workshopja azonban a felnőtteknek is szól.
A Metropolitan Egyetem divat- és textiltervező mesterszakos hallgatói Bauhaus-lenyomatok címmel tartanak Bauhaus inspirálta divatperformanszt. Az Oskar Schlemmer, Vaszilij Kandinszkij, Breuer Marcell, Moholy-Nagy László, Paul Klee munkássága által inspirált darabokat a Góbi Rita Társulat táncosai keltik életre a mozdulatművészet segítségével.
A Bauhaus-napon fellép Ladányi Andrea táncművész is, aki StreetArt című darabját az MNG felkérésére komponálta, reflektálva a Bauhaus100 című időszaki kiállításra. (MTI)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.