Azt a jelenséget, amikor egy hitelintézet csődöt jelent, inkább kisebb méretű bankok esetén tapasztalhattuk, de a Sberbank esete bebizonyította, hogy a kudarc bizony hatalmas pénzintézetek esetén is bekövetkezhet. A Creditline.hu szakértői összegyűjtöttek néhány fontos információt arról, hogy mire számíthat az ügyfél, akinek a bankja csődbe megy.
A hitelintézetek kiemelten fontos szerepet töltenek be a pénzpiacon, így a gazdaságban is, hiszen olyan fontos feladatokat látnak el, mint a hitelnyújtás, betétgyűjtés vagy a fizetésforgalom biztosítása. Ezeken felül azonban van még egy fontos oka annak, hogy a csődhelyzetben lévő banknak kiemelt figyelmet szentelnek: a pénzügyi rendszer nagyon szorosan integrált, így egy pénzintézet problémái gyorsan továbbgyűrűzhetnek és akár a teljes bankrendszert is válságba sodorhatják.
Az első és legfontosabb kérdés, amelyet tisztázni kell, hogy mi alapján minősítenek egy hitelintézetet csődhelyzetben lévőnek. A leggyakoribb ok, amiért csőd közeli vagy csődhelyzetbe kerülhet egy pénzintézet, ha a kötelezettségei meghaladják az eszközeinek értékét, vagy az esedékes tartozásait nem képes kiegyenlíteni. Előfordulhat az is, hogy a bank rendkívüli állami támogatásra szorul, vagy a felügyeleti engedély követelményeit nem teljesíti. Ha az említett rendkívüli események közül legalább egy teljesül, vagy ez feltételezhető, akkor a bankot csőd közelinek vagy csődbe kerültnek minősítik.
Amennyiben egy hazánkban lévő bank jelent csődöt, úgy a károsultak kártalanításáról az Országos Betétbiztosítási Alap gondoskodik. A szerv egy európai uniós előírás szerint működik, amelynek alapján a betétbiztosítónak a pénzintézeteknél tartott teljes pénzösszeg legalább 0,8 százalékával kell rendelkeznie, így ez az összeg elegendő alapot biztosít arra, hogy kisebb bankok csődje esetén kártalanítani tudják a bankok ügyfeleit. A betétbiztosító 100 ezer eurónak megfelelő forint összegig kártalanítja az ügyfeleket, az átváltás alapja pedig a csőd napján érvényes MNB középárfolyam. Amennyiben több pénzintézetnél is rendelkezünk megtakarítással, úgy 100 ezer euróig minden egyes bank ügyfeleként kártalanítást kapunk.
A fennálló hitelszerződés továbbra is életben van, a fennmaradó kölcsönt pedig továbbra is törleszteni kell, függetlenül attól, hogy a bank csődbe ment. A csődbe jutott pénzintézet hitelállományát általában egy másik bank veszi át. A legtöbb esetben a hitelezési kondíciók – a futamidő, a kamat vagy a törlesztő részlet – változatlan maradnak, a változás mindössze annyi, hogy ezentúl egy másik bank felé van tartozásunk. Csupán arra kell figyelnünk, hogy a törlesztő részletet az új bankszámlára utaljuk.
Forrás: Creditline.hu
A rangos listán a 67. helyen szerepel.
A Paksi Atomerőmű üzemanyag-ellátásáról létrejött szerződés fontos lépés Magyarország számára ellátásbiztonsági szempontból – mondta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.