Már infláció feletti betéti kamatokat is kínálnak a bankok

2023. 12. 11., 09:10

A legjobb betéti ajánlatok kamata megelőzte az inflációt. Egy-két éves lekötésnél akár már egész szép reálkamatot kínálnak, ha a pénzromlás mértéke 2024-ben valóban 6 százalékra mérséklődik, majd még lejjebb megy – derül ki a Bank360.hu összegzéséből.

A jegybanki kamatcsökkentések hatására ugyan a banki betétekre kínált kamatok is olvadásnak indultak, azonban az infláció meredek csökkenése most sokkal vonzóbbá teszi annak a néhány banknak az ajánlatát, amely valóban verseng az ügyfelek pénzéért. A pénteken közölt 7,9 százalékos éves inflációs adat hosszú időn után először alacsonyabb, mint a bankok kínálatában található legjobb lekötött betéti kamatok. Ha pedig a 2024-re várt 6 százalékos inflációhoz viszonyítjuk a legmagasabb egyéves betéti ajánlatot, akkor az már 2,25 százalékos reálkamatot tartalmaz. Másfél és kétéves lekötésnél pedig ennél is jobb a helyzet – természetesen abban az esetben, ha az inflációs prognózisok ezúttal helytállónak bizonyulnak.

A nagybankok többsége egyáltalában nem kínál a jelenlegi vagy a várható inflációhoz mérhető kamatot az ügyfeleknek betétlekötés esetén. Annál a néhány banknál azonban, amelyik harcol a betétekért, most már egész szép kamatot érhetnek el az átlagügyfelek is. Az elmúlt időszak ajánlatmódosításait követően 24 hónapon belül a legváltozatosabb futamidőkre lehet lekötni náluk a pénzt 8 százaléktól kezdődő kamatokért – írja az aktuális kínálatot bemutató Bank360.hu.

A Cetelem a legvonzóbb ajánlatot kétéves lekötésre adja: ennél 8,75 százalékos az éves kamat. 18 hónapos lekötésre 8,50 százalékos éves kamatot kínál, míg a hagyományosnak mondható 12 hónaposra 8,25 százalékot. Nyolc hónapra pedig éppen 8 százalékot, ami már hajszálnyival magasabb az aktuális inflációnál. A lekötés nélküli, azaz látra szóló betéti ajánlata sem marad el ettől sokkal, hiszen annak éves kamata 7 százalék.

A Gránit Banknál a legmagasabb kamat a 13 hónapos lekötéssel érhető el. A KamatMax Plusz betét erre az időre 9,5 százalékot kínál, ennél azonban fontos tudni azt is, hogy ez egy változó kamatozású ajánlat. Az éves kamat mértéke a jegybanki alapkamathoz van kötve, annak 2 százalékponttal csökkentett értéke. A várhatóan folyamatosan tovább csökkenő alapkamattal együtt ez is kisebb lesz, így a lekötési idő végén derül ki majd az ügyfeleknek, hogy 13 hónap alatt ténylegesen mennyit is fialt a pénzük. Aki biztosra akar menni, annak a Gránit a KamatMax 6 hónapos lekötést kínálja évi 9 százalékos kamattal, amihez számlanyitást és és aktív számlahasználatot is elvár. A szintén fix kamatot kínáló eBank betét 3 hónapos lekötéssel évi 8,50 százalékot kínál, a Tripla3 betét ugyanilyen hosszú lekötésre 8,20 százalékot. A Szimpla lekötött betét, amelyik nincs külön feltételekhez kötve, 8 százalékos éves kamattal érhető el, 1, 2, 3, 6 hónapra.

A MagNet Bank Hello forint betétje 6 hónapos lekötés mellett 5,25 százalékos éves kamatot kínál, a lekötött összegtől függően pedig bónusz is jár az ügyfeleknek. A minimum leköthető 500 ezer forint után 7500 forint a bónusz összege, a maximum 10 millió forintra pedig 150 ezer forintot kínál a bank. A Prizma forint betétnél 3, 6 és 12 hónapos lekötés közül lehet választani, a kamat pedig 9,10, 8,30 és 7,02 százalék, vagyis itt minél rövidebb időre kötjük le a pénzt, annál magasabb az éves kamat.

Az Aktív Plusz Közösségi betét 3 éves lekötésre, 3 hónapos kamatfizetésre kiemelt és normál kamatot is kínál. A kiemelt kamat 9 százalék, a normál kamat a jegybanki alapkamathoz van kötve, az éves kamat jelenleg 4,75 százalék. A 2 éves Hűség betét 3, 4 és 6 hónapos kamatfizetési időszakkal is választható, az éves kamat pedig minden esetben magasabb az első kamatfizetési időszakban, mint a lekötési idő további részében. A kiemelt, majd a normál kamat

  • 3 hónapos kamatfizetési időszakot választva 7, később 6,25 százalék,
  • 4 hónapos kamatfizetési időszakot választva 7,25, később 6,25 százalék,
  • 6 hónapos kamatfizetési időszakot választva 7,50, később 6,25 százalék.

Ezen felül a kamatprémium 0,20 százalék.

Az Oberbank legkedvezőbb betétje azok számára elérhető, akik legalább 8 millió forintot lekötnek. A kamatok az alábbiak szerint alakulnak:

  • 1 hónapos lekötés esetén a kamat 9 százalék,
  • 2 hónapos lekötés esetén a kamat 8,75 százalék,
  • 3 hónapos lekötés esetén a kamat 8,50 százalék,
  • 6 hónapos lekötés esetén a kamat 8,25 százalék,
  • 9 hónapos lekötés esetén a kamat 8 százalék,
  • 12 hónapos lekötés esetén a kamat 7,75 százalék.

A TOP betéthez azonban elegendő 100 ezer forinttal indítani. 3 és 6 hónapos lekötési időt választva 7,25 százalék a kamat, 9 hónapnál 7 százalék, 12 hónapnál 6,50 százalék, 18 hónap esetén pedig 4,85 százalék.

A nagybankok közül az OTP kínál speciális esetben ezekhez mérhető kamatot. A Prémium forint betétje fél éves lekötésre nyújt 7 százalékos kamatot. Ennek a feltétele, hogy az ügyfélnek legyen Bázis bankszámlája, ami mellé a Prémium Next szolgáltatást is igénybe veszi. Utóbbinál alapfeltétel a legalább nettó 700 ezer forintos rendszeres jövedelem vagy a legalább 10 millió forintos megtakarítási összeg. Mindkét akciós ajánlatnál legalább 100 ezer forintot kell lekötni.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS