Mi történik, ha csődbe megy a bankunk?

2023. 02. 25., 10:25

Azt a jelenséget, amikor egy hitelintézet csődöt jelent, inkább kisebb méretű bankok esetén tapasztalhattuk, de a Sberbank esete bebizonyította, hogy a kudarc bizony hatalmas pénzintézetek esetén is bekövetkezhet. A Creditline.hu szakértői összegyűjtöttek néhány fontos információt arról, hogy mire számíthat az ügyfél, akinek a bankja csődbe megy.

Mikor beszélhetünk csődhelyzetben lévő bankról?

A hitelintézetek kiemelten fontos szerepet töltenek be a pénzpiacon, így a gazdaságban is, hiszen olyan fontos feladatokat látnak el, mint a hitelnyújtás, betétgyűjtés vagy a fizetésforgalom biztosítása. Ezeken felül azonban van még egy fontos oka annak, hogy a csődhelyzetben lévő banknak kiemelt figyelmet szentelnek: a pénzügyi rendszer nagyon szorosan integrált, így egy pénzintézet problémái gyorsan továbbgyűrűzhetnek és akár a teljes bankrendszert is válságba sodorhatják.

Az első és legfontosabb kérdés, amelyet tisztázni kell, hogy mi alapján minősítenek egy hitelintézetet csődhelyzetben lévőnek. A leggyakoribb ok, amiért csőd közeli vagy csődhelyzetbe kerülhet egy pénzintézet, ha a kötelezettségei meghaladják az eszközeinek értékét, vagy az esedékes tartozásait nem képes kiegyenlíteni. Előfordulhat az is, hogy a bank rendkívüli állami támogatásra szorul, vagy a felügyeleti engedély követelményeit nem teljesíti. Ha az említett rendkívüli események közül legalább egy teljesül, vagy ez feltételezhető, akkor a bankot csőd közelinek vagy csődbe kerültnek minősítik.

Mi történik a megtakarításokkal bankcsőd esetén?

Amennyiben egy hazánkban lévő bank jelent csődöt, úgy a károsultak kártalanításáról az Országos Betétbiztosítási Alap gondoskodik. A szerv egy európai uniós előírás szerint működik, amelynek alapján a betétbiztosítónak a pénzintézeteknél tartott teljes pénzösszeg legalább 0,8 százalékával kell rendelkeznie, így ez az összeg elegendő alapot biztosít arra, hogy kisebb bankok csődje esetén kártalanítani tudják a bankok ügyfeleit. A betétbiztosító 100 ezer eurónak megfelelő forint összegig kártalanítja az ügyfeleket, az átváltás alapja pedig a csőd napján érvényes MNB középárfolyam. Amennyiben több pénzintézetnél is rendelkezünk megtakarítással, úgy 100 ezer euróig minden egyes bank ügyfeleként kártalanítást kapunk.

Mi történik a csődöt jelentett bank által folyósított hitelekkel?

A fennálló hitelszerződés továbbra is életben van, a fennmaradó kölcsönt pedig továbbra is törleszteni kell, függetlenül attól, hogy a bank csődbe ment. A csődbe jutott pénzintézet hitelállományát általában egy másik bank veszi át. A legtöbb esetben a hitelezési kondíciók – a futamidő, a kamat vagy a törlesztő részlet – változatlan maradnak, a változás mindössze annyi, hogy ezentúl egy másik bank felé van tartozásunk. Csupán arra kell figyelnünk, hogy a törlesztő részletet az új bankszámlára utaljuk.

Forrás: Creditline.hu

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS